1. Новини Закарпаття
  2. >

Солотвино може піти під землю, – «Вижити в Україні» (ВІДЕО)

24.09.2018 15:49 0 Суспільство

Солотвино – крайнє село поруч із румунським кордоном.

Розміщене воно на величезному соляному куполі. Сіль залягає під землею на глибині лише 200-300 метрів. За декілька кілометрів від сучасних шахт і селища розташовані знамениті Солотвинські озера. Та хоч вони і є у загальному користуванні, приватні ділки забрали шматки території і роблять на ній бізнес.

Про це йдеться в програмі екологічних розслідувань «Вижити в Україні» на телеканалі ZIK з ведучим, скрипалем-віртуозом Олександром Божиком.

Раніше у Солотвино з’їжджалися з всього Радянського Союзу, щоб оздоровитися у соляній шахті. Але зараз соляні кімнати закриті і можливості відновити їх немає. Підземне відділення лікарні більше не існує, тому що його затопило. Шахта пропрацювала понад 130 років і остаточно закрилася у 2010-му.

До слова, з 2007 року державне підприємство «Солотвинський солерудник», яке підпорядковується Міністерству агрополітики, не здійснює виробничу діяльність з видобутку кам’яної солі.

Обставини, що склалися тут останніми роками, класифіковано як надзвичайну ситуацію державного рівня і поставлено на облік як неліквідовану. Міністерство ухвалило рішення щодо ліквідації державного підприємства  «Солотвинський солерудник», натомість створило державне підприємство «Виробнича дирекція з ліквідації Солотвинського солерудника».

Попри закриту соляну шахту, ринки Солотвино переповнені сувенірами

Солотвинський ринок не страждає від нестачі товару, хоча шахта вже і не працює. Прилавки переповнені  різними виробами з солі, банками з цілющими грязями. Продавці в один голос запевняють: товар цілющий і був видобутий ще давно зі шахти, коли та була активною.

Місцеві кажуть, що перш ніж започаткувати бізнес, підприємець має отримати дозвіл від голови селищної ради Юрія Ухаля. Саме завдяки його сприянню  будь-хто з солотвинчан має змогу заробляти на природних ресурсах. Однак, звісно, не без плати чиновникам.

Підприємці Солотвина сплачують туристичний збір чи «відкат» чиновникам?

Плата в кишеню місцевих чиновників за бізнес на природних ресурсах така: одна гривня за кожного відпочивальника. За сезон одна база може сплатити 20-50 тисяч гривень. При тому, загалом, в Солотвино нараховують більше 30 баз відпочинку.

«Ми знімаємо з підприємців, які мають бази відпочинку, туристичний збір за їхніх гостей. Так, з одного туриста стягнення – один відсоток. Ці гроші йдуть на рахунок селищної ради», – пояснює голова селищної ради Солотвине Юрій Ухаль.

А от про активну торгівлю природними надрами на місцевому ринку, як виявилось, керівник селища нічого не знає.

«Про це мені невідомо! Як так, щоб хтось продавав? Якщо чесно, я не чув і не бачив, щоб в нас на ринку продавали сіль», – додає голова селищної ради Солотвине Юрій Ухаль.

Місцеві бізнесмени наповнюють басейни водою з солоних озер

За один курортний сезон сюди приїжджає кілька десятків тисяч відпочивальників, готових купити здоров’я за гроші. Саме тому місцеві бізнесмени навчились заробляти їх, буквально, на воді.   

Майже на кожній території бази відпочинку є два басейни: один із солоною водою, а інший – із прісною. Наповнюють басейни з центрального озера  за допомогою труб, які перекачають солону воду.

В середньому ціна за басейн – 50 гривень. Щодня сюди приходить 500 людей, тож прибуток за день – 25 тисяч гривень. Переважно басейни потребують 500 тонн води. Її, за словами місцевих, закачають просто з-під землі, до того ж, без жодних дозволів.

Тим часом, поки бази по двічі на рік заповнюють свої басейни, природні озера міліють.

Село Солотвине може піти під землю

Просто посеред поля, неподалік від селища, в землі є величезна діра. Це все, що залишилося від колишньої потужної шахти. І хоча держава зазнала збитків, місцеві копачі все ще роблять на ній гроші.

Краї шахти осипаються буквально на очах. До того ж, Солотвино оточує родючий пухкий ґрунт, який не втримує поверхні, а знизу селище безперестанку підмиває вода, яка постійно прибуває. Поглянувши на провалля, стає зрозуміло – підходити близько смертельно небезпечно. 

Екологиня Алла Войціховська наголошує: таке використання природних ресурсів шкодить ґрунтам.

«Через викачування ропи, соленої води в озері утворюються тріщини. У той час, коли до нього прокладають труби, пошкоджується земля», – каже еколог Алла Войціховська.

Міністерство екології України має свою відповідь на події у Солотвино

«Україна та ЄС створили спеціальну робочу групу, аби спостерігати за ситуацією і напрацювати пропозиції. Ситуація є в полі зору органів державної влади», – запевняє міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

Однак, чиновники моніторять лише ситуацію із затопленою шахтою. Водночас  розкрадання природних ресурсів нікого не турбує.

На видобуток солі і води з державних надр треба мати дозвіл

Державна служба геології і надр – єдина установа, що може видати дозвіл на видобуток корисних копалин.

«Приватні бази відпочинку, якщо займаються видобутком солі або води, повинні мати на це дозвіл. У Солотвино його має тільки ТОВ «Спелеоцентр». Відповідальність людей, які «кустарним» методом видобувають сіль, не є у нашій компетенції», – каже радник голови Держгеонадр Орися Оринчак.

Вона запевняє: Державна служба геології і надр не може зупинити розкрадання, адже у процедурі є своя бюрократія. Місцевих мешканців Солотвино мають контролювати правоохоронці.

Нагадаємо, що ужгородські лебеді з озера "Кірпічка" вже підросли.

Читайте на ГК:Корисна інформація для працівників і роботодавців: працевлаштування на Закарпатті виходить на новий рівень
Читайте на ГК:"Русскій мір" на Закарпатті проповідував диверсант у рясі: подробиці резонансної справи (ФОТО)
Читайте на ГК:«Всі ми хочемо жити в вільній незалежній Україні»: історія першої жінки Закарпаття, яка брала участь в АТО (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська