1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Яфинний сезон у розпалі: скільки заробляють на ягодах закарпатці

16.07.2018 09:43 Суспільство

Кілька тижнів тому на високогір’ях Тячівщини почали дозрівати яфини, які є золотою жилою для місцевих жителів, адже збираючи та спродуючи чорні ягоди, селяни мають можливість заробити непогані гроші.

Кілька тижнів тому на високогір’ях Тячівщини почали дозрівати яфини, які є золотою жилою для місцевих жителів, адже збираючи та спродуючи чорні ягоди, селяни мають можливість заробити непогані гроші.

Тож по яфини у гори йдуть як діти, так і старші жінки й чоловіки, нерідко на збір ягід відправляються цілими сім’ями, повідомив Тячів.

Наразі активно їздять мешканці Дубового та сусідніх населених пунктів на полонину Апецьку. Селяни виїжджають на вершину гори переважно на найманих вантажівках, які вміщають по 40 осіб. А таких автівок щоденно приїздить на полонини по 6-7. Частина людей добираються власним транспортом – легковим авто чи мотоциклом.

З самого ранку, як тільки починає світати, на груниках люди розпочинають збір ягоди. Впродовж дня під пекучим сонцем на полонинах кипить робота. Через те, що кущики яфин низькорослі, селянам доводиться весь день працювати напівзігнутими. Допомагають у роботі збирачам так звані «рвачки-гребінки». Без цього пристрою у високогір’я на збір чорниці й не варто йти, адже ягода доволі дрібна й зривати кожну бісеринку руками – виснажливо. За день, якщо постаратись, то можна зібрати до 20-30 кг яфин.

Якщо зібрані ягоди здавати у пукти прийому на вершинах, тоді вартість кілограма чорниці – 25-30 грн. А у пунктах у населених пунктах за кілограм яфин дають у середньому 37-40 грн.

Однак нерідко у гонитві за збагаченням люди зривають не тільки спілу ягоду, а й зелену. Недоспілу чорницю не всі підприємці приймають, тому перед тим, як здати ягоду, деякі селяни ретельно промивають зібраний врожай у річці. Зелена ягода спливає й її відносить течією, а спіла залишається у тарі. Про такі хитромудрі витівки місцевих розповіла виданню очевидець такого процесу, жителька Дубового. Жінка каже, що на прибережжі річки Тересва, поблизу одного з  пунктів прийому чорниць, такі процедури з «відсіювання» неспілих ягід горе-збирачі їй доводилося спостерігати кілька разів.

Дуже шкода, що селяни не усвідомлюють, що зриваючи, а потім «спускаючи» у воду зелені яфини, вони завдають шкоди не тільки природі, а й не дають шансу собі та іншим заробити на спілій ягоді.

Нагадаємо, угорські підприємці Закарпаття організували масштабну виставку "Turul Expo".

Читайте на ГК:Закарпатка злякалася не на жарт: нічний гість шокував своїми діями ціле село (ФОТО)
Читайте на ГК:Диво-порятунок на Закарпатті: вогонь забрав будинок та не маленьке життя (ФОТО)
Читайте на ГК:Непоправна втрата: закарпатці провели в останню дорогу полеглого захисника (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська