1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Ні доріг, ні роботи: на Закарпатті вимирає мальовниче село / ВІДЕО

18.05.2018 14:06 Суспільство ВАЖЛИВО

Роботи немає, молодь їде до обласного центру. У селі Липовець на Закарпатті залишилося менше ста осіб. Населення продовжує скорочуватися, незважаючи на те, що тут є всі принади для туристів.

Роботи немає, молодь їде до обласного центру. У селі Липовець на Закарпатті залишилося менше ста осіб. Населення продовжує скорочуватися, незважаючи на те, що тут є всі принади для туристів.

На висоті близько 700 метрів над рівнем моря лежить село Липовець. Навколо гори і відома серед туристів долина Руна. І сюди вкрай складно дістатися. Нормальної дороги немає, автобуси не їздять, повідомило Сегодня.

До найближчого районного центру всього 12 кілометрів, і останні 7 - це лісова дорога вгору, подекуди із залишками покриття. За радянських часів тут працювала радіолокаційна станція. Бетонні плити, якими і донині користуються - залишилися ще з тих пір.

"Працюю в клубі, а це 2 рази в місяць, коли нарада, коли план роботи, то я 7 кілометрів пішки йду в Турички, 7 - з Турічок в Липовець пішки, хоч там громи б'ють, а йти повинна", - зізнається жителька Липовця Марія Барна.

Марія Барна - завідуюча сільського клубу, корінна мешканка Липовця. Впевнена, якби була хороша дорога, люди б не виїжджали з села назавжди. Навіть хліб в місцевий магазин привозять тільки два рази в тиждень. Всі інші закупівлі роблять з запасом.

"Бачите, скільки будинків - все порожні стоять. Старожили померли. Молодь їде в Ужгород, шукає роботу, тому що в селі важко жити", - говорить Марія Барна.

Офіційно в Липовці живе 108 осіб, але в дійсності - менше 80.

Крім занедбаних будинків, тут і чимало доглянутих. У кожної родини машина. До певного віку молодь тут же проживає. У маленькому селі є початкова школа. Зараз в школі навчаються 7 дітей в 3 класах. А викладає тут уже 23 роки єдина вчителька Липовця Надія Бескид.

"Вчимо кожен клас окремо. Ніби індивідуальне навчання. До 4 класу вони навчаються тут, потім випускники йдуть в сусіднє село. В понеділок їх забирає автобус шкільний, в п'ятницю їх відвозить і цілий тиждень вони знаходяться в пришкільному інтернаті", - розповідає вчителька початкової школи Надія Бескид.

Через Липовець на пасовище Руна їдуть туристи, яким хочеться екстриму. Селянам же долина дає сезонний заробіток - збирають чорницю і гриби. Унікальний гірський масив разом з неймовірними видами - ідеальне місце для розвитку екотуризму, кажуть фахівці. Але його тут немає.

"Численні виходи на екостежкою, на гірські хребти, на збір ягід, збір грибів, але тим не менше немає того стимулюючого фактора, то чи немає власної ініціативи по боку місцевих жителів", - говорить туризмознавець Юрій Славік.

Серед туристичних маршрутів вихід на полонину Руну один і найпопулярніших. Чимало туристів везуть саме через Липовець, але зупинок для них тут не роблять.

Відеосюжет можна переглянути тут.

Нагадаємо,наслідки дощу: в Ужгороді дорога на вулиці Шишкіна перетворилася в суцільне болото.

Читайте на ГК:Прикордонний Перечин та сакуроманія: одне із міст Закарпаття "вбиває сюрпризами" у цей  період (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Цвітуть "найдорожчі" лісові ягоди і є вже білі гриби: весняний феномен облетів Україну
Читайте на ГК:Човни й раритетні "амфібії" на закарпатських водоймах: що називали "гайовом" й чи були кораблі в регіоні?
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська