1. Новини Закарпаття
  2. >

В мережі розповіли, де в Закарпатті шукати найсмачнішу мінеральну воду

14.01.2018 18:21 Суспільство Лайт

Мінеральні води Закарпаття вже давно стали візитівкою, навколо них зводять оздоровчі комплекси, санаторії, туристичні бази.

Мінеральні води Закарпаття вже давно стали візитівкою, навколо них зводять оздоровчі комплекси, санаторії, туристичні бази.

Справжня жива вода, що несе зцілення і наповнює життєвими силами - не та, що у пляшках на полицях супермаркетів. Справжня "мінералка" доступна, як і багато століть поспіль - безпосередньо біля джерела,повідомляє Депо.Закарпаття.

1. Сойминське джерело. Мінеральна вода, яку видобувають у селі Сойми, має найбільший вміст кальцію серед усіх гідрокарбонадних вод України, є й інші мікроелементи. В одному літрі сойминської води стільки ж кальцію, скільки в двох склянках молока. Воду можна не лише пити - можна й приймати мінеральні ванни. Аналогів цій мінеральній воді в Україні більше немає.

2. Село Кваси. Ця земля славиться цілющими джерелами єдиними в Україні унікальними вуглекислими миш'яковистими водами, які лікують ревматизм, радикуліт, остеохондроз та інші недуги. Аналоги цим "квасним" водам у світі є тільки у Німеччині (курорт Баден-Баден), на острові Сахалін та на французькому курорті Ля-Бурбуль. Перша у Квасах водолікарня з купальнями, яка мала назву "Буркут", була збудована у середині ХІХ століття, за часів панування Австро-Угорської монархії. На мінеральних джерелах поправляли своє здоров'я заможні родини з Австрії, Німеччини.

3. Солочинське джерело. Назва с. Солочин походить від слів "Солоч", що означає "сіль" та "солончак" - солончаковий грунт, якого є чимало на території села. Цей грунт насичений мінеральними водами - на місцевості налічується 15 джерел. Біля підніжжя гори Тесаник є джерело цілющої сірко-водневої води. В урочищі Біласовиця знаходиться джерело мінеральної води "Вовків квас" (за часів Австро-Угорщини і Чехії цією водою орудував єврей Вовк, звідки й залишилася згадана назва), що дещо раніше називалась "Панонія". Колись цю воду на місці розливали в пляшки і вивозили в Австрію та Угорщину.

4. Свалявське джерело. Вперше історичні джерела згадують про свалявську мінеральну воду ще у XV ст. За часів правління Ференца Ракоці II її відправляли в Росію разом із вином, і там вона цінувалась на рівні з "єгерською" (тобто карлсбадською та мсірієнбадською). У 1800 році власник одного з ресторанів міста Львова Редліх Семьон возив у Галичину і продавав свалявську мінводу як напій дуже високої якості. А 4 червня 1825 року граф Ргедеї Лайош, губернатор краю, на святкування свого затвердження замовив для святкового столу 50 пляшок мінводи з Свалявського джерела.

5. Полянське джерело. Цілющі властивості цієї води відомі ще з часів великого переселення народів. Існує легенда, згідно з якою, племена гунів у пошуках історичної батьківщини перетнули Карпатські гори і зупинилися на відпочинок у чудовій, залитій сонцем долині, де можна було втамувати спрагу з джерел, що б'ють з-під землі. Вода була не тільки надзвичайно смачною, але й швидко відновила сили втомлених подорожніх. Ті з них, які омили свої рани чудесної водою, зцілилися, відступили болі, а тіло наповнилося енергією. Гуни пішли, і забрали з собою пам'ять про чудесну воду Полянської долини. Легенда про неї століттями передавалася з покоління в покоління.

6. Джерело "Поляна Квасова". Розташоване в двох кілометрах від центру курорту Поляна, вгору за течією річки Мала Піня. Завдяки цьому джерелу, слава про полянські мінеральні води поширилася по всій Європі ще у XVIII столітті. Спочатку воду "Поляна Квасова" вивозили бочками, а з 1840 року, в скляних пляшках під брендом "Полянська". Рекламний буклет 1913 говорить: "Для здорових - це напій, що володіє чудовим смаком, добре втамовує спрагу при змішуванні з вином, коньяком, або лимонною кислотою". Ілюстрований путівник по бальнеологічним курортам та мінеральним джерелам Бальнеологічного товариства Святої Угорської Корони від 1914 року так описує це Полянське джерело: "Ця першокласна столова вода, в суміші з молоком є прекрасним засобом, розчинюючим слиз. Поки на цьому місці діють тільки споруди по розливу і упаковці мінеральної води, хоча чудове розташування джерела, відмінний повітря, клімат, закрита з усіх боків горами місцевість, може використовуватися в якості курорту".

7. Лужанське джерело. Перші дослідження мінеральної води в Лугах, місцевості, яка простягається між селами Солочин та Голубине, були проведені в 1775 році лікарем Берегівського жупанату. Спочатку Лужанська вода експортувалися в якості "borvisz", що в перекладі з угорської означає "Винна вода", але з 1872 року в лікувальних цілях почали призначати мінеральну воду джерела "Маргіт", названого так на честь дружини власника, Маргіти Карлівської. Мінеральні води Лужанської долини експортувалися по всій території Австро-Угорщини і навіть за її межі. Приблизно в той же час були проведені випробування медичних властивостей цих вод. Завдяки цим випробуванням вдалося отримати позитивні результати в лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, верхніх дихальних шляхів. Крім того, в показання до застосування були включені захворювання нирок і сечового міхура, легенів і навіть цукровий діабет.

Закарпатські мінеральні води одночасно є прекрасним напоєм для насолоди, для розбавлення вин, фруктових соків і мають високі освіжаючі властивості. З досвіду відомо, що Свалявська та Полянська води краще підходять до рівнинних столових вин, а "Луги Ержібет" і "Панонія" - до більш насичених гірських або шипучих вин (Dr. Ханко Vilmos, 1912) .

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська