1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Закарпатський чай Сталіна: журналісти розповіли про "сільгоспексперимент" у краї

09.01.2018 20:56 Суспільство

Більше ентузіазму викликали у селян сільгоспексперименти, пов'язані з акліматизацією в Україні цитрусових і чаю.

Більше ентузіазму викликали у селян сільгоспексперименти, пов'язані з акліматизацією в Україні цитрусових і чаю.

В кінці 1940-х лимоноводні радгоспи з'явилися в Кримській, Закарпатській, Одеській, Станіславській (нині - Івано-Франківській) і навіть Вінницькій областях. Саджанці цитрусових висаджувалися в спеціально побудовані для цього траншеї з цегляними стінами, повідомило НВ.

У 1949 році, згідно з урядовими звітами, в Україні було посаджено 23 .889 рослин лимона і апельсина. Але місцеві кліматичні умови були безжальні до цитрусових. До літа наступного року влада Одеської області з сумом констатували, що половина лимонних дерев загинула від холоду або неправильного догляду за рослинами.

Преса все ж рапортувала про успіхи. Газета Правда в грудні 1951 писала:

"Цитрусоводи Закарпатської та Одеської областей вперше проводять нинішньої осені збір лимонів. Посаджені тут три роки тому південні рослини дали перші плоди. Цитрусовод товариш Сокачік з колгоспу Жовтнева правда Севлюшського округу Закарпатської області, товариш Іваненко з колгоспу ім. Маленкова Біляївського району Одеської області та інші збирають на окремих кущах до 80 штук золотистих плодів ".

Більш вдалим, хоча і непростим, виявився проект по приручення чайного куща. У 1951 року газета Колгоспне життя критикувала закарпатських чаєводів:

"В колгосп Сталінська дружба завезено з братської Грузинської республіки 2,1 т насіння чаю. А ланка, якою керує Василь Самбер, зволікає з підготовкою грунту, до цього часу ще не все насіння, як радив агроном, перемішані з вологим піском ".

Але вже через два роки в Закарпатті чай займав 50 га, і цю площу планувалося збільшити вдвічі. До сих пір під Мукачевом залишається чайний ділянку в 2 га.

Сельхозбанк СРСР зобов'язали видати закарпатським чаєводи кредит на 12 років, який би на 100% покривав їх витрати на вирощування культури. Фітолог Василь Комендар, професор Ужгородського університету, входив тоді до складу команди, яка проводила експеримент. Він згадував, що грузинський чаєводи Віктор Сочава визнав перевагу смакових якостей закарпатського чаю над грузинським. Але головне схвалення було попереду. Чай спробував Сталін і залишився ним задоволений - 10 млн руб. були витрачені не даремно.

Однак виробництво чаю в Україні так і не почалося. Зі смертю Сталіна і затвердженням в Кремлі Микити Хрущова на зміну бавовні, чаю і лимонів прийшла цариця полів - кукурудза.

Читайте також про Закарпаття в 1950-х очима розвідки ЦРУ: закриті церкви, човниковий бізнес та ціни.

Читайте на ГК:Мистецтво життя: у Мукачеві відкрили унікальну виставку відомого художника (ФОТО)
Читайте на ГК:Непоправна втрата: на Закарпатті попрощалися із загиблим захисником (ФОТО)
Читайте на ГК:У Мукачеві чоловік раптово впав посеред дороги: довелося викликати правоохоронців та медиків
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська