1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Революція Гідності у спогадах активістів Майдану Тячівщини

21.11.2017 15:18 Суспільство

21 листопада Україна відзначає День Свободи та Гідності. Чотири роки тому в цей день у Києві розпочалися події, які змінили хід української історії.

21 листопада Україна відзначає День Свободи та Гідності. Чотири роки тому в цей день у Києві розпочалися події, які змінили хід української історії.

Наприкінці 2013-початку 2014 року активісти з Тячівщини, відмовившись від особистого комфорту, теж вирушили до Києва захищати демократичні цінності та ідеали, в які вірили. Чому українці вийшли на Майдан, якими були його наслідки – про це розмірковують учасники революції Гідності з Тячівського району на сторінках українсько-чеської книги «Фрагменти з Майдану», пише Тячів.

Олег Куцин, м.Тячів, командир роти «Карпатська січ», Почесний тячівець:

«Ще задовго до Майдану ми розуміли, що якісь дії є необхідними, адже, якщо дати закріпитись цій владі, то ми втратимо державу вже за кілька років. Уряд й верхівки влади були проросійськими, вони реформували на російський лад всі наші військові структури. Всіх офіцерів, генералів, які мали проукраїнські патріотичні погляди, так чи інакше усували від керівних посад, така ж ситуація відбувалась в СБУ, міліції. Отже, ми просто йшли шляхом Білорусії і розуміли, що рано чи пізно Україну просто включать у якесь нове формування на кшталт Совєцкого Союзу, чи інших проявів новітньої Російської імперії. Наша партія, звісно, розраховувала на якесь політичне, демократичне вирішення проблеми, але й не виключала революційний шлях"… 

Силовий розгін Майдану був спробою показати народу, що влада настільки сильна, що не боїться суспільства і буде робити так, як вважає за потрібне. І тут вони перегнули палицю.

"Після побиття студентів, я виступив на народному віче в центрі міста Ужгорода, оголосив мобілізацію на Київ і відразу ж там сформувалась перша сотня добровольців, з якими ми вирушили на київський Майдан. В перші ж дні ми зайняли перший поверх Київради, Жовтневий палац (після Майдану перейменовано на палац Свободи) та Український Дім для того, аби люди мали де відпочивати, харчуватись та ночувати. Майдан творили як політики й різні артисти, що виступали зі сцени, так і прості люди, що забезпечували харчування, прибирання та охорону". 


Богдан Колодницький, волонтер, смт Тересва

«Чому виник Майдан? Все сталося тому, що ми теж хочемо жити, як кожен нормальний європеєць. А коли я побачив, що б’ють дітей, то собі уявив, що там міг бути мій син і так подумав кожен українець. Але ж хто б міг подумати, що плани путіна можуть бути зірваними з такої маленької групки студентів? Так би не дозволили собі поступити ні в Чехії, ні в Німеччині, ніде. І ми б хотіли, аби у нас закони були для людей і про людей. Ми вже дожилися до того, що одного ранку могли прокинулись і почули «Масковскоє врємя 7 часов». Тому взяли в руки дерев’яні щити і поламали всі плани Москви. Путін не може ніяк пережити, що так сталось. Зараз, на сході України, триває продовження Революції Гідності і боротьба за кордони України. Я приїхав на Майдан 2 грудня. Почали виставляти намети, сцену. Перше, що я побачив – плакати з написом «Афганці з народом» і зразу долучився до Афганської Сотні, адже теж служив у Афгані. Ми часто стояли між людьми й «беркутами», стояли стіною, аби не допустити кровопролиття. Багато наших афганців потім пішли на схід, зразу після Майдану. Про Майдан можна говорити день і ніч. Щодня ставало все більше людей і все більше людей допомагали Майдану. Ціллю нашої сотні було не допускати цієї бойні, яку постійно намагались спровокувати з боку влади. До Майдану в Україні практично всі керівні посади займали росіяни – це міністр оборони, голови СБУ, МВС. Це все було лігвом тероризму і зараз вони всі втекли в Росію лише завдяки Майдану. На Майдані загинула далеко не одна сотня, ще багато кого до тепер не знайшли. За межами Майдану було небезпечно, там людей ловили, били, вивозили… Росії не потрібні Крим та Донбас, Росії потрібна вся Україна. Путін боїться, якщо Україна підніметься у розвитку, то росіяни теж повстануть».

Віталій Бенчак, активіст, смт Тересва

«У 2005 році ми мали великі надії на Ющенка. Це був пережиток комуністичної совєцкої влади – завжди надіятись на когось. Після Революції Гідності ми нарешті зрозуміли, що не треба ні на кого надіятись, треба просто все робити самому. У 2010 році до влади приходить Янукович – людина, яка двічі сиділа в тюрмі, явний агент КГБ. Систему він будує виключно на викачуванні грошей, як у Росії.  Чому Майдан почався зі студентів? Тому, що молодь є прогресивною ланкою суспільства. Тому, що підписання угоди з Євросоюзом дало б їм можливість отримати освіту європейського зразка і, само-собою, вони прагнули до європейського рівня життя. І тут, 21 листопада, коли ми від цього відмовились, коли нам сказали, що ми маємо йти назад, у Азію, почалось таке збурення українського народу, а особливо, українського студентства, що й призвело до початку Революції Гідності. І коли 25 листопада уже весь світ побачив справжнє обличчя цієї влади, коли беззбройних дітей б’ють ледь не до смерті до зубів озброєні працівники правоохоронних органів, коли дівчат б’ють бітами та стають їм на голови, ламають державні прапори, це стало переломним моментом».

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська