1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Директор румуномовної школи на Тячівщині прокоментував новий освітній закон

21.10.2017 18:09 Суспільство

Нещодавно набув чинності Закон України «Про освіту», який Верховна Рада ухвалила 5 вересня і 25 вересня підписав президент Петро Порошенко.

Нещодавно набув чинності Закон України «Про освіту», який Верховна Рада ухвалила 5 вересня і 25 вересня підписав президент Петро Порошенко.

Згідно з сьомою статтею нового закону, основною мовою навчання є українська мова (державна мова), а представники національних меншин матимуть право здобувати дошкільну та початкову освіту своєю мовою поряд з державною в початковій школі, що реалізується через окремі класи чи групи. Також представникам національних меншин гарантується право вивчення рідної мови в школах чи культурних товариствах, пише Тyachivnews.

На Тячівщині – три загальноосвітні навчальні заклади з угорською мовою навчання  і 10 – з румунською. Школи для дітей з румуномовних сімей функціонують у Нижній Апші, Топчині, Солотвині та Глибокому Потоці. 

До прикладу, у Глибокому Потоці 99% населення складають етнічні румуни. В селі діють 4 школи з румунською мовою навчання. Зараз 340 учнів школи опановують шкільні дисципліни румунською мовою, за винятком кількох предметів – української мови та літератури, а також Захисту Вітчизни. Навіть історію України теж вивчають румунською. З прийняттям закону ситуація зміниться. Чи готові до цього у школі? Думками з цього приводу поділився директор Глибокопотіцької ЗОШ І-ІІІ ст., депутат Тячівської районної ради  Дмитро Буга. 

«Ми обговорили новий Закон у педколективі та з батьками. І вони не проти нього, жодного ажіотажу в людей немає. Більше того, батьки кажуть: шкода, що навчання українською буде лише з 5-го класу, а перші чотири роки треба буде навчатись румунською. Рідна мова для наших учнів – румунська, але й державну мову в Україні треба знати обов’язково. Вчителі теж поставились із розумінням. Без роботи не залишаться, але їм треба буде пройти перекваліфікацію. Та думаю, нічого страшного не станеться. Поступово будемо переходити на державну», – стверджує керівник закладу.

І підкреслює: проблем зі знанням державної у школі не було й до прийняття закону, про що свідчать результати ЗНО з української мови та літератури, кращі, ніж у деяких школах з українською мовою навчання:

«За цим показником ми знаходимось приблизно посередині рейтингу шкіл Тячівщини», –  каже Дмитро Васильович.

Та й після закінчення школи 90% випускників здобувають вищу освіту, здебільшого, в Україні. За кордон – в Румунію та Молдову – вступають одиниці. Тож педагоги Глибокого Потоку налаштовані оптимістично і вважають такі зміни в освітньому просторі необхідними. 

Выдзначимо, румуни Закарпаття заявили, що новий закон "Про освіту" звужує їхнє право на навчання на рідній мові.

Нагадаємо, 26 вересня, уряд Угорщини вирішив блокувати всі подальші рішення Європейського союзу, спрямовані на зближення ЄС з Україною.

Читайте на ГК:Закарпатка злякалася не на жарт: нічний гість шокував своїми діями ціле село (ФОТО)
Читайте на ГК:Диво-порятунок на Закарпатті: вогонь забрав будинок та не маленьке життя (ФОТО)
Читайте на ГК:Непоправна втрата: закарпатці провели в останню дорогу полеглого захисника (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська