1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

І знову порушення: що приховують в Брустурянському лісгоспі від сторонніх очей? / ФОТО, ВІДЕО

13.10.2017 22:42 Суспільство Ексклюзив

Одразу в двох лісництвах сертифікованого лісгоспу - Лопухівському і Турбатському виявлено ряд порушень вимог стандарту FSC.

Одразу в двох лісництвах сертифікованого лісгоспу - Лопухівському і Турбатському виявлено ряд порушень вимог стандарту FSC.

12 жовтня під час робочого візиту в Карпати до підніжжя гори Підпула у північно-західній частині масиву Свидовець, журналісти «Голосу Карпат» випадково натрапили на цікаві речі, які відбуваються у самому серці гір. Мова йде про порушення зразу декількох принципів міжнародного стандарту ведення лісового господарства FSC в Турбатському та Лопухівському лісництвах Брустурянського держлісгоспу.

Зокрема всі виявлені невідповідності відносяться до Принципу 6 Стандарту FSC, що регулює вплив на довкілля. А саме:

-          не утилізовані залишки паливно-мастильних матеріалів (Критерій 6.7) у 27 кварталі Лопухівського лісництва;

-          трелювання деревини водотоками з використанням важкої техніки (лісовозів) (Критерій 6.1 та 6.5) також 27 квартал Лопухівського лісництва;

-          трелювання деревини забороненою до використання в Карпатах гусеничною технікою (Критерій 6.1 та 6.5) у 46 кварталі Турбатського лісництва.

Залишки паливно-мастильних матеріалів ми виявили на березі струмка, що впадає в річку Яблуницю (ліва притока Брустурянки). Там же були розкидані й запчастини до машин. Вочевидь, хтось проводив технічне обслуговування та не завважав за потрібне прибрати за собою. Зараз в горах період осінніх дощів, і залишки пального проникають у підземні води та змиваються у гірський струмок. Також слід зауважити, що ця пора – період нересту форелі струмкової, ікра якої надчутлива до будь-яких забруднень. В тому районі ведуться активні лісозаготівельні роботи і, очевидно, до працівників лісгоспу не приходить думка про те, щоб зробити територію чистою.

Трелювання деревини через водотоки заборонено, а якщо трелюють в період осіннього нересту – то це взагалі злочин проти природи. Як видно з фото, борозди від коліс лісовозів глибокі та численні, а обидва береги струмка з’їзджені. Отже, деревину в такий спосіб перевозять постійно. За таких умов напрошується висновок, що відсутність мосту для важких машин тут нікого не турбує. Разом з тим для місток для працівників лісового господарства побудований.

Ну і класика жанру – трелювання деревини забороненим до використання в Карпатах гусеничним трактором ТДТ-55. Я бачимо з відео- та фото-фактів у Турбатському лісництві їх аж два. Позаяк використання техніки такого роду руйнує верхній родючий шар ґрунту (і без того бідних на поживні речовини лісових ґрунтів – ред.) та підвищує небезпеку ерозійних процесів, то її використання заборонене чинним законодавством України.

До слова, багато лісових господарств Закарпаття заперечують наявність у них техніки подібного роду.

Як відомо, ДП "Брустурянське ЛМГ" володіє сертифікатом FSC, якими підтверджує здійснення лісогосподарської діяльності відповідно до Принципів та Критеріїв стандарту FSC. В такому випадку відхилення від цих нормативів недопустиме та потребує негайного реагування з подальшим обов’язковим усуненням і попередженням подібних дій в майбутньому. Тож з проханням прокоментувати факти невідповідностей в Брустурянському ЛМГ та Тячівському ЛГ, ми підготували інформаційні запити безпосередньо до держпідприємств, Закарпатського обласного управління лісомисливського господарства та до аудитора компанії SGS пані Тетяни Данчук. 

Нагадаємо, факт подібного порушення пов'язаного з трелюванням був виявлений в травні цього року випадковими туристами і у Ясінянському держлісгоспі дорогою до Говерли. Тоді працівники лісового господарства здійснювали трелювання деревини через річку в період нересту та з використанням тієї самої забороненої гусеничної техніки ТДТ-55. Тоді аудитори компанії SGS, яка видала держлісгоспу сертифікат FSC, взяли до уваги лише інформацію від Закарпатського ОУЛМГ про те, що невідповідність з трелюванням по водотоках усунута і міст через річку побудований. Однак фізичну наявність моста ними так і не було перевірено.

Олена Мудра

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська