1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна
  4. > >

Вузькоколійка в Карпатах, побудована за Австро-Угорської імперії, функціонує дотепер / ФОТО

12.10.2017 22:30 0 Суспільство
 

Ще наприкінці ХІХ століття власник лісопилень барон Леопольд Поппер фон Подгарі збудував вузькоколійну залізницю довжиною три кілометри.

Нині "Карпатський трамвай" - мережа гірських вузькоколійних залізниць (ширина колії - 750 мм) в Українських Карпатах поблизу смт Вигода Долинського району Івано-Франківської області.

Історія "чудо-маршруту" розпочалася ще за часів Австро-Угорської імперії, коли в 1873 році австрійський підприємець, барон Леопольд Поппер фон Подгарі переніс з Угорщини в Галичину головний офіс своєї фірми. Підприємство Поппера спеціалізувалося на заготівлі, переробці і збуті деревини, - написали на сайті depo.ua.

У той час почали будівництво залізничного полотна до села Вигода. Перший поїзд прибув з Долини у Вигоду 8 липня 1883 року. На залізничній станції потяг зустрів сам Поппер.

Від широкої залізниці в гори спочатку проклали "конки" - вузькоколійки, якими коні тягнули ліс. Така колія, довжиною три кілометри, сполучила у 1890-му лісопильний завод у Вигоді з тартаком (себто лісопилкою, – Ред.) у Старому Мізуні. Вона проходила двома великими мостами на річках Свіча і Мізунька. На той час попперівська лісопильня була найбільшою в Галичині. Окрім Леопольда Поппера, вузькі залізниці і лісопромисел із 1886 року активно розбудовували брати барони Гредлі.

У 1920 році в долині ріки Мізунька почала працювати третя вузькоколійка. Ця дорога, довжиною 24 кілометри, вела до станції Соболь (сьогодні - Миндунок), проходила через п'ять великих мостів і була розрекламована в газетах як дуже мальовнича.

У часи Другої світової війни карпатські залізниці регулярно підривали і відбудовували різні армії, залежно від ліній фронту і наступально-відступальних операцій.

Щоб виконати держзамовлення на деревину, мережу вузьких колій заглибили в ліси і гори. У шістдесятих роках Вигодська залізниця мала найбільшу протяжність - 180 кілометрів, проходила 160 мостами. Тоді ж Москва офіційно проголосила вузькоколійку нерентабельною і дала вказівку демонтувати частину залізниці.

Процес руйнації тривав до кінця дев'яностих. Останнього, цілком нищівного удару вузькій залізниці в Карпатах завдали повені 1998-го та 2000-го років. Стихія знищила більше половини діючих ліній. Справу природи довершили люди: десятки кілометрів рейок розібрали і здали на брухт. Вдалося реанімувати лише Мізунську гілку - наразі вона єдина відновлена повністю.

Ця вузькоколійка від селища Вигода до Сенечева (60 кілометрів) з 2000 року експлуатується як виробнича — нею регулярно курсують вантажний і робітничий потяги. А у 2004 році було організовано "Карпатський трамвай" - маршрутом пройшов перший туристичний міні-потяг.

Нині трамвайчик для туристів має вагон СВ з м'якими комфортними сидіннями і вагон-кабріолет, в якому є дах, а стіни на рівні вікон зрізані.

Мандрівникам пропонують екскурсії (зазвичай кількагодинні) карпатськими краями. Маршрут пролягає вздовж берегів чистої гірської річки Мізунка, повз гору Церковище.

Перша зупинка - біля пам'ятника Івану Франку. Дорога туристичного маршруту пролягає через заповідник загальнодержавного значення "Ширковець", мости і болота, до гори Монастир.

Також є зупинка біля мінерального джерела "Горянка", що в селі Новий Мізунь. "Карпатський трамвайчик" приводить пасажирів ще й до мальовничого карпатського урочища Дубовий Кут. Під час поїзки можуть бути тривалі перерви, коли туристи гуляють горами, насолоджуючися природою сповна.

Також читайте: Боржавська вузькоколійка може стати проектом під патронатом президента України / ФОТО.

Читайте на ГК:Неповнолітня дівчина потрапила під колеса "шумахера": слідчі відкрили справу (ФОТО)
Читайте на ГК:Убив сестру, а тіло закопав у лісі: шокуючі деталі вбивства на Заході України
Читайте на ГК:Хотів "відкупитись": водій-порушник запропонував поліцейським хабар у 2000 гривень (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська