1. Новини Закарпаття
  2. >

Супутник NASA виявив можливу "колиску життя" на Марсі

09.10.2017 23:53 Суспільство

Вчені вивчили знімки Південної півкулі Червоної планети, отримані за допомогою камер зонда MRO.

Вчені вивчили знімки Південної півкулі Червоної планети, отримані за допомогою камер зонда MRO.

Зонд MRO виявив у Південній півкулі Марса сліди відкладень, сформованих на дні теплих вулканічних озер під дією викидів гейзерів. Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Communications, повідомило Сегодня.

"Навіть якщо ми ніколи не знайдемо слідів життя на Марсі, це місце може багато розповісти про те, як воно виникло на Землі. Високий рівень вулканічної активності і наявність води в цьому місці на Марсі створювали приблизно ті ж умови, які існували на Землі приблизно в той же самий час, коли на нашій планеті зародилося життя ", – заявив Пол Найлс (Paul Niles) з Центру космічних польотів імені Годдарда в Х'юстоні (США).

Перші живі організми з'явилися на Землі під час архейської ери, і поки не існує загальноприйнятої точки зору щодо того, як і коли зародилося життя. Є кілька копалин свідоцтв того, що мікроби існували в первинному океані приблизно 3,4 мільярда років тому, однак багато вчених вважають, що життя могло зародитися набагато раніше.

В останні роки все більше число еволюціоністів-біологів приходить до думки про те, що життя могло з'явитися не в океанах, а на поверхні суші, в озерах і біля жерл гейзерів і вулканів. На суші був присутній ряд критично важливих елементів, в тому числі молібден, бор і азот, яких було вкрай мало в "супі" первинного океану. Про те ж говорять генетики, які нещодавно воскресили геном "Луки", мікроба – предка всього життя на Землі.

Найлс і його колеги знайшли місце, де схожі процеси могли відбуватися на поверхні Марса. Вони вивчили знімки Південної півкулі Червоної планети, отримані за допомогою камер зонда MRO.

Як вважають вчені, в далекому минулому майже всю Північну півкулю Марса покривав гігантський океан з рідкої води, що періодично замерзав і танув. На півдні дослідники не знаходили великих слідів руху води. Через це вони вважали, що води там було значно менше.

З іншого боку, в Південній півкулі планети присутні найдавніші зразки кори Марса, що сформувалися в той час, коли на його поверхні могло бути життя. Вчені вивчають їх за допомогою зондів на орбіті Червоної планети.

Увагу Найлса і його колег привернули незвичайні структури в тій частині Південної півкулі, де 13 років тому здійснив посадку марсохід "Спірит". Поруч з кратером Гусєва, де працював цей ровер НАСА, знаходиться так звана западина Ерідана – кілька чашоподібних і досить глибоких провалів, сполучених відносно дрібними ровами.

Ці рови, а також особливі структури на схилах западини давно змушують вчених вважати, що в далекому минулому западина Ерідана була дуже великим озером, порівнянним за розмірами і запасами води з Каспійським морем. Коли атмосфера Марса початку випаровуватися в космос, це озеро або замерзло, або повністю "втекло" в міжпланетне середовище.

Читайте на ГК:Війська західних країн можуть опинитися в Україні: заява ексспецпредставника США в Україні
Читайте на ГК:Google стане платним?: користувач повинен буде заплатити за пошуковик в деяких випадках
Читайте на ГК:Вчені відкопали рідкісне кумедне видовище: "пікатний" момент застряг у шматку бурштину (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська