1. Новини Закарпаття
  2. >

Майже, як їстівні: гриби-двійники, які викликають отруєння, галюцинації та ураження легенів

25.09.2017 18:00 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

На Закарпатті в розпалі сезон "тихого полювання". Втім, окремі види грибів, які на вигляд схожі на їстівні, подекуди, навіть, приховують у собі смертельну небезпеку.

На Закарпатті в розпалі сезон

Про кілька яскравих прикладів небезпечних дарів природи, які можна зустріти в Карпатських лісах та про те, як вберегтися від отруєння, Голос Карпат розповість у наступному матеріалі. 

Заходи профілактики випадків отруєння грибами включають в себе, насамперед, обережність під час "тихого полювання" в лісах, парках та лісо-парковихвих зонах. Ні в якому разі не беріть ті гриби, в їстівності яких ви не впевнені. Не залишайте без нагляду неповнолітніх дітей. Уникайте купівлі грибної консервації з рук та неперевірених виробників.Зазначимо, що якщо в окремих випадках отруєння можна відбутися діареєю та промиванням шлунку, то важкі випадки отруєння отруйними грибами підлягають лікуванню в спеціалізованих стаціонарах. Необхідно тривале спостереження лікаря-токсиколога.

Лепіота, належить до родини печерицевих, та ззовні схожа на так званий їстівний гриб-зонтик, улюблений поціновувачами грибів за вишуканий смак та простоту в приготуванні. Проте, лепіота представляє для людини смертельну небезпеку. Природний ареал захоплює всю територію Євразії, особливо часто зустрічається лепиота в гористій місцевості і на рівнині середньої смуги. Характерний зовнішній вигляд - тонкий капелюшок і гнучка волокнисту ніжка. Капелюшок може виростати до 7 см в діаметрі. Колір — вишневий відтінок коричневого, або бурого кольору. На зовнішній поверхні капелюшка у вигляді центричних кіл кріпляться лусочки, які відрізняються більш насиченим кольором. Із зворотного боку капелюшка - тонкі пластинки із легким жовтуватим відтінком. У дорослому стані в гриба виділяється білий порошок, насичений циліндричними спорами.

При попаданні в дихальні шляхи людини ці спори можуть викликати важкі ураження бронхіальних і легеневих тканин

Варто уважно слідкувати за дітьми, які перебувають на прогулянці в лісі чи лісо-паркових зонах. Зазвичай ці гриби зустрічаються у липні — жовтні, в місцях, де часто ступає нога людини - на відкритих трав'янистих місцях, на узліссях. Гриб лепіота - це смертельна небезпека. Летальний результат зустрічається майже в половині випадків діагностованих отруєнь. Для отримання смертельної дози достатньо капелюшка одного гриба. Перші ознаки отруєння можуть проявитися через 10-15 хвилин з моменту потрапляння отрути в кров'яне русло з травного тракту. Отруйні речовини, які містяться в грибі, не піддаються ніяким відомим сучасній медицині методам деактивації. Антидотів не існує. Переливання крові та гемодіаліз допомагає рідко. Ці отрути носять назву ціанідів (найбільш відомий представник ціаністий калій, від якого настає миттєва смерть людини) та нітрилів.

Клінічна картина розвивається бурхливо. Протягом 30 хвилин може наступити зупинка серця і смерть людини. Медична допомога часто просто не може бути своєчасно надана.

Сироїжка блювотна - зустрічається по всій Україні. Росте у листяних і соснових лісах у червні — жовтні. Відрізнити її від червоної сироїжки практично неможливо до того моменту, поки не дозріють спори, які фарбують пластинки з внутрішньої сторони капелюшка в охряный колір. Містить отруту - мускарин. На відміну від їстівної сироїжки ця має пекучий смак і гіркоту. Вживання в їжу спричиняє блювання. Тому, сироїжки з червоними капелюшками краще уникати, аби не переплутати та уникнути диспепсії.

Гімнопіл (вогнівка) - отруйний гриб, який часто плутають із опеньком золоторунним (лускаткою). Гриб не зустрічається в одиничних екземплярах. Колонії грибів, на кшталт опеньок, можуть розростатися на десятки метрів навколо основного місця розташування грибниці. Воліє рости на залишках листяних і хвойних дерев, зустрічається з середини літа до кінця осені переважно в лісах змішаного типу. Втім, торкатися до гімнопілу, а тим більше вживати гриби в їжу, навіть з метою спробувати смак, категорично не рекомендується. Запам'ятайте, що цей гриб дуже підступний. У його м'якоті міститься величезна кількість речовин із дурманною та галлюциногенною дією. Відомі випадки, коли цілі групи достатньо досвідчених грибників зникали в лісових хащах на кілька днів після того, як ближче познайомилися з колонією гімнопіла. При вдиханні спорового порошку у людини може виникнути галюцинація слухового і зорового ряду сприйняття дійсності. Дурманні речовини дезорієнтують та не дозволяють знайти правильну дорогу, викликають галюцинації. При вживанні в їжу відчувається явний гіркий смак, який не зникає при будь-яких видах кулінарної обробки. Водночас,навіть невеликої кількості рідини, в якій варився даний гриб, досить для того, щоб відчути на собі галлюциногенний вплив дурманних речовин.

Заходи першої допомоги при отруєнні отруйними грибами повинні включати в себе точний алгоритм дій. Це допомагає уникнути серйозних наслідків для здоров'я постраждалої людини.

Перш за все необхідно подбати про те, щоб були збережені залишки страви, на яку у вас падає підозра. Залишки грибів можуть допомогти при детальному хімічному аналізі визначити можливу отруту і знайти антидот.

При появі перших ознак отруєння треба негайно викликати швидку медичну допомогу. Потім почати вживати заходи першої допомоги. У приміщенні, де знаходиться потерпілий, треба відчинити вікна для доступу великої кількості свіжого повітря. Іноді, при симптомах серцевої недостатності при мускариновому синдромі це може врятувати життя людини.

- промивання шлунка - випити велику кількість чистої води, не менше 6 склянок, і викликати блювоту (повторюйте промивання шлунка до тих пір, поки не будуть виходити чисті води без домішків харчових залишків);
після цього потрібно спровокувати очищення тонкого кишечника;
після виведення залишків отруйних грибів медики рекомендують розтовкти і прийняти всередину приблизно 10 таблеток активованого вугілля, для дітей можна замінити 2 пакетиками смекти.

Положення хворої людини повинно бути напівсидячим з пружним упором для голови. Слідкуйте за тим, щоб відходження блювотних мас було вільним, і вони не потрапили в дихальні шляхи. При появі болю в області серця можна прийняти таблетку нітрогліцерину під язик.

Більше нічого робити не рекомендується, оскільки неможливо передбачити взаємодію лікарських засобів з тими отрутами, які містилися у спожитих грибах.

Нагадаємо,закарпатські рятувальники радять стерегтися сумнівних грибів.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська