1. Новини Закарпаття
  2. >

Історики розповіли, як жило Закарпаття в період німецької окупації

08.08.2017 19:03 Суспільство

75 років тому – влітку 1942 року – Україна була повністю окупована Німеччиною та її союзниками.

75 років тому – влітку 1942 року – Україна була повністю окупована Німеччиною та її союзниками.

Як жили українці в різних окупаційних зонах та за різних окупаційних режимів? Про це Радіо Свобода розмовляло з істориками: старшим науковим співробітником Інституту історії України НАНУ Тетяною Пастушенко та викладачем Одеського державного університету внутрішніх справ Віктором Савченком.

– Україна розділена на кілька окупаційних зон: найбільша частина території – це рейхскомісаріат «Україна», східні області перебували у підпорядкування фронтового командування, Одеса й частина теперішніх Одеської та Миколаївської областей стали румунською провінцією Трансністрія, Закарпаття ще напередодні Другої світової відійшло до Угорщини, а з трьох західноукраїнських областей німці створили Дистрикт «Галичина», який був приєднаний до Генерал-губернаторства – окупованої Польщі, окрема окупаційна адміністрація була в Криму. У цих окупаційних зонах жилося однаково чи були якісь відмінності?

Тетяна Пастушенко: Для сучасних дослідників найбільш цікаве питання, яке мало ставлять: як люди, які жили в різних окупаційних зонах, сприймали життя в часи окупації? В історіографії домінує загальний наратив про ніби загальну Україну, загальновідому війну і загальновідому окупацію. Коли ми проводили дослідження – опитували селян Буковини – і їм студенти Чернівецького університету ставили питання: як вам жилось при окупації? Вони відразу почали говорити про прихід радянських військ в 1944 році. Для них те, що ми називаємо окупацією – це була «друга Румунія». Коли прийшли румуни – вони це як окупацію не розглядали.

– Просто Буковина до 1940 року була в складі Румунії, а потім в 1941 році – знову стала румунською.

Тетяна Пастушенко: Інший приклад – Закарпаття. Там теж, коли в людей питають: розкажіть про війну, то для них війна була між німцями та росіянами. Вони говорять, що просто їхній край «віддали мадярам». Люди теж не сприймають ті події як окупацію чи як війну в класичному вигляді.

– Тобто, «віддали мадярам» – це не окупація?

Тетяна Пастушенко: Ні, для них це не окупація. Вони просто жили при мадярах, а війна – це коли йшли бої між німцями й росіянами. Ми в сучасній історичній науці і в сучасному медійному просторі весь час нав’язуємо наше бачення з центру, наче з висоти.

– То що, селяни чи мешканці міст України в 1942 році німецьку владу сприймали не як окупаційну?

Тетяна Пастушенко: Ні, то я кажу про різне сприйняття людей, яке ми не враховуємо в дослідженнях.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська