1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В мережі розповіли історію пожежної охорони Виноградова / ФОТО

18.04.2017 09:33 0 Суспільство
 

Історія пожежної охорони міста Виноградів починається на початку 20 століття.

У 20-30 роках, коли теперішнє Закарпаття перебувало у складі Румунії, Австро-Угорщини, а потім Чехії, у місті Севлюш діяло добровільне пожежне товаристо. На озброєнні в пожежних були ручні помпи та дерев’яні бочки з водою, які перевозилися кіньми. Пожежне депо знаходилося на площі Миру (теперішня територія ЗОШ №4). Робота в пожежній команді була справою добровільною. У випадку пожежі один з членів команди сповіщав особовий склад, після чого вони направлялися до місця пожежі. На початку пожежонебезпечних періодів містом ходив барабанщик, який збирав людей на перехрестях вулиць і роз’яснював їм, що необхідно мати на кожному подвір’ї на випадок виникнення пожежі (бочку з водою, пісок, багор, драбину).

У 1936-1959 роках пожежну команду Севлюша очолював Адальберт Ленік. На той час пожежна команда нараховувала всього 25 чоловік, які майже весь свій час віддавали цій благородній справі. Першою новинкою у 1934 році стала пожежна автоцистерна “Прага”. Уже в той час проводилися змагання з пожежно-прикладного спорту, які викликали неабиякий інтерес у мешканців міста. У кінці 30-их жителі Вілока також подбали про надійний протипожежний захист свого селища і придбали пожежний автомобіль “Штаєр”, що був оснащений цистерною на 1,5 т води. Автомобіль знаходився на подвір’ї Федора Ваша, який при необхідності виїзджав на гасіння пожеж.

На початку 40-их років проводилася інтенсивна підготовка юнаків до служби в армії, які в 1944 році пішли добровольцями в корпус генерала Свободи. В 1946 році, після повернення з війни, багато з них прийшли на службу в пожежну команду. Це Золтан Кіш, Павло Епереші, Олексій Косинець, Степан Гунцелізер та інші. Пожежна частина знаходилася на вул. Королівській (тепер вул. Копанська) і займала перший поверх будинку Перені (тепер районний відділ освіти). На озброєнні залишилися “Прага” та новий отриманий пожежний автомобіль “ГАЗ-АА”. Першим начальником пожежної охорони в повоєнний час став Юдін Анатолій Васильович. Особовий склад на той час нараховував вже 27 чоловік, які чергували по 5 чоловік у 4 зміни. Пожежна інспекція була створена при райвідділі міліції і першим її начальником став Лев Павлович Хасменник.

У 1949-1950 р. тодішньою владою було виділено місце для пожежної частини по вул. Миру, де в наші часи знаходиться районний вузол зв’язку. Працівниками пожежної охорони власними силами було розібрано наявні там будівлі і побудовано пожежну частину у 1951 році. А через два роки на території частини було споруджено дерев’яну 4-ох поверхову з оглядовим майданчиком пожежну вежу, де постійно знаходився черговий.

Та з роками виникла необхідність побудови більш сучасного пожежного депо. Під будівництво було виділено ділянку на околиці міста по вул. І.Франка, де вона знаходиться по цей день.

За зведення нової будівлі взялися самі пожежні. Будівництвом нової будівлі керував тодішній начальник пожежної охорони Виноградівщини – Лев Павлович Хасменник. Під його вмілим керівництвом і пожежниками – майстрами на всі руки, будівництво пожежної частини було завершено, і в 1976 році здано в експлуатацію.

Тож у 70-их вогнеборці стали новоселами. Нова будівля депо була розрахована на 3 виїзди. В бойовому розрахунку стояв ЗІЛ – 157 та один знаходився у резерві. 

У кінці 70-их створюються пожежні команди у Вілоці та Королеві, у бойовому розрахунку яких знаходилося по одному пожежному автомобілеві.

Першими начальниками пожежної охорони були:
Хасменник Лев Павлович
Косинець Олексій Мартинович
Епереші Павло Іванович
Боршош Степан Емеріхович 

Люди,котрі працювали в пожежній охороні, стали ветеранами: Хасменник Л.П., Косинець О.М., Епереші П.І., Гомада А.Ф., Фурдь Ю.Ю., Фурик В.В., Боршош С.Е., Вашкеба О.Й., Білинець В.М., Тупиця В.Ю., Фурик Ю.Ю., Мотузан П.П., Марушка М.В. 

У роки створення нової держави створювалась і нова пожежна охорона. Із загону пожежної охорони Виноградівського району створено Виноградівський гарнізон пожежної охорони.

В перші роки незалежності України у Виноградівській пожежній частині було придбано спочатку ЗІЛ – 130, а згодом АЛ-30 та ЗІЛ –131. Завдяки цьому вдалося розширити автомобільний парк пожежної охорони. 

Зараз на озброєнні пожежних стоїть ще більш сучасне пожежно-технічне озброєння. Але і викликів на різні випадки пожеж та надзвичайних ситуацій побільшало. 

Вчора, 17 квітня, відзначали День пожежної охорони. Тож хочеться побажати вогнеборцям здоров’я, наснаги, успіхів, а просто кажучи – сухих рукавів!
Зі святом Вас!

Виноградівський районний відділ Управління ДСНС України у Закарпатській області.

Читайте на ГК:“Вбіг схвильований чоловік зі словами…”: що трапилося на Виноградівщині після півночі? (ФОТО)
Читайте на ГК:Сучасне мистецтво процвітає: у Виноградові відкрили першу персональну вставку юної художниці (ФОТО)
Читайте на ГК:Вулична бійка переросла у стрілянину: подробиці конфлікту на Закарпатті (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська