1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Прекрасні Карпати: в лісах Закарпаття квітує еритроній, морозник, калюжниця та жовтяниця / ФОТОРЕПОРТАЖ

28.03.2017 12:07 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Із приходом весни закарпатські ліси вкрилися квітом рідкісних, лікарських та отруйних рослин.

Весняні квіти - тендітні та прекрасні - ваблять до лісів сотні туристів. Проте, слід знати, що в лісах Закарпаття ростуть, як рідкісні червонокнижні рослини так і лікарські та отруйні квіти. 

Голос Карпат покаже та розповість маловідомі цікавинки про ряд рослин,  які квітують у лісах нашого краю навесні:

Еритро́ній соба́чий зу́б (Erythronium dens-canis) - рідкісна багаторічна трав'яниста і цибулинна рослина з родини лілійних. Занесена до Червоної книги України. Зазнає винищення через свої декоративні якості. Раніше, коли передгір'я Карпат ще були вкриті дубовими лісами, ця рослина займала більші площі. Сьогодні є відомі лише 10-12 острівців, де вона зростає. Еритроній потребує повсюдно суворої охорони.

Калю́жниця боло́тна (Caltha palustris) — отруйна багаторічна рослина. Втім, у народі калюжницю використовують і як лікарську рослину, і, навіть, в якості спеції. Кущики калюжниці виділяються яскравим жовтим цвітом,ростуть в умовах сильного зволоження - на болотах, поблизу потічків тощо.

Морозник червонуватий (Helléborus purpuráscens) -виростає в букових, грабових, дубових, частіше розріджених лісах і в чагарниках. Як правило розростається після вирубки лісу. Піднімається в гори до верхньої межі лісу. Коріння морозника використовуються в медицині і ветеринарії. У кореневищах і коренях містяться глікозиди, в тому числі 0,1% корельборина, діючого на серце подібно строфантину. Препарат «корельборин» застосовують при хронічній недостатності серця, серцевій декомпенсації другого і третього ступеня.

Жовтяниця черговоли́ста (Chrysosplenium alternifolium) - багаторічна рослина родини Ломикаменевих. Маловідома харчова і лікарська рослина. В минулому листя жовтяниці черговолистої вживали як салатну зелень, а в народній медицині використовували для лікування хвороб селезінки, при жовтяниці (звідси і назва), утрудненому сечовипусканні, кашлі, кровохарканні. Настій трави цієї рослини має фітонцидну, сечогінну, відхаркувальну, кровоспинну, протизапальну дію, стимулює апетит. Збирання лікарської сировини проводять у квітні-червні.В деяких країнах жовтяниця черговолиста стала рідкісною внаслідок осушення лісів і зміни природного середовища, наприклад, вона охороняється у Франції.

Пролісок сибірський (Scilla sibirica) - невелика багаторічна рослина. Квітки яскраво-сині, зібрані в суцвіття-китиці на верхівках тонких нахилених донизу квітконосних стебел. Проліски — перші рослини, що з'являються напровесні, коли тільки зійде сніг, у листяних лісах, на узліссях, у заростях чагарників. Декоративна рослина. По-варварському знищується й потребує охорони. У народній медицині використовують цибулини проліска дволистого. Вони містять алкалоїд силіцил, дубильну кислоту, камедь і мають сечогінну та відхаркувальну дію, а у великих дозах блювотні й проносні властивості.

Варто також зазначити, що ліси на Закарпатті вкрилися шафрановим килимом

Однак, слід пам’ятати, що придбання, збут та розповсюдження червонокнижних рослин карається штрафом від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів (510 до 1700 гривень).

Нагадаємо, раніше Голос Карпат розповів, як розкрадають "легені" Закарпаття: в урочищі Сакалів потік вирізали дуби.

Читайте на ГК:Неподалік пішохідного переходу хлопчика збило авто: перші подробиці аварії в Мукачеві (ФОТО)
Читайте на ГК:Непідкупні поліцейські "запакували" жінку-порушницю: відомо що сталося (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпатка зробила “непристойну” пропозицію патрульним: як жінка поплатиться за свою витівку? (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська