1. Новини Закарпаття
  2. >

"На Україні кредити повертають тільки боягузи" - Die Welt

22.02.2017 22:21 Суспільство

Україна страждає не тільки від конфлікту на сході країни. Набагато менш помітно цокає інша "бомба уповільненої дії": кожен другий кредит в країні прострочений.

Україна страждає не тільки від конфлікту на сході країни. Набагато менш помітно цокає інша

Про це повідомляє постійний автор Die Welt Едуард Штайнер і додає:

"З усіх причин, за якими ситуація складається таким чином, одна представляє найбільшу небезпеку".

Практично в останній момент банківський сектор України уникнув небезпечної ескалації. "Мабуть, банківської галузі варто дякувати за це президента Петра Порошенка і Центробанк", - пише автор. Йдеться про націоналізацію "Приватбанку", найбільшого фінансового інституту в країні, клієнтами якого є 20 млн осіб - практично половина жителів України.

"Якби клієнтів" Приватбанку "охопила паніка і банк збанкрутував, це означало був крах всієї фінансової системи", - пояснює Штайнер.

"З тих пір запанував спокій, проте, за оцінками учасників ринку, криза може вибухнути в будь-яку хвилину. У порівнянні з єврозоною банківський сектор України знаходиться в жалюгідному стані. Незважаючи на те, що Нацбанк в самому свіжому звіті вказує на незначне зростання, кількість прострочених кредитів показує іншу картину ", - вважає автор.

Нацбанк України в звіті вказує, що в даний час неповерненими є 30,5% виданих кредитів, але, за оцінками галузевих експертів, насправді таких 50%.

Проблема полягає і в тому, що деякі приватні банки з українським капіталом не мають наміру визнавати справжній розмах прострочених кредитів. При цьому державні фінансові інститути, продовжує Штайнер, частка яких на ринку знову перевищує 50%, "готові визнати катастрофічний баланс". За оцінками Нацбанку, частка проблемних кредитів у них становить 45% - без урахування "Приватбанку".

Нацбанк, який вже піддавався критиці за мляву політику, під тиском іноземних інвесторів збільшив свою активність і зобов'язав учасників банківського сектора оцінювати кредитні ризики. "Схоже, скоро на поверхню спливе реальна ситуація в банківській сфері", - вважає автор статті.

"Галузь перебуває в глибокій рецесії, в яку країна занурилася з 2014 року. За два роки ВВП обрушився більш ніж на 16%, тягнучи за собою і національну валюту - гривню. І виною тому не тільки конфлікт з Росією, який паралізував промисловий схід країни, але і олігархічна структура економіки. і, звичайно, корупція ", - підкреслює оглядач.

Критичний стан економіки знаходить своє відображення і в міжнародних рейтингах: так, в рейтингу Світового банку за умовами ведення бізнесу (Doing Business) Україна займає 80-е місце з 190. У рейтингу корупції Transparency International, який оцінює 176 країн, Україна знаходиться на 131- м місці, "тим самим плентаючись пліч-о-пліч з Росією в хвості у Європи", зауважує Штайнер.

Корупція, визнають експерти, є ключовою проблемою банківської сфери.

"Наглядові інстанції занадто довго нічого не робили щодо проблемних банків, дозволяючи їх власникам відводити капітали. Забезпечити своєчасне обслуговування кредитів важко, оскільки позичальникам вигідніше затягувати судові тяжби щодо стягнення грошей, ніж повертати кредити за існуючими ставками. Як кажуть на Україні," кредити повертають тільки труси ", - передає журналіст.

Розвиток ситуації з "Приватбанком" мало і політичні причини, продовжує Штайнер. Один з його власників, олігарх Ігор Коломойський, який в ході ескалації українсько-російського конфлікту був губернатором регіону на сході країни, вступив з вербальний конфлікт з шефом Кремля Путіним, в зв'язку з чим отримав підтримку з Києва, мовиться в статті.

Ситуація з банківським сектором в Україні зазнавала критики і з боку ЄС, зауважує автор. На думку європейців, одна з основних причин, чому боротьба з корупцією зайшла в глухий кут, - олігархічна структура економіки.

"Правда, спостерігаються і позитивні сигнали. Економіка почала повільно зростати", - йдеться в статті.

Країні потрібні істотні реформи на етапі переходу від російського до європейського ринку. На сьогоднішній день баланс поки негативний, зате інфляція в минулому році знизилася з неймовірних 43% (2015 рік) до 12,4%. За оцінками ринкових аналітиків, в 2017 році вона може опуститися нижче 10%.

Як пише Штайнер, це кілька стабілізувало ситуацію з видачею кредитів. Виплати за новими кредитами становлять тепер не 24%, а "всього" 16%.

Стабілізація спостерігається і щодо банківських вкладів.

Читайте на ГК:Погода в Україні на вихідних: синоптики дали свіжий прогноз
Читайте на ГК:Скандальна ДТП: п'яний голова райадміністрації наїхав прямо на пішоходів
Читайте на ГК:Тарифи на електроенергію: Кабмін ухвалив важливе рішення для українців
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська