1. Новини Закарпаття
  2. >

Вчені NASA виявили сім планет придатних для життя

22.02.2017 20:55 Суспільство Лайт

Вчені виявили біля зірки TRAPPIST-1 сім планет розміром з Землю, на трьох з яких умови підходять для існування життя.

Вчені виявили біля зірки TRAPPIST-1 сім планет розміром з Землю, на трьох з яких умови підходять для існування життя.

Результати роботи опубліковані в журналі Nature, також про них повідомило NASA на екстреній прес-конференції, передає strana.ua.

Як все починалося

У травні минулого року астрономи заявили про відкриття вкрай незвичайної зоряної системи - TRAPPIST-1 розміром з Юпітер і масою 8% сонячної, віддаленої від Землі всього на 39 світлових років в сторону сузір'я Водолія. Тоді повідомлялося, що три планети, що обертаються навколо цього червоного карлика, знаходяться всередині так званої "зони життя", де вода може існувати в рідкому вигляді, а їх маса приблизно порівнянна із земною.

Пізніше вчені вивчили спектр променів зірки TRAPPIST-1, які пройшли через повітряні оболонки планет на шляху до Землі, і виявили, що це кам'янисті планети, схожі на Землю, а також знайшли натяки на наявність води, кисню і вуглекислоти в їх атмосферах.

Однак не всі астрономи були впевнені в існуванні цих планет, відзначаючи, що періодичні зниження в яскравості зірки, за якими вони були виявлені, могли бути породжені невидимим для нас світилом-супутником TRAPPIST-1.

Мішель Жільон (Michel Gillon), астроном з університету Льєжа (Бельгія) і його колеги вивчали властивості цих планет, спостерігаючи за зоряною системою за допомогою телескопа TRAPPIST в Чилі і орбітального телескопа "Спітцер". Спостереження привели до несподіваного відкриття - виявилося, що планет насправді не три, а сім, причому шість з них знаходяться в межах "зони життя"

Температура на всіх семи планетах може бути придатною для існування рідкої води на поверхні. Однак, за розрахунками вчених, найбільш комфортними для життя умовами мають лише три з них.

Чи є життя на екзопланетах?

Всі планети за розміром схожі з Землею - їх радіус становить від 0,7 до 1,08 радіуса нашої планети, а маса - від 0,41 до 1,38. Відповідно, їх щільність дорівнює земній або трохи нижче неї, що говорить про їх кам'янистій природі або про те, що вони є планетами-океанами.

На відміну від нашої планети, сім планет обертаються по дуже тісній орбіті навколо TRAPPIST-1 - рік на них триває від півтора днів до приблизно двох тижнів. Навіть остання планета системи, TRAPPIST-1h, розташовується приблизно в чотири рази ближче до зірки, ніж Меркурій підходить до Сонця.

Як погода?

При цьому майже на всіх планетах повинна панувати земна або марсоподібна погода з середніми температурами поверхні близько нуля або 20-30 градусів морозу. Тільки дві перші планети вибиваються з цього тренда - температури на них перевищують 70-100 градусів Цельсія, що, ймовірно, робить їх більш схожими на Венеру, ніж на Землю.

На трьох найближчих до зірки планети, ймовірно, занадто жарко для існування життя, на найдальшої - занадто холодно. Тому з точки зору пошуків життя найцікавіші залишилися три планети між ними.

"Якщо говорити про ймовірність розвитку життя, то на цю роль поки найбільше претендують три центральні планети - d, e і f. За словами Еморі Тріо (Amaury Triaud) з Астрономічного інституту в Кембриджі (Великобританія), найбільші шанси на зародження життя є у планети f, клімат якої досить м'який і прохолодний для того, щоб на ній могла існувати вода і органіка", - пише видання.

Точну відповідь на це питання можна отримати вже досить скоро - на думку Тріо, деякі особливості клімату планети f і її сусідок стануть відомі вже в найближчі роки, а перші достовірні відомості по її населеності можуть бути отримані в "межах поточного десятиліття".

Одні ми у Всесвіті?

На можливість виникнення життя на цих планетах, як визнає Жільон, можуть впливати два незвичайних властивості системи TRAPPIST-1. За його словами, всі планети з дуже високою часткою ймовірності захоплені приливними силами зірки, в результаті чого завжди звернені до неї однією стороною. Це може негативно позначатися на роботі клімату планет і робити їх фактично безлюдними.

"Крім того, самі планети знаходяться в так званому орбітальному резонансі. Як правило, таке явище виникає в результаті гравітаційної взаємодії небесних тіл, яке призводить до стабілізації їх орбіт і появи суворої математичної залежності між періодами їх обертання. Наприклад, Сатурн і Юпітер синхронізовані таким чином, що за два сатурнианской року Юпітер робить рівно п'ять витків навколо Сонця.

Подібні процеси, як пояснює бельгійський планетолог, можуть розігрівати надра планет системи TRAPPIST-1 і викликати найпотужніші спалахи вулканізму, подібні до тих, які виникають на Іо, супутниці Юпітера. Цей фактор також буде впливати на сприятливість планет для зародження життя, хоча тут складно однозначно сказати, в позитивну або негативну сторону", - йдеться у повідомленні.

Планетну систему TRAPPIST-1 зараз спостерігають за допомогою космічного телескопа Hubble з метою встановити наявність атмосфери на планетах.

Також вчені відзначають, що TRAPPIST-1 має високі шанси на зародження життя, так як подібні зірки живуть в десятки і сотні разів довше, ніж Сонце і інші відносно великі світила. Сонце давно згасне, коли TRAPPIST-1 ще не вийде з дитинства, що дає великі шанси на зародження життя в майбутньому або навіть в минулому.

Читайте на ГК:Відомий актор загинув жахливою смертю у 27 років: що відомо (ФОТО)
Читайте на ГК:Двоє українок потрапили у смертельну аварію в Німеччині: деталі жахливої ДТП (ФОТО)
Читайте на ГК:Можуть вплинути й на роботу комп'ютерів: уповільнення обертання землі та наслідки таких змін
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська