1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В Ужгороді відбувся круглий стіл «Гуцульська республіка: віхи історії»

21.01.2017 13:00 Суспільство

У Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка до Дня Соборності України відбувся круглий стіл «Гуцульська республіка: віхи історії», ініційований Закарпатською ОДА.

У Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка до Дня Соборності України відбувся круглий стіл «Гуцульська республіка: віхи історії», ініційований Закарпатською ОДА.

В круглому столі брали участь професори, кандидати історичних наук, відомі історики краю, письменники, книговидавці та студенти, а модерував захід доктор історичних наук – Роман Офіцинський.

Учасники круглого столу розповіли всім присутнім історію створення Гуцульської республіки на чолі з Степаном Клочураком та етапи її приєднання до України. Обговорили феномен Гуцульської республіки в контексті сьогодення, а також її відтворення в літературних процесах.

На завершення були висунуті пропозиції щодо встановлення меморіальної дошки Степана Клочурака на будинку, який він збудував та проживав в ньому, перейменувати вулицю на його честь, відзняти документальний фільм та видати книги, які б відобразили історичні події того часу.

Довідково:

Українське державне утворення «Гуцульська республіка» існувало з листопада 1918 р. до червня 1919 р. Вищим органом влади була Гуцульська Народна Рада, яку 18 грудня 1918 р. очолив Степан Клочурак.  Гуцульська республіка мала свій синьо-жовтий прапор та герб-тризуб. Гуцули найбільш різко виступали проти намагання залишити край у складі Угорщини. Така позиція роздратувала угорський уряд К. Карої. 22 грудня в Ясіню прийшов угорський жандармський батальйон. 10 січня багатотисячне віче підтвердило прагнення закарпатської Гуцульщини до возз’єднання із ЗУНР.

У першій половині 1919 року східну частину Закарпаття до Берегового окупували румунські війська, центральна з Мукачевим перебувала під контролем угорців, а західну разом з Ужанською долиною зайняли чехословацькі війська. Єдиним острівцем незалежності в краї залишалася Гуцульська Республіка. Було відновлено залізничне сполучення з Раховом, Коломиєю та Станіславовим, реконструйовано зруйновані війною сільські будівлі, почали функціонувати школи.

Остаточно Гуцульська Республіка припинила своє існування 11 червня 1919 року, коли Ясіню зайняли румунські війська та заарештували членів Української Народної Ради,повідомляє Євгенія Напуда , завідувачка відділом обслуговування Закарпатської ОУНБ ім. Ф.Потушняка.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська