1. Новини Закарпаття
  2. >

Журналісти перевірили чи почав реалізовуватися знаменитий "план Суркова" на Закарпатті

22.11.2016 20:18 Суспільство

Закарпатський Шатун - журналісти перевірили чи почав вже реалізовуватися знаменитий "план Суркова" по "федеральному статусу Закарпаття".

Закарпатський Шатун - журналісти перевірили чи почав вже реалізовуватися знаменитий

"Закарпаття - у вогні. Перед будівлею міського вокзалу в Мукачеві висять опудала Москаля і Порошенко з відірваними головами. Невідомі спалили автомобіль прокурора області Володимира Гаврилюка та мера Ужгорода Богдана Андрєєва. У Тячеві на кордоні з Румунією проходить численний з'їзд русинів." Бандерівські сили "в жаху біжать з регіону ".

Так мало б виглядати Закарпатті, якби "план Суркова", нібито знайдений якоюсь кіберхунтою в його пошті, почав реалізовуватися, пише "Страна".

Але замість цього ми сидимо з Олег Подебрій в тихому кафе в центрі міста і неспішно п'ємо чай.

- Я вам сам можу такий план скласти до будь-яких місцевих виборів, - сміється мій співрозмовник, в минулому прес-секретар колись беззмінного мера Ужгорода Сергія Ратушняка. - Звичайно, якщо є гроші і бажання, то можна будь-який "шатун-базіка" влаштувати. В тому числі, і русинський фактор розіграти. Тим більше, що один відомий кум за часів Ющенка цю тему дуже розгойдував. Це ж зручно: використовувати фактор Закарпаття перед Києвом як якусь загрозу дестабілізації. Мовляв, тільки я, такий-то губернатор, можу утримувати ситуацію під контролем. Додайте сюди безглузду політику Києва. Русини визнані в Чехії, в Словаччині, в Угорщині - всюди. А у нас два роки тому у 70-річного чоловіка Івана Петровція, тепер уже покійного, провели обшуки. Мовляв, він ватажок русинського змови. А взагалі ... - розмірковує далі Подебрій, - не буде в Закарпатті ніяких протестів. У нас навіть Майдану не було. Закарпатець зайвий раз в політику не полізе: суспільство патріархальне, люди до церкви ходять, кожному його ґаздівство важливіше державних справ. Якщо "Шатун", то тільки силами приїжджих. У нас тут "справжніх буйних мало".

"План нереальний", і тому його реалізують

Тієї ж точки зору спочатку дотримувався і губернатор Закарпатської області Геннадій Москаль. Коли в кінці жовтня, напередодні анонсованих в Києві масових акцій протестів, якась "кіберхунта" дістала як циркового зайця з капелюха план "Шатун" по дестабілізації ситуації в Україні в цілому, і федералізації Закарпаття зокрема, Москаль жарти не оцінив, назвавши його підробкою.

"Є група людей, яка не може змиритися, що втратила владу в Закарпатті. Як тільки в регіоні стало тихо і спокійно, якісь невідомі хакери зламали пошту Суркова", - непрозоро натякнув губернатор, звідки ноги ростуть.

Крім того, зверталася увага на безглузде назва самого документа - "просування федерального статусу Закарпаття". Що таке взагалі "федеральний статус"? Приєднання Закарпаття до будь-якій державі-федерації? Оголошення 51-м штатом Америки? Ще однією землею в ФРН? Вступ в Російську Федерацію на правах окремого регіону? З тексту документа можна зрозуміти, що мова йде про вимоги по створенню автономії з широкими правами. Але до "федеральному статусу" це ніякого відношення не має.

Але повернемося до паперу.

Сам план передбачав робити ставку на організацію "Русинська Рудіна", для чого слід було ще в вересні збільшити її чисельність до тисячі чоловік, створити осередки в Ужгороді, Мукачеві та Хусті, і на їх базі організувати чотири мобільні групи для проведення радикальних акцій.

З вересня і до кінця року мобільні групи повинні були підпалювати автомобілі "лідерів бандерівських сил", ламати військову техніку, розташовану в регіоні, і малювати графіті на підтримку ідеї федералізації.

Паралельно з цим вже влітку в регіоні мав з'явитися "Русинський рух" чисельністю 30-35 тисяч активістів, який взяв би на себе координацію сил, які виступають за мирне вирішення проблем федералізації Закарпаття. Після чого, в чеському місті Дашіце, якісь неназвані лідери РД, спільно з Конгресом Підкарпатських русинів мали ухвалити звернення до світової громадськості з проханням підтримати підсумки референдуму 1991 року. Тоді, нагадаємо, Закарпатті проголосувало за автономний статус в рамках України.

Звернення до світової спільноти мало прозвучати в період з 25 липня по 3 серпня. Але щось, мабуть, пішло не так, бо ні з'їздів, ні заяв. Зате підмочена репутація деяких політичних діячів.

Так, в політичній площині основний удар повинна була взяти на себе Демократична партія угорців України, і разом з "русинським рухом" скласти список з 70-80 кандидатів у депутати.

До речі, Гайдош та Ланьо, як сказано далі, "будуть задіяні для пропаганди ідей федералізму в ЗМІ, на зустрічах з виборцями, в ході міжнародних контактів", а також на засіданнях облрад і провідних райрад.

"У Верховній Раді такі дії з урахуванням наявних реалій виключаються", - написали укладачі плану.

При цьому, у описаного сценарію немає абсолютно ніякого логічного завершення. З плану не ясно, як саме спільна бурхлива діяльність по спалюванню машин і друкування брошур повинна привести до федералізації регіону.

В кінці плану лише вказані складності, з якими можуть зіткнутися його розробники. А саме, "впровадження Положення про Русінбанке", "своя русинська платіжна система" і "реформа системи освіти".

Це все Іван Данацко

Всі люди, згадані в "плані", вже встигли від нього відхреститися і звинувативши в фабрикації цього "документа" своїх ворогів. Михайло Ланьо заявив, що це "Балога (його давній ворог - Авт.) Намалював тільки йому одному зрозумілий план по автономізації регіону.

Скажу одне: і контрабанда сигарет, і торгівля ресурсами, і створення злочинних угруповань під прапорами" Правого сектора ", і польоти в Москву - все це діяльність Балоги! "

Та й Іван Чубірко (він фігурує в плані, як людина, яка повинна нарівні з Ланьо активізувати ділові кола Закарпаття) заявив, що не здивується, якщо електронну пошту Суркова "зламали хакери з Синяка" (в цьому селищі знаходиться маєток Балоги).

Тим часом, губернатор області Геннадій Москаль чи не відразу заявив, що "план абсолютно нереальний, оскільки не відповідає тому, що насправді відбувається. Сам текст написаний з численними фактичними помилками, дати виконання завдань давно пройшли, роль русинства занадто перебільшена, названі організації, яких взагалі немає в природі, і таких дурниць маса. Тому або цей план складали люди, які не розуміються на ситуації на Закарпатті та, намагаючись вислужитися перед керівництвом Росії, подають йому спотворену картину, або ж це грубо сфабрикована фальшивка ", - заявив Геннадій Москаль.

Правда, трохи пізніше Москаль вирішив змінити свою точку зору, повідомивши, що "плани Суркова по федералізації Закарпаття" дійсно можуть мати місце. І що їх нібито може реалізовувати в регіоні такий собі Іван Данацко, "який називає себе народним губернатором, закликає жителів області створювати свої загони самооборони і виходити на протести".

І попросив СБУ перевірити діяльність цього підозрілого суб'єкта.

Активіст з кувалдою

Закарпаття - регіон особливий, часом навіть більш колоритний, ніж Одеса. Тут нітрохи не менш активно виробляють "імпорт", ніж на Дерибасівській, і теж поважають контрабанду. Мабуть, тому і активісти тут особливі.

Скажімо, про своє минуле Іван Данацко розповідає вельми туманно і трохи плутано. Але визнає, що жив "бурхливо", "возив кольорові метали з Норильська".

- У сенсі контрабанду? - Питаю.

- Ну, в сенсі ... за квотами. Але потім вони зробили так, що начебто Словаччина - це вже закордон. І ну ... нам виписали величезний штраф. Мене оголосили у розшук. Але не мене ...

Словом, Данацко був контрабандистом. За що і відсидів. Це вам кожен в Ужгороді підтвердить.

- Але нікого не вбивав, не грабував. Просто використовував деякі схеми в обхід держави, за що і загримів у "контору", - розповідає Олег Подебрій.

До речі, сталося це якраз в той час, коли міліцію в регіоні очолював Геннадій Геннадійович Москаль. Так що губернатор і "народний губернатор" - давні знайомі.

З чого раптом Іван вирішив зайнятися громадською діяльністю, ніхто в регіоні не знає. Сам він каже, що це на нього так Майдан вплинув, де він пробув лише один день, 20 лютого.

- Я б ніколи не зайнявся ніякою діяльністю, якби не бачив ці смерті. Цих пацанів з блакитними очима, які хотіли змін. А помінялися тільки дупи на золотому унітазі. Я коли в Ужгород повернувся, тут обладміністрація вже була захоплена "Правим сектором". І ось вони сидять, і хвалять Балогу. Ну ні фіга собі, думаю ?! Люди ж не за це боролися.

З тих пір і почалася громадська діяльність Данацко. У 2014 році він вистояв 180 днів з одиночним пікетом, закликаючи не голосувати за Порошенка, в 2015-му спробував влаштувати "тарифний майдан", а останнім часом ходить з кувалдою по Ужгороду, збиваючи замки з адміністративних будівель. Бореться з закритістю системи.

- У законі сказано, що повинен бути вільний доступ в адмінбудівлі. А у нас в міській прокуратурі - турнікет, решітка, охорона. Районні поставили домофон. У мерію теж хотіли поставити кодовий замок, але ми прийшли, зробили їм пропозицію, від якого вони не змогли відмовитися ... З кувалдою. Проти мене навіть військова прокуратура відкрила справу, заарештували мою кувалду. Довелося нову купувати, - сміється Данацко.

Сьогодні він очолює громадську організацію "Муза" (майбутнє українського Закарпаття), куди, за його словами, входить 4 людини.

Сурков грошей не дав

Ми зустрічаємося з Іваном на кордоні зі Словаччиною. З 12 листопада він з товаришами перекриває пункт пропуску "Ужгород". Цю акцію місцеві жителі називають протестом "пересечніков".

Масовим його ніяк не назвеш: вдень стоїть конкретна людина 10-15 чоловік, до вечора збирається 50-70. Правда, Данацко запевняє, що в селищі "Солотвино", де перекрито україно-румунський перехід, народу варто куди більше.

- Бачите, який нам убогий стіл Сурков накрив!

- Зате огірки надіслав! - Оточують мене присутні.

- Грошей, правда, малувато!

- Дав би ще тисячу гривень, я б намет купив, а то у мене під час тарифного Майдану одну палатку зачистили, - іронізує Данацко.

- До нас постійно приїжджають то з одного каналу, то з іншого: "хто ваш цар?", - Запитують, - "скільки вам заплатили?" - Скаржиться молодий хлопець Іван Дем'янчук. - А людям просто жити за щось треба.

- Справа в тому, що чимало закарпатців купують дешеві машини в Словаччині, і їздять на них тут без розмитнення. Тому що там ти купуєш машину за $ 2 тисячі, а щоб її тут розмитнити, треба ще $ 6 тисяч викласти! - Пояснює Данацко. - Раніше можна було заїхати в Україну, і рік їздити. Потім термін скоротили до трьох, 2-х місяців, потім до 10, і нарешті 5 діб.

- Тобто, я працюю в Чехії. Маю свою фірму. Купив там машину. Там же вона і зареєстрована. Але я громадянин України, приїжджаю додому на свята. І я повинен кожні п'ять днів їздити перетинати кордон (звідси і назва "пересечку" - Авт.), Хоча живу я в 120 кілометрах звідси! А тут як "пересечку", - так черзі по 2-5 годин, а на свята - по 2 дні! І якщо ти прострочив на 10 діб, - то штраф 8,5 тисячі гривень! Але у нас навіть якщо ти на три доби запізнився, все одно пишуть, що на 10. Ну от скажіть, чому я повинен тут ходити і відзначатися? - Обурюється місцевий житель Іван.

- Ми себе тут так і називаємо: "свідки п'ятого дня", - говорить Данацко. - Бачите, он люди: і зі Львова, і зі Стрия, все тут кожні п'ять днів зустрічаємося. Це ж уже давно триває: ще "злочинная" влада скоротила цей термін до 5 днів. А "патріотична влада", скільки не обіцяла вирішити це питання, просто наживається на цьому, - обурюється "сепаратист" Данацко.

- Люди ходять по всіх інстанціях, а їм розповідають якесь марення: ви, мовляв, підіть до такого депутату, і до такого-то, переконайте їх, тому що їм невигідно, - розводить руками Богдан. - Що це за нісенітниця ?! Послухайте, Україна підписала Стамбульську конвенцію (про тимчасове ввезення транспортних засобів - Авт.). Підписали? Виконайте! Там немає ні слова про п'ять днів! Це місцеве творчість. Вони вдають із себе жителями Олімпу!

Перекриємо всі в'їзди і виїзди

Проблема особливо загострилася в останній рік.

- Скажімо, я раніше був трейдером. Займався оптовою торгівлею зерном і мінеральними добривами. Зрозуміло: великі обороти, кожен день сутички з начальником податкової, хабарі. Я тому і на Майдані стояв. Але після Майдану змушений був бізнес закрити, тому що гривня знецінилася. Тобто, ти сьогодні заробив, а завтра долар просто знецінив твій заробіток, - розповідає Іван Дем'янчук. - У підсумку, для багатьох людей сьогодні стоїть питання: як вижити? Бензин подорожчав, тарифи зросли. А машина для багатьох - годувальниця. Ми просто хочемо вижити!

- На всю Україну 1,4 мільйона машин, куплених за кордоном і зареєстровані за кордоном, - додає його тезка Іван. - Тобто, ця проблема стосується багатьох.

- І взагалі: чому поляк заїжджає сюди на своїй машині на рік, а я, українець, тільки на 5 днів? - Підтримує його Юрій Купріянчук, який стоїть тут п'яту добу. - А якщо я куплю японський телевізор, так мені його що, кожні п'ять днів на митницю носити?

- На цей раз люди будуть стояти до кінця! Поки цю норму не скасують! - Каже Данацко.

- А якщо не скасують?

- Тоді перекриємо всі в'їзди і виїзди з Ужгорода вже в ці вихідні, - приходить йому на допомогу "терорист" Павло Павлов. Днями у нього вдома СБУ намагалася відшукати автомат, гранатомет і гроші на проведення протестів. Але нічого не виявили.

- Уявляєте, в 7 ранку - шум, стукіт. Виглядаю - 10 осіб в балаклавах зі зброєю! А мені напередодні погрожували: мовляв, не припиниш свої протести - вивеземо, закриємо. Я думав бандити, виявилося СБУ!

Поговорити в СБУ викликали і Данацко.

- Розмова йшла ні про що. Нібито якісь троє росіян десь когось до чогось закликають. Які російські? Кого закликають? І тільки в кінці запитали з приводу плану "Шатун". Я кажу: ви наших Ланьо та Чубірко вже допитали? Ні? Так допитати!

"Крадун" і "несун"

Ставлення місцевих жителів до плану "Шатун" в цілому, і федералізації Закарпаття зокрема, добре ілюструє опитування, проведене сайтом ua-reporter.com.

Так, на питання, чи вірять вони в існування подібного плану, лише 11% тих, хто проголосував відповіли ствердно. Ще 42% вважають, що подібні плани покликані відвернути суспільство від комунальних платежів та інших проблем. І 40% вважають, що "у нас є чотири плани -" Шатун "," Брехун "," Крадун " і " несун ".

- Я думаю, що і весь цей договірняк на сході потрібен тільки для того, щоб відвернути людей від того, що їх обкрадають. Тільки-но назрівають якісь протести, - так відразу збільшуються обстріли. Причому, коли трапляється аварія, то завжди є 8-10 трупів, а коли в зоні АТО обстріл, - то двоє поранених і всі живі. Політики просто відволікають нашу увагу від того, що вони грабують країну.

- За два роки в області вирубали 12 тисяч гектар лісу! 12 тисяч !!! У санітарних б ... ть, вибачте, метою! - Обурюється місцева активістка Лора Приходько.

- Я раніше за газ платив 120 гривень, а тепер 800, - розповідає про свої проблеми житель Ужгорода Павло.

- Люди ж не від хорошого життя протестують. Прийдіть до мене додому, у мене навіть телевізора немає. А мені 50, у мене вища освіта, і я не можу знайти роботу, - розповідає туркмен Тахір, який 30 років живе в Ужгороді. - Мені на машину друзі позичили грошей. Я ж повинен якось дітей годувати! У мене доньці три роки.

- Тут ніхто не бореться за те, щоб його називали русином. Русин - це більше літературний персонаж, - говорить Іван Дем'янчук. - Ми стоїмо за те, щоб нам дали жити!

А може, вони русини?

Втім, сам Іван Данацко з недавніх пір називає себе саме русином. Просто тому, що всі, хто жив до 1946 року на території Підкарпатської Русі були русинами. Стало бути і їх нащадки - теж. І навіть деколи робить заяви в стилі:

- А ми ось візьмемо, і оголосимо Ужгород столицею. А вся гниль нехай в Києві залишається. А ми все мирні домовленості підпишемо. Може, ще й Крим до нас жити прийде. До такого навіть Сурков не додумався, - заявляє Данацко.

Правда, відгуку в народі практично не знаходить.

- Я коли в інтернеті прочитав, що він русин ... ну це смішно! У нас тут знаєте як кажуть: два русина - три агента СБУ. Якщо тут зберуться 50 русинів на протест - це буде сенсація, - сміється Михайло Темнов, редактор газети "Правозахист". Він теж значиться в плані по дестабілізації ситуації на Закарпатті в якості інформаційної підтримки.

Ми зустрічаємося з Михайлом в кафе. Він приносить кілька збірок казок: дитячі книги - це сьогодні його основне захоплення.

Чому він потрапив у цей план, - Темнов і сам не знає. У минулому співробітник СБУ, він в останні роки працює як правозахисник і активіст: пише про місцеві хабарників, бігає по судах, і час від часу отримує битою по голові.

- Є версія, що цей план писав Гецко, так званий прем'єр-міністр, у якого не всі дома. Ну які конгреси? Які масові виступи? Організація "Русинська Родина" налічує 5 чоловік. У мене в газеті 10 років друкувалися русинські матеріали, і я цю тему знаю ідеально. І суть відповіді в тому, що немає в Закарпатті русинської проблеми. І не було. Ті русини, які були, вони стали українцями. За весь час з початку 90-х було всього три позовні заяви в суд, коли люди вимагали, щоб суд визнав їх русинами.

Темнов впевнений, що протестів в Ужгороді бути не може ні на соціальної, ні на етнічному грунті.

На соціальної, тому що ще при мері Ратушняка все городяни встановили собі індивідуальні котли опалення. Тому сьогодні, коли вся країна отримує платіжки за 2-3 тисячі гривень, жителі Ужгорода платять по 400, 600, 800. Не кажучи вже про те, що область межує з трьома кордонами, і значить, заробіток завжди знайдеться.

- Якщо вам хтось говорить, що тут все хочуть до Росії, - це маячня. Люди хочуть туди, де можна заробити. В області офіційно проживає 1 млн 200 тисяч осіб, з яких 300 тисяч - на заробітках. А у тих, хто залишився, у кожного другого - громадянство іншої країни. У мене дружина громадянка Угорщини, а діти - громадяни Словаччини. Півроку тому Москаль пообіцяв звільнити всіх чиновників з подвійним громадянством, але все зійшло нанівець. Тому що тоді тут всю область треба звільнити, включаючи співробітників СБУ. Словом, тут можуть бути бунти тільки якщо перекриють кордон, - впевнений Темнов. - А сепаратистські та автономні настрої існують лише в головах наших спецслужб. Вони ж повинні хоч з чимось боротися! З контрабандою вони боротися не можуть - вони її кришують. Значить, треба створити образ іншого ворога.

Втім, військовий Василь, який повернувся у відпустку в Ужгород, не виключає, що план федералізації писали в Росії.

- У 2014 році сюди активно їздили журналісти з Росії. Трохи яка колотнеча, - вони відразу висвітлювали. Але давайте розуміти, чому слідом за Донецьком і Луганськом не спалахнув Одеса, Миколаїв і далі? Тому що спільного кордону з Росією немає. Як забезпечувати зброєю, людьми, інструкторами? А план федералізації може існувати. Просто тому що комусь треба освоювати гроші. Але це зовсім не означає, що тут хтось побіжить зараз протестувати.

"Все протестують теоретично"

Те, що жителі Ужгорода важкі на підйом, не заперечує і сам Данацко, який 170 днів (!) Відстояв поодинці на тарифному майдані. І лише в один з днів до нього приєдналося 200 бабусь.

- Але для Ужгорода - це про-го-го! Це більше, ніж Майдан для Києва. Тому що Ужгород на Закарпатті, - це як Київ в Україні. Всі протестують теоретично.

- Тут навіть під час 2013-2014 років протестів не було, - згадує військовий Василь. - Тільки коли вже все вирішилося, місцевий "Правий сектор", в нашому випадку це були доморощені контрабандисти, зайняли будівлю облради, пішли "зняли" кілька сотень тисяч з начальника Чопської митниці, щось там вкрали з будинку Медведчука. І все на тому. Тут люди інертні.

І навіть нинішню акцію протесту "пересечніков" багато хто не підтримують.

- Ці люди зі словацькими номерами всім набридли, - продовжує військовий Василь. - Я не встиг до міста приїхати, у мене вже з ними конфлікт. Машина ніде не зареєстрована, в ДАІ не значиться. І, ясна річ, на дорозі він завжди правий.

Та й таксист, який везе мене на акцію протесту, теж Василь, сенсу цієї акції не розуміє. каже:

- Вони ж людям незручності створюють.

Словом, і цей протест Данацко поки не став масовим. А тягання активістів на допити спільно з пошуками грошей - це, скоріше, перестраховка.

- Тим більше, що у Данацко їх немає. Ні російських, ніяких. Ви що, самі не бачите? - Дивується моєму запитанню Олег Подебрій.

Іван Данацко, і правда, не виглядає, як людина при грошах. Акції, в яких він бере участь, великих капіталовкладень не вимагають, крім покупки огірків і пельменів. А в проміжках між акціями він, як сам запевняє, їздить разом з Лорою Приходько за кордон збирати полуницю.

Угорський фактор

Якщо і існує загроза, що в Закарпатті спробують розіграти протестну карту, - то цим будуть займатися не Росія, і не Данацко. А Угорщина, вважають ужгородці.

- Ось дивіться: Угорщина виділила мільярд форинтів (3 млн 700 тисяч доларів - Авт.) На ремонт доріг в Закарпатті, - каже Михайло Темнов. - А скільки виділяється грошей на вивчення угорської мови? Вони готують якийсь плацдарм.

- Угорські націоналісти сплять і бачать Закарпатті в складі Угорщини, - упевнений і Олег Подебрій. - Та й Угорська демократична партія України має по області 3-й результат. Ось тільки це було б нонсенсом з боку Європи влаштувати переділ кордонів. При сьогоднішній ситуації, це малоймовірний фактор.

- Угорці, дійсно, страшні націоналісти, - вважає і військовий Василь. - Але так само як місцеві румуни не хочуть їхати в Румунію, називаючи тамтешніх жителів "циганами" (тому що закарпатські румуни живуть багатші), так само і українські угорці в Угорщину не хочуть. Угорська мова дуже складний, на кшталт китайському. І вони розуміють, що будуть там людьми другого сорту. Більше того, якщо раніше угорці охоче роздавали українцям паспорти, то тепер деякі їх уже втратили. Якщо ти туди поїхав, тебе зупинив поліцейський, а ти не розумієш, що він тобі каже, - ти пропав. Тому що якщо ти хочеш мати угорський паспорт, то повинен знати угорську мову.

Втім, багато ужгородці вважають, що всі розмови про погрози з боку сусідніх держав, - це дурниця.

- Це просто неможливо! Тут села треба буде ділити, двори, вулиці! - Заперечує тепер уже громадянин Словаччини Богдан, який народився і виріс в Ужгороді.

- Ну да, Тячів - румунське, Ужгород - словацький, Чоп - угорський. Це тільки по живому різати. Тут цього ніхто не підтримає! - Погоджується ще один протестуючий.

- А то, що вони піклуються про своїх співгромадян, етнічних угорців або словаків, - не є чимось з ряду геть. Добре б і Україна з ним приклад брала. Я своїй мамі оформив словацьку пенсію. Це 570 євро замість наших 1200 гривень. Є різниця? А коли вони там бачать декларації українських чиновників, вони в шоці. Тому що якби хтось із словацького парламенту вказав, що у нього є будинки мільйон готівкою, - його б заарештували! Тому що він або брат-мусульманин і готується купити партію бойової плутонію, або має намір придбати кокаїн. Ось ця проблема з "пересічнікамі", - вона яйця виїденого не коштує. Запропонуйте людям варіант адекватної розмитнення, і проблема зникне сама по собі. А не так, що ти купив машину за $ 3 тисячі, а розмитнити її коштує $ 6 тисяч. А потім ми знаходимо ці гроші в деклараціях наших чиновників!

Так чи є Шатун?

В цілому, в Закарпатті так само, як і в Києві, протестні настрої є: тим більше, тут не сильно підтримували Майдан в 2014-му і незадоволені політикою влади тепер.

- Місто брудний, дороги вбиті.

- Доброї роботи немає. Ви ж бачите, які смішні ціни в кафе в центрі міста. Інакше ніхто не прийде.

- 1200 гривень пенсії отримав, а за газ віддай 600, - перераховують ужгородці типові для всієї України проблеми.

- Скажімо, цього року нам дали на ремонт доріг 70 мільйонів гривень, а Львову - 2 мільярди. Закарпатську область представляють в парламенті 8 осіб, а Львівську - 68. Чому так? Влада сама закладає протиріччя! - Обурюється місцевий житель Богдан, який не бачить нічого поганого в розширенні прав регіону.

Про те, що в 1991 році Закарпаття проголосувало за автономний статус у складі України, тут згадують багато. Однак схоже, щоб хтось із жителів готовий був зі зброєю в руках його домагатися. Так само як і протестувати на соціальному грунті. Місцеві, швидше, роз'їдуться, хто куди, ніж вийдуть на мітинг. Крім того, багатьох як і раніше годує межа і контрабандні потоки через неї.

- Ну, а сенс протестувати? - Знизує плечима таксист Василь. - Ось ви там пострибали в Києві, долар став 26 проти 8-й. Полегшало?

- Я з пасажирами спілкуюся, так народ вже готовий, що долар буде навіть 40, - вторить йому ще один таксист, і теж Василь.

- І що ж ви будете робити? - Питаю.

- Поїду! Я німецький знаю, угорську, словацьку. Так тут багато хто знає. Роз'їдемося ми.

Той факт, що область важка на підйом, підтверджує і Іван Данацко, який за два роки своєї протестної діяльності так і не зумів зібрати масовий мітинг. А виставивши свою кандидатуру на вибори по мажоритарному округу, набрав лише 2% голосів.

Проте, влада про всяк випадок побоюється можливих протестів, і в якості превентивних заходів викликає особливо буйні голови на допити або проводить у них обшуки.

Що стосується русинів, то це фігури наполовину міфічні. Про них багато говорять, але їх самих як-то не дуже видно. На настрій в регіоні тема русинів не сильно впливає.

- Наприклад, в Угорщині близько 3-х тисяч русинів. І тим не менше, вони мають в парламенті свого представника. А Україна за 25 років навіть поглядом не привела в ту сторону, де були русини, - обурюється в минулому ужгородець, а нині громадянин Словаччини Богдан. - Всі країни світу визнають русинів. Крім України. Якщо хтось каже, що русини - це ті ж українці, "тiльки трiшкі дикi - то це нісенітниця!".

За визнання русинів виступає і сам Данацко, правда, в його організації "Муза" - всього 4 людини, а в "Русинської Рудине", на загальне переконання, полягає 5 осіб. До самопроголошеного прем'єру Петру Гецко люди ставляться з гумором: одні вважають, що він агент ФСБ, інші - що СБУ, треті впевнені, що він просто божевільний.

Іван Данацко дотримується другої і третьої версії:

- Є тут такий поп Сидор і Петро Гецко, які хочуть приєднати Закарпаття до Росії. Але у Гецко, як і у Парубія, довідка є. Як його приєднати, якщо навіть спільного кордону немає? І взагалі, я впевнений, що і Гецко та Свердловіч працюють на СБУ.

Владислав Свердловіч, лідер тієї самої "Рудін" навіть був засуджений за заклики до сепаратизму, правда, умовно. І з відстрочкою на рік.

Свердловіча активно цитували російські ЗМІ, коли він закликав не відправляти русинських чоловіків на війну. Проте, місцеві впевнені, що у антивоєнних протестів ноги росли з України, а не з Росії.

- Якщо ви маєте на увазі протести 2014 року, коли "закарпатці проти мобілізації" перекрили центральну трасу Київ-Чоп, то це просто Балога показав свою силу перед Порошенко, - каже Подебрій. - І тоді поставили ручного губернатора Василя Губаря. Зараз Москаль притиснув Балог. А на рахунок цьогорічної акції, так у мене теж машина зі словацькими номерами. І що мені кожні п'ять днів їздити на кордон? Коли була революція, всі ці покидьки обіцяли народу ... Розумієте, ми говоримо: давайте ми заплатимо 10 євро на місяць офіційно, і не будемо туди постійно їздити. Але немає. У нас же все лобісти в верхах сидять - Порошенко, Васадзе всякі. А "Шатуни" всякі - це дурниці.

Словом, русинськими протестами в регіоні теж начебто не пахне.

- Я навіть автономії не хочу, - запевняє Данацко. - Просто хочу, щоб русинів визнали. Щоб їх культуру вивчали.

Куди серйозніше в регіоні сприймається потенційна загроза з боку сусідів. В першу чергу - Угорщини.

- Я б дав такий прогноз, - говорить один відомий ужгородець, який просив його не подавати. - Зараз нічого не трапиться. Але через рік, через два, дуже може бути, і Євросоюз, і Україна будуть вже не ті. Ви ж бачите, що відбувається в світі. Ось словаки, наприклад, вже на діпуровне обговорюють з чехами можливість об'єднання економік в разі розвалу Євросоюзу. Угорці дуже уважно стежать за тим, що у нас тут відбувається. У них свої види на Закарпатті. Якщо система європейської безпеки посиплеться, то угорці, а можливо і інші сусіди, можуть пред'явити права на регіон. Що буде потім, ніхто не знає. Тим більше, Закарпатті - це такий регіон, який складно поділити, тут по живому треба різати. Але я впевнений, що якби влада не ігнорувала референдум 1991 року, - було б тільки краще. Просто Київ же всі гроші забирає. Якби влада дала людям жити і не займалися б ідеологічної нісенітницею було б тільки краще. Країна б була міцнішою.

Читайте на ГК:На Закарпатті відключатимуть електроенергію: не буде світла понад 8 годин
Читайте на ГК:На Закарпатті побільшало прикордонних постів: почали "різати" жорсткі вимоги
Читайте на ГК:Закарпатців попереджають про нову гідрологічну небезпеку: до чого слід бути готовим

 

 

 

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська