1. Новини Закарпаття
  2. >

До уваги закарпатців: усе, що потрібно знати про порядок надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей

25.10.2016 12:40 Суспільство Голос Карпат

У Мінсоцполітики надали роз’яснення щодо права громадян на перенесення додаткової соціальної відпустки на дитину.

У Мінсоцполітики надали роз’яснення щодо права громадян на перенесення додаткової соціальної відпустки на дитину.

У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто звернення і в листі від 05.08.2016 р № 435/13 / 116-16 повідомляється, що термін давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей, законодавством не передбачено.
Відтак, додаткова відпустка, передбачена статтею 19 Закону, не належить до виду щорічних відпусток і надається у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини.

Зазначається, що така відпустка є оплачуваною і надається певній категорії осіб, зокрема, одиноким матерям і батькам, опікунам, жінкам, які виховують дітей-інвалідів або усиновили дитину тощо, з метою належного поєднання їх трудової діяльності з виконанням сімейних обов'язків.

"Така відпустка надається в обов'язковому порядку за бажанням працівника. Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей. Тому, якщо працівник з якихось причин не скористався цим правом і не використав цю відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку, а у разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі не використані дні відпустки, згідно із статтею 24 Закону", - сказано у листі.

Тобто, відповідно до норм чинного законодавства жінка, яка не скористалась соціальною додатковою відпусткою протягом чотирьох років, має право її використати, а у разі невикористання при звільненні має бути виплачена грошова компенсація (стаття 24 Закону).

Крім того, в листі відомство висловило думку, що право на невикористану соціальну додаткову відпустку має жінка, дитина якої померла в році, в якому така жінка мала право на зазначену відпустку.

Також зазначається, що частиною шостою статті 20 Закону передбачено, що додаткові соціальні відпустки працівникам, які мають дітей, надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6, 7 і 8 зазначеного Закону, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.

"Пунктом першим частини другої статті 11 Закону передбачено, що відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку. Тобто соціальна додаткова відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена у разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої в установленому порядку, яка збіглася з використанням такої відпустки", - аргументують у департаменті.

Отже, як випливає із норми статті 19 Закону, для отримання такої відпустки жінці недостатньо мати двох дітей віком до 15 років чи бути одинокою матір'ю тощо, вона ще повинна працювати (виконувати свої трудові обов'язки).

Разом з тим, зауважено, що жінка, перебуваючи в соціальній відпустці по догляду за дитиноюдо досягнення нею 3-річного віку (на підставі медичного висновку до досягнення 6-річного віку), не має права на соціальну відпустку, передбачений ст. 19 Закону про відпустки. Таке право настане після фактичного виходу на роботу з відпусток.

Читайте на ГК:На Закарпатті затримали небезпечного зловмисника: деталі події (ФОТО)
Читайте на ГК:Із Закарпаття до серця Європи: Укрзалізниця відкрила онлайн-продаж квитків на поїзд Чоп – Будапешт – Відень
Читайте на ГК:Переправляв військовозобов'язаних за кордон: на Закарпатті затримали організатора (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська