1. Новини Закарпаття
  2. >

Німецький еколог переїхав в Україну через карпатських "слонів" / ФОТО

19.10.2016 10:56 Суспільство

Заради розведення рідкісних буйволів Мішель Якобі оселився в закарпатській глибинці і вивчив місцевий діалект.

Заради розведення рідкісних буйволів Мішель Якобі оселився в закарпатській глибинці і вивчив місцевий діалект.

Тварини з непростим характером

Дістатися до селища Чумальово в Закарпатті, де знаходиться буйволової ферма німця Мішеля Якобі, ой як непросто. Тут, серед карпатських гір, асфальтованих доріг немає, а по глиняним стежках можна проїхати лише на потужному позашляховику. Незважаючи на такі незручності, Мішель Якобі знаходить позитив: люди сюди рідко навідуються, а значить, не смітять. Тому місцевість екологічно чиста, повідомила КП в Україні.

34-річний еколог з Німеччини поселився в глибинці Карпат 8 років тому. Мішель народився в сім'ї успішних бізнесменів в місті Кіль біля Гамбурга на півночі Німеччини. Шість років вивчав екологію і лісництво в університеті у Фрайбурзі. Тоді ж зацікавився українським Закарпаттям.

- Я кілька разів приїжджав в Україну, в Закарпатті, тоді ж дізнався, що ще на початку ХХ століття гуцули тримали кілька тисяч буйволів, вони були майже в кожному дворі, - розповів "КП" в Україні "Мішель Якобі. - Потім тварин забрали в колгоспи. Буйволи відомі своїм непростим характером. Наприклад, буйвол ніколи не дасть молока тій людині, якій не довіряє. Тому майже всіх цих тварин в ті роки і перерізали.

Мішель вирішив повернути гуцулам буйволів. Разом з друзями-однодумцями створив організацію "Збереження агробіорізноманіття Карпатських гір" і зайнявся розведенням цих тварин в Карпатах. Насамперед молода людина переїхав з Німеччини в Україну. Для батьків Якобі таке рішення сина стало шоком, однак вони не намагалися відрадити Мішеля від поїздки, навпаки, всіляко підтримували його.

Друг на все життя

Приїхавши в Карпати, хлопець відразу ж купив 13 буйволів на м'ясокомбінаті, найняв пастуха. Спочатку відкрив свою ферму в селищі Стеблівка, а потім в Чумальово. Зараз у Мішеля вже 34 буйвола. Є також свиня, корова, коні.

- Карпатські буйволи дуже розумні, - стверджує Мішель. - Я називаю їх карпатськими слонами. Вони всі відчувають, переживають, у них є майже що людські емоції. Якщо буйвола вдарити, то він і тебе вдарить. Важливо, щоб ці тварини довіряли своєму господареві. Той, хто завів буйвола, отримує друга на все життя. Не всі тварини з мого стада мені довіряють. Ті буйволи, яких я купив на м'ясокомбінаті, до сих пір не вірять людям, тому що історія їхнього життя дуже сумна: у них було по кілька господарів, їх били, над ними знущалися.

У своїх карпатських "слонах" Якобі дуже любить. Живуть буйволи Мішеля у великому просторому хліві, харчуються екологічно чистої їжею, а влітку разом з господарем і пастухом відправляються в двотижневу подорож на полонину Пересліп в Рахівському районі. Чим не санаторні умови? А сам Якобі мешкає в маленькій хатині поруч з хлівом, де немає навіть душа.

- Я сам вибрав своє життя, - каже німець. - Радію, що у мене завжди є чиста вода, смачна їжа і гірське повітря. Це підтверджують навіть мої рідні і друзі, які частенько навідуються в гості. Нещодавно у мене були брат з дружиною, вони приїжджали в двотижневий медовий місяць. Приїжджають і батьки, які говорять, що тут, в Карпатах, є ще ті екоусловія наших предків, про яких в Німеччині давно забули.


Влітку буйволи Мішеля разом з господарем і пастухом відправляються в двотижневу подорож на полонину Пересліп в Рахівському районі. Фото: Facebook
"В Україні, звичайно, бардак"

У Карпатах корінному німцеві подобається, каже, тут його другий дім. Після приїзду Мішель відразу ж взявся вивчати українську мову і міцно охопив на відмінно. Правда, розмовляє з сильним гуцульським акцентом, так як вчив "мову", спілкуючись з горянами. Заодно подружився з гуцулами.

- Я лише трохи їздив по вашій країні, бував на Львівщині, в Прикарпатті, Буковині, в Києві, - розповів Мішель Якобі. - В Україні, звичайно, бардак у всіх сферах життя. Тому я дуже хочу допомагати в розведенні буйволів маленьким фермам, тим самим "Газда", у яких немає ні великих грошей, ні великих зв'язків, а є величезне бажання розвивати цей напрям. Останнім часом все більше людей цікавляться такою справою. Я ділюся з ними своїми знаннями та досвідом, всіляко допомагаю.

Правда, Якобі підкреслює, що не вважає свої ферми успішним бізнесом. Молоко, яке набагато жирніше і корисніше коров'ячого, дають лише три його буйвола. Мішель готує з нього смачну моцарелу, бринзу, йогурти. Більшу частину вимінювали на інші продукти у сусідів, решта продає недорого магазинах, які торгують екопродукціі.

І на досягнутому наполегливий німець зупинятися не збирається. Планів у Мішеля громаддя. Хоче допомогти в розведенні буйволів і жителям із сусідньої Румунії. Виявляється, в цій країні, яка є членом ЄС, різко зменшилося поголів'я таких тварин. Якобі стверджує, що причина - нові закони Євросоюзу. Каже, місцеві селяни в пошуках кращого життя виїжджають в більш успішні країни Європи. А буйволів, яких раніше активно розводили, тепер ріжуть на м'ясо.

Читайте на ГК:Закарпатців залишать надовго без електроенергії: в яких районах будуть відключення?
Читайте на ГК:Вони всюди, сезонні монстри атакують закарпатців: як не стати жертвою?
Читайте на ГК:На його повернення чекали майже 2 роки: Закарпаття зустріло свого давно полеглого захисника (ФОТО, ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська