1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Босоркані Закарпаття: в мережі розповіли про місця нечистої сили

15.10.2016 11:45 Суспільство

У закарпатських селах неймовірно багато відьом. Принаймні, так люди кажуть.

У закарпатських селах неймовірно багато відьом. Принаймні, так люди кажуть.

Закарпатська босорканя - містична жінка, повідомило Депо.Закарпаття. Її наче і багато хто бачив, але описати ніхто не може, бо вона дуже різна. А ще нею лякають дітей "Будь чесний, бо тя босорканя узьме", або позначають неприємних жінок "Тота босорканя богдай би згоріла!"

Цитата з літератури: "А може, то все-таки не босорканя, а якийсь злодій? - Іван спробував перевести розмову в інше русло. - Та ні, в нашому вароші нигда-шуга не було ніяких злодіїв - люди самі крадуть. Точно босорканя", - написав Сергій Федака у своєму творі "Валет Валентина Другета".

Чи впадають босоркані у зимову сплячку - достеменно невідомо, але перевірити можна, відвідавши найдемонічніші місця Закарпаття.

Загалом, на Закарпатті неймовірно багато відьом. Відомий закарпатський письменник, етнограф, археолог ХХ століття Федір Потушняк, посилаючись на народні перекази, зазначав, що їх особливо багато в околицях села Білки (Іршавщина). Він писав, що на "Білецькому готарі (просторі - авт.) як свиснути в пальці, то з'явиться відьом, скільки хочеш... У кожному селі їх є кілька, а подеколи й десять-п'ятнадцять".

Дуже крихітне і безіменне озеро на Іршавшині за висотою над рівнем моря випереджає Синевирське озеро. Безвісне озеро овіяне легендами та всякими чутками, які з покоління в покоління переказуються насамперед жителями навколишніх сіл Річка, Тюшка, Лозянське, звідки найближче добратися до озерця – трішки більше години пішим ходом.

Одні кажуть, що біля озера збираються лісні німфи, а інші стверджують, що тут чаклують відьми-магери, яких на місцевій говірці частіше йменують босорканями. Навіть були люди, готові поклястися, що їм у високогірному озері увижалися милі русалки-мавки або страшні гарпії-фурії, які знаються з нечистою силою. Словом, міні-озеро у Широкому як живописне, так і загадкове.

Лисих гір, тобто гір без дерев на вершині, де збираються відьми, ніхто не рахував - вони є в кожному поселенні.  

Так, наприклад, на Перечинщині подібна містична місцина розташована неподалік Ворочева і називається Дірява скала.

Ще одне місце для зборів відьом - Полонина Боржава.

Іршавщина й у ХХI столітті прославилася селом із найбільшою кількістю відьом. Люди обізнані стверджували, що це Колодне. Натомість ті, хто час від часу звертається по допомогу до чаклунок, переконують, що нині найбільше відьом живе у Сторожниці, що неподалік Ужгорода. Відьмі навіть установлено пам'ятник - у відомому селі-музею Колочава.

А ось що розповідає народний переказ про відьму, яка жила в селі Чабин Мукачівського району. Якось взимку, десь у 1930-х роках, напередодні Різдва Христового, в хаті відьми сталася дивна річ. Відьма, яка мала маленьку доньку, раптово встала у Святий вечір з-за столу і розсіялась. Родина була шокована, а за кілька годин пізно після Сейнічної над селом пронісся страшний сніговий вихор, і в тому будинку з'явилася жінка-відьма, яка принесла своїй доньці... свіжозламану зелену гілочку зі сливами. До сьогодні пояснення цьому диву немає.

Загадкова й зловісна історія трапилася в 1950-ті роки в одному з сіл на Мукачівщині, де стався масовий падіж худоби. Селяни вирішили вдатися до народних методів, звернулися до старого ворожбита. Той сказав, що треба піти на кладовище й подивитися, хто напередодні був похований. Виявилося, що за кілька днів до того помер чоловік, про якого ходила недобра слава. Аби закінчилося нещастя, треба було розкопати могилу і вбити кілок у груди упирю. Троє мужчин, що згодилися на цю роботу, взялися розкопувати могилу, на яку вказав ворожбит. Діставшись труни, один із них, обв'язаний мотузками, почав відкривати її, а як відкрив... на нього бризкнула свіжа кров, якою була заповнена домовина. А коли заходилися вбивати кілок у серце та втикати дев'ять голок у п'яти, ще й зв'язувати ноги терновим гіллям, раптом піднялася рука покійника й почала тягти до себе сміливця. Ледве встигли видобути того з ями, а потім швидко засипали могилу. Хай як дивно, та пошесть худоби припинилася, що ще більше посилило віру людей у надприродні істоти.

Два найбільш відомих "будинки з привидами" на Закарпатті можна відшукати в Свалявському районі. Один з них у селі Драчино. Великий добротний будинок, законсервований з огляду на те, що жити в ньому ніхто так і не наважився. Головною причиною називають привид дівчини, на могилі якої нібито побудували будинок. Аналогічна історія на околиці села Керецьки, де звели будинок на місці старого дитячого кладовища, та так в ньому ніхто й не жив (після того, як забудовники пару разів "зустрілися" з привидами на його території, будинок був залишений і поспішно законсервований).

Закарпатці навіть жартують , що, якщо при продажу за будинок господарі або ріелтори просять підозріло мало , майте на увазі: вам можуть пропонувати саме "будинок з привидами".

Читайте на ГК:Попався "на гарячому": на Закарпатті поліцейські затримали наркоторговця (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпаттям шириться ще одна болюча звістка: клята війна забрала життя Героя (ФОТО)
Читайте на ГК:Спецоперація на Закарпатті: поліція затримала зловмисника на збуті нелегальних боєприпасів (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська