1. Новини Закарпаття
  2. >

Доступ на ринок ЄС економіці України не допоможе - Кучухідзе

28.08.2016 18:30 Суспільство

Додаткові торгові преференції з боку ЄС дали б зрозуміти, що євроінтеграція України не зупинена.

Додаткові торгові преференції з боку ЄС дали б зрозуміти, що євроінтеграція України не зупинена.

Але до економічних позитивів це не призведе, поки Україна не реформує свою економіку, не створить потрібний бізнес-клімат, прокоментував політолог-міжнародник Антон Кучухідзе.

Україні потрібні додаткові торгові преференції від ЄС. Так вважає прем'єр Володимир Гройсман. У зв'язку з цим він звернувся до голови представництва ЄС в Україні Яна Томбінського. Гройсман вважає, що ці преференції дозволяють успішно забезпечити реалізацію торговельної частини угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Крім цього, розширення доступу українських товарів на ринок ЄС позитивно позначиться на економіці України.

Експертною думкою про те, чи розширить торгові преференції ЄС для України, в ефірі радіостанції Голос Столиці поділився політолог-міжнародник Антон Кучухідзе.

Чи потрібні додаткові торгові преференції зараз Україні від ЄС? Чи будуть вони надані?

- Звичайно, якби такі преференції були б надані, це був би позитивний конкретний крок для української економіки. Але тут потрібно розуміти з досвіду вже 2014-2015 років, що 1,5 року, до 1 січня 2016 року, вже діяв преференційний режим для українських продуктів, для їхнього доступу на ринок ЄС. І показники дуже плачевні. Мінус 30% падіння експорту України в ЄС. Тобто просто наявність цих торгових преференцій без реформування економіки, без підняття промисловості, без створення потрібного бізнес-клімату всередині України, воно ні до чого не призведе.

Тобто, швидше за все, відповідь буде негативною?

- Тут складно говорити, тому що, з одного боку, ЄС може піти назустріч. І якщо вони саме зараз підуть назустріч, то в політичному сенсі у них буде плюс, і в економічному. Тому що великого потоку товарів зараз з України не буде, і великої конкуренції наш товаровиробник в даний момент розвитку економіки України не становитиме європейцям.

Якщо зараз українські товари не підуть на європейський ринок, чому прем'єр наполягає на гострій необхідності розширення преференцій акцентує увагу?

- Річ у тім, що це зміщення акцентів. Тобто, на внутрішньому ринку щодо внутрішнього виробництва просування ми не бачимо, тому за рахунок нібито зовнішньополітичної такої перемоги, за рахунок інформаційного приводу навколо цього звернення та інше. Тобто, влада намагається показати, що інтеграція України не зупинена, і можуть бути якісь плюси на даному напрямку. Але поки в ЄС якраз таки немає єдиного підходу щодо до результатів нідерландського референдуму. Тому я думаю, що ближче до кінця року в нас буде більше ясності.

Володимир Гройсман також підкреслив пріоритетність запровадження безвізового режиму між Україною та ЄС. В цьому питанні варто чекати прогресу найближчим часом?

- У нас є три позиції з цього приводу. Як ви сказали, позиція президента - три тижні, позиція міністра закордонних справ - кінець жовтня-початок листопада. І вчора я в ЗМІ бачив заяву представника України в ЄС про те, що поки що це питання взагалі не актуальне, і до кінця року рішення позитивного не буде. Я схиляюся більше до третього варіанту.

Якщо безвізовий режим все ж буде надано, коли це трапиться?

- Саме безвізовий режим - це перспектива 20 років, лібералізація візового режиму, я просто не маю оптимістичного підходу до даного питання, враховуючи, скільки років це все переноситься, і, з огляду на нашу готовність. Тобто, конкретно я не можу сказати, але думаю, що в цьому році точно нічого не буде.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська