1. Новини Закарпаття
  2. >

Експерти на Закарпатті ставлять під сумнів вихід Великої Британії з ЄС

29.06.2016 21:46 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Свою позицію стосовно референдуму у Великій Британії та її виходу з числа країн-членів Європейського Союзу прокоментували дипломати, науковці та політологи.

Свою позицію стосовно референдуму у Великій Британії та її виходу з числа країн-членів Європейського Союзу прокоментували дипломати, науковці та політологи.

Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Буріанова впевнена, що британський референдум не був просто референдумом. Він був вирішальним кроком. За словами дипломата, наразі в Європі спостерігаються антиєвросоюзні настрої, багато людей не бачать перспективи у подальшому перебуванні в складі Європейського союзу.

«Так, зараз на ЄС чекають великі зміни та складний період. Словацька республіка відстоює позицію збереження цілісності ЄС та переконана, що Євросоюз є найкращим шляхом розвитку для нашої країни та для Європи загалом. Європейський союз зараз перебуває на роздоріжжі: перших шлях веде до згуртування та процвітання, інший – до розпаду. Я щиро вірю, що він піде саме першим шляхом», - зазначила Янка Буріанова.

Директор словацько-українського інституту гуманітарних ініціатив Ярослав Джоганік вірить у позитивний розвиток подій та збереження економічних, політичних і культурних відносин Євросоюзу з Великою Британією.

Ярослав Джоганік вважає, що референдум у Великій Британії - це досить драматичний крок. Тому і сценарій розвитку може бути досить різним. Експерт переконаний, що якщо таке рішення британців стане прецедентом для інших країн, то це не дуже добре.

«Британія показала, що може бути і інший розвиток подій. Зараз же всі інші члени ЄС будуть більш відповідально ставитись до своїх обов’язків. На мою думку, у Європи нема іншого шляху як бути одним цілісним організмом», - сказав він.

Вірить пан Ярослав і у подальше спільне майбутнє.

«Я великий оптиміст і вважаю, що вихід Великої Британії з ЄС не означатиме повне розірвання зв’язків з Європою. Сподіваюсь, що вони підпишуть договори, меморандуми та інші документи, які сприятимуть економічній, політичній, культурній співпраці, розвитку туристичної галузі», - зазначив Джоганік.

Політолог Михайло Шелемба ж впевнений, що референдум та його результати були лише піар-акцією, яка мала на меті показати всім країнам потрібність Європейського союзу і ще більше пропарити саму ідею Європейського союзу.

Експерт підкреслив, що як тільки Британія проголосувала за вихід з ЄС, у країні відразу відбулася шокова криза: падіння фунту, падіння рейтингу на біржових ринках та інше.

«Це серйозний ляпас популістам, які почали набирати великої ваги. Ті праві сили, які говорили про вихід певних країн з Європейського союзу, які лобіювали ці питання отримали випад у відповідь. За два дні у Великій Британії зібрали два мільйони підписів для проведення повторного референдуму. Я впевнений, що якби референдум пройшов ще раз, то результат був би кардинально іншим», - сказав Михайло Шелемба.

Звернув увагу політолог і на дуже цікавий факт: за два дні після референдуму Франція та Німеччина заявили про ще більшу інтеграцію та підписали ще один договір, який утворює, за словами Михайла, таку собі європейську супер-державу зі ще більшим інтеграційним потенціалом.

Не оминув увагою експерт і той факт, що наразі нема правового механізму виходу з ЄС, а процес його створення – довгий і затяжний.

«Воно буде настільки довго тягнутись, що Європа не тільки не програє, а й виграє. Саме у цьому випадку Євросоюз зможе показати свою силу та могутність. Це дасть позитив у тих регіонах, які хочуть відділитись. Вони зрозуміють, що жити окремо дуже важко. Бути в союзі з сильною державою є набагато вигідніше. Це стане уроком для багатьох країн та регіонів. Саме тому і Каталонія, і Шотландія, і Ірландія добре подумають перед тим, як заявляти про бажання бути самостійними», - підкреслив Шелемба.

На думку експерта, вихід Великої Британії з Європейського союзу так і не відбудеться, натомість тільки зміцнить позиції ЄС як сильної та могутньої держави.

3

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська