Місто над Латорицею відновлює ще одну свою давню традицію і має намір стати велостолицею України.
Останнім часом чимало розмов у нашому місті точиться навколо цієї теми. Проте мешканці Мукачева не поспішають пересідати на велосипеди. Фотографії 30-40 літньої давності яскраво ілюструють, що двоколісний друг у нас був завжди основним видом транспорту. Сотні велосипедів паркувались на ринках, на прохідних усіх заводів. Обліплені ними були і перила між дорожнім полотном та тротуаром. Міська влада за майже столітню велоісторію наразі не зробила жодних відчутних кроків назустріч колись найпопулярнішій категорії учасників дорожнього руху.
Відповідно, на сьогодні картина з велосипедистами на дорогах набагато скромніша. Наша редакція спробувала знайти відповіді на питання – чи відновить Мукачево славу велосипедної Мекки України?
Велопарковки замінили торговими павільйонами
Як ми вже зазначали, тисячі мешканців Мукачева та навколишніх сіл активно користувались велосипедним транспортом. Після скорочення на практично усіх великих заводах – «Точприлад», «Мукачівприлад», Верстатобудівний завод ім. Кірова, Лижна фабрика та десятка менших підприємств, велокультура почала занепадати. Зараз зручні велопарковки можна побачити тільки на «Флекстроніксі», «Фішері» та на ряді менших підприємств. Ринки замінили велопарковки торговими павільйонами.
Відчутне збільшення кількості автомобільного транспорту призвело до поступового витіснення велосипедів. Сьогодні проїхати центром стає непростим квестом. Водії не дотримуються будь-яких правил паркування, обліплюючи автівками усю центральну частину міста навколо пішохідної зони. Звичайно, це ускладнює рух і їх самим, і громадському транспорту. Про велосипедистів взагалі ніхто не дбає – вони вимушені або ставати перешкодами для пішоходів, або відвойовувати свій простір, протискаючись між припаркованим та рухливим транспортом. Не забуваймо, що Мукачево – старовинне місто, і вулиці у ньому явно не призначені для чотириполосного руху, тротуарів, велодоріжок і громадського транспорту одночасно. Вже опустимо будь-як встановлені електричні опори, дерева з клумбами-бордюрами, сміттярки, східці у найнесподіваніших місцях, та, звичайно ж рекламу – «спотикачі».
Але відсутність до сьогодні будь-якої уваги з боку влади до велосипедистів не є дивиною в Україні. Можна перерахувати на пальцях велогромади, до яких дослухаються можновладці. Проте, за прикладом Мукачева ми змогли переконатися, що тільки активні громади разом з сучасно мислячою владою мають усі перспективи запустити створення та реалізацію Велоконцепції у будь-якому місті.
Крок назустріч
Одним з перших кроків міста над Латорицею назустріч велосипедистам, стала участь у програмі «Європейський тиждень мобільності». Мукачево виграло цей грант, і щороку раз на рік проводяться відповідні заходи – День без авто, закривається одна з вулиць для автомобільного транспорту, містяни збираються на велопробіг, влаштовуються конкурси. За гроші гранту цього року будуть облаштовані 7 велопарковок з майстернями, та інформаційні щити для велосипедистів.
Не стоять осторонь і активісти. Цього року Асоціація велосипедистів Мукачева на чолі з Євгеном Новаком виграла грант «Мукачево – веломісто №1» у сумі 45 тисяч гривень для створення Велоконцепції. Протягом останніх років набирають популярності велоквести, вело екскурсії, участь у акції «Велосипедом на роботу», активісти моніторять та наносять на карту усі велопарковки. ГО «Молодіжні ініціативи Закарпаття» проводить вело школи, де професійні велогонщики вчать дітей від першої поїздки до правил дорожнього руху та ремонту. Один з заходів був присвячений збору підписів під петицією про створення Велоінфраструктури у місті – з фотовиставкою, малюнком на асфальті, конкурсами та екскурсіями. Більше двохсот містян підтримали петицію, потім вона була продовжена в інтернеті.
Минулого року мешканці міста обрали міським головою молодого політика, який прихильно ставиться до велосипедистів, і підтримує усі ініціативи. За останніми даними, у Мукачеві працюють угорські проектувальники, які реалізовували Транспортну інфраструктуру Будапешта. Наскільки нам відомо, своє місце у новій Схемі знайдеться і велотранспорту.
Ще одним важливим для розвитку велотуризму кроком стало відкриття вело вагонів у регіональному потязі Львів-Мукачево. Активісти з цієї нагоди вже провели зустріч з керівництвом міста та обговорили важливість поєднання залізничного транспорту з велосипедною та туристичною інфраструктурами.
Також велоактивісти зустрічалися з владою і на обласному рівні. Йшла мова про фінансування Програми розвитку велоінфраструктури у Мукачівському районі. Можновладці пообіцяли віднайти фінансування для відновлення існуючих вело доріжок, що сполучають місто з найближчими селами та облаштування нових. Це також буде передбачено у створенні Концепції розвитку велоінфраструктури у Мукачеві.
Велосипед як символ
Одним з символів Мукачева є реально працюючий сажотрус Берталон.
Кожен дорослий мукачівець пам’ятає, як зранечку, коли ми поспішали на навчання чи роботу, повз нас проїжджав на велосипеді, у своєму чорному вбранні та зі своїми унікальними інструментами Берті-Бачі. Ми тоді хапалися за ґудзик та загадували собі бажання.
Цей символ став настільки важливим для мукачівців, що вони зробили йому пам’ятник. Тепер гості міста під час фестивалів можуть сфотографуватися поміж двох Берталонів – справжнім та його бронзовою копією. Сподіваємося, що до цього символу невдовзі додасться ще один невід’ємний атрибут – його велосипед. А місто над Латорицею відновить ще одну свою традицію, і стане велостолицею України.
Юрій Кравчук для Голосу Карпат
Читайте також:
- Закарпаття на порозі стихійного лиха: синоптики попереджають про 3 рівень небезпеки
- "Гірлянди на колесах" захопили дороги Виноградова: соцмережі гудуть від захвату (ФОТО, ВІДЕО)
- Новий потужний пакет санкцій: 15-й пакет який обламає рога РФ
- Потужні вибухи над Закарпаттям: де збили черговий снаряд й чи є загроза подальших атак регіону?