1. Новини Закарпаття
  2. >

Наприкінці лютого на Закарпатті оберуть старост територіальних громад

11.02.2016 22:48 Суспільство

21 лютого вперше на Закарпатті пройдуть вибори сільських старост територіальних громад. Реформа децентралізації влади в різних регіонах України проходить по-різному.

21 лютого вперше на Закарпатті пройдуть вибори сільських старост територіальних громад. Реформа децентралізації влади в різних регіонах України проходить по-різному.

Тут дійсно все залежить від ініціативи самих громад. І якщо центральні чи обласні виконавчі органи влади в деяких випадках не поспішають, то окремі громади по всій Україні вже завершили процес об’єднання і навіть провели вибори.

Перші вибори сільського старости в Україні пройшли 17 січня. Зокрема перші вибори сільського старости в Україні відбулися 17 січня цього року в с. Ірдинь Черкаської області, повідомляє ВВС-Україна. Відзначається, що голосування проходило прозоро і без порушень. Явка виборців становила 47%. Обраний староста представлятиме інтереси жителів с. Ірдинь у Білозерській об’єднаній територіальній громаді, до якої віднедавна входить цей населений пункт. Територіальну громаду ірдинці утворили разом із сусіднім селом Білозір’я, відповідно до закону про децентралізацію.

Громади – піонери децентралізації є і в інших областях України. На сайті ЦВК вже можна переглянути список запланованих виборів старост у різних куточках нашої держави та орієнтовні дати їх проведення. Піонери децентралізації на Закарпатті Є перші ластівки й на Закарпатті. І хоча до цього часу наша обласна рада ще не затвердила перспективний план утворення спроможних територіальних громад, у краї вже об’єдналися дві громади – Тячівська та Вільховецька.

21 лютого 2016 року їхні мешканці проведуть вибори старост. МВК вже працює над організацією перших виборів старост сіл Тячівської міської об’єднаної територіальної громади – Руського Поля, Лазів та Тячівки. За законодавством, висунення кандидатів у старости розпочалося 16 січня.

Уже затверджено списки кандидатів та ДВК На сьогодні вже затверджено список кандидатів. Так, за даними місцевої МВК, на посади сільських старост Тячівської об’єднаної територіальної громади претендують 10 кандидатів. У Руському Полі – 4, і по 3 в Лазах та Тячівці.

У свою чергу, Вільховецька сільська виборча комісії повідомляє, що документи для участі в перших виборах старост місцевої об’єднаної громади подали 6 претендентів. Зокрема на посаду сільського старости с. Добрянське – 4 та с. Вільхівці Лази – 2. Як інформує Тячівська МВК, претенденти на посаду старости села мали подати до міськвиборчкому заяву, копію паспорта, 4 фотографії розміром 4х6 см, автобіографію та декларацію про майно, доходи й витрати за 2015 рік. Грошової застави закон не передбачає.

Уже 4 лютого районна виборча комісія сформувала остаточні списки дільничних виборчих комісій (ДВК). Кожен кандидат у старости до 1 лютого міг подати по одній кандидатурі до складу ДВК. Таким чином на перших місцевих виборах сільських старост 21 лютого 2016 року в Тячівській міській об’єднаній територіальній громаді в комісіях працюватимуть 12 або 14 осіб, залежно від кількості виборців на дільниці.

Окрім того, Тячівська МВК вже затвердила тексти виборчих бюлетенів для голосування на перших виборах сільських старост сіл Лази та Округла, Руське Поле та Тячівка. Друкуватимуть бюлетені у виробничому підрозділі поліграфічного напрямку ФОП Терпяк А.Ф. у Тячеві.

Хто такий староста села?

Як відомо, 3 березня Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Документ закріплює принципи добровільного об’єднання територіальних громад, вказує основні умови та суб’єкти такого об’єднання, описує порядок об’єднання територіальних громад сіл, селищ та районів, а також надання їм державної підтримки. Зокрема в статті 141 зазначається, що в селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради. Пункт 2 цієї статті регламентує, що староста є посадовою особою місцевого самоврядування.

Далі в законі вказано, що староста: 1) представляє інтереси жителів села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради; 2) сприяє жителям села, селища в підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування; 3) бере участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села, селища; 4) вносить пропозиції до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради з питань діяльності на території відповідного села, селища виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їх посадових осіб; 5) здійснює інші обов’язки, визначені Положенням про старосту.

Варто додати, що, крім повноважень, місцевим громадам дали й додатковий фінансовий ресурс. Так, з початку 2016 року 60% ПДФО – податку із зарплат залишається в місцевих бюджетах. Окрім того, законом про бюджет виділено 1 мільярд гривень на розбудову інфраструктури об’єднаних громад, а також 3 мільярди гривень передбачено в Державному фонді регіонального розвитку. Сподіваємося, перші об’єднані громади Закарпаття стануть хорошим прикладом та орієнтиром для подальшого процесу децентралізації як в області, так і по всій Україні, пише "КО".

Читайте на ГК:На Ужгородщині було зафіксовано декілька осередків вогню (ФОТО)
Читайте на ГК:Київ та Свалява готові приймати діток на особливе навчання: подробиці ініціативи
Читайте на ГК:Стрілянина на Закарпатті й представники ТЦК: подробиці інциденту (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська