1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В мережі оприлюднили світлини Середнянського замку з висоти пташиного польоту / ФОТО

06.02.2016 20:18 0 Суспільство
 

Замок розташований на західній околиці села Середнє. На відміну від інших укріплень Закарпаття, Середнянський замок був зведений не на височині, а на рівнині.

Південна сторона замчища була обмежена берегом річки Мала Латориця. На північ (в наші дні - на південь) від замку проходила важлива дорога, що сполучає Ужгород та Мукачево, а також зв'язує Ужгород зі Львовом. Село із замком було розташоване якраз на середині шляху між Ужгородом та Мукачевом, тому, ймовірно, поселення і отримало свою назву - Середнє. У давні часи село оточували густі ліси, які в наші дні зникли майже повністю, відзначили в блозі madmax.

Найбільше суперечок навколо історії замку викликає датування його першого будівельного періоду. Оскільки письмових свідчень про ранню історію замку не збереглося (або вони ще не введені в науковий обіг), зведення укріплень датують на підставі аналізу його архітектурних особливостей, а також на основі матеріалів розкопок. На даний момент існує дві версії датування першого будівельного періоду замку.

Класична і найпоширеніша версія датування відносить будівництво замку до 13 або навіть 12 століття. Таким чином, замок отримав статус одного з найдавніших кам'яних укріплень, що збереглися на території України. Прийнято вважати, що в цьому класичному зразку ранніх замкових споруд середньовіччя збереглися риси романського стилю - унікальне для замків Закарпаття явище. Незвична для України і структура замку - ізольований від інших будов масивний кам'яний донжон, розташований в центрі замчища, під захистом декількох ліній оборони. Саме планування замку - головний аргумент на користь гіпотези про те, що це дуже давнє укріплення.

Більш актуальна версія першого етапу формування замку відносить його появу до 16-го століття. Ця версія, в основному, грунтується на основі матеріалів розкопок, проведених у 2008 році. Прихильники нової версії відзначають, що до 16 століття не зустрічається жодної згадки замку в письмових джерелах. Так само зазначено, що у внутрішній забудівці стін замку були знайдені уламки цегли, вік яких ніяк не відповідає версії про зведення замку в 12-13 століттях. Крім того, на території Угорщини збереглися замки аналогічного планування, але вони датуються більш пізнім періодом, ніж 12-13 століття. І нарешті, цікавий той факт, що в ході розкопок були знайдені матеріали 16 - 17 століть, тоді як матеріали ранішого часу виявлені не були. Втім, нове датування вважається попередньою, оскільки площа розкопок була значною.

У центральній частині замчища був влаштований брукований каменюками двір, посеред якого височів прямокутний у плані масивний донжон (розміри 18,6х16,5 метрів). Матеріалом для його споруди послужив бутовий камінь, скріплений вапняним розчином зі значним додаванням цем'янки. Лицьову поверхню вежі складають ряди кладки, виконаної по черзі з великих і дрібних відшліфованих каменів. Кути донжона укріплені тесанними білокам'яними блоками. Колись вежа мала 3 яруси, а її висота могла досягати 20 метрів. Можна припустити, що вежу могла вінчати відкрита або закрита бойова площадка (фактично - 4-й ярус), однак оскільки верхня частина башти в наші дні втрачена, то зовнішній вигляд її завершення реконструювати дуже складно. Стіни вежі досягали товщини 2,5-3 метрів.

Читайте на ГК:Важливе повідомлення для жителів області: рух вулицями тимчасово обмежать (СХЕМА)
Читайте на ГК:За дитячу жорстокість відповідатимуть батьки: в Ужгороді конфлікт між однокласниками закінчився бійкою і візитом поліції
Читайте на ГК:Небесна варта: Ужгородський ліцей придбав FPV-дрони для 128-ї бригади (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська