1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Сьогодні у Виноградові підводили підсумки реалізації проекту "Стале управління природними ресурсами в межиріччі річок Тиса-Тур"

04.12.2015 20:44 Суспільство Ексклюзив

Розроблені заходи в кінцевому рахунку мають поліпшити життя територіальних громад.

Розроблені заходи в кінцевому рахунку мають поліпшити життя територіальних громад.

Організатором конфренції було Басейнове управління водних ресурсів річки Тиса, яке безпосередньо займалося впровадженням проекту. На його реалізацію, що тривала майже три роки, у рамках Програми транскордонного співробітництва Євросоюз виділив понад мільйон євро. За нашими мірками, це немалі гроші, тож на що вони були витрачені?

-Метою проекту було розроблення детального, науково обґрунтованого плану заходів задля поліпшення екологічного стану та водогосподарської ситуації у південній частині Виноградівського району та прилеглих територій Румунії й Угорщини. Це комплексне завдання вже виконано. І не тільки це, говорили на семінарі, - говорили на заключній конференції.

Варто зазначити, що Батарська транскордонна осушна система збудована ще наприкінці 19-го століття. За багато років у межиріччі річок Тиса і Тур накопичилося безліч проблем, що виникли внаслідок незбалансованого управління водними та земельними ресурсами. З одного боку ці території потерпають від паводків і є потреба їх захисту під час стихійних лих. А з іншого – влітку канали Батарської системи висихають і фермери втрачають врожаї, бо не мають змоги поливати свої поля. Ефективним вирішенням цієї проблеми стане самопливна подача води з Тиси у Батарську систему. Таку схему запропонували розробники проекту.

Вони ж здійснили техніко-економічного обґрунтування реконструкції Батарської системи, розширення автоматизованої системи моніторингу АІВС «Тиса». У рамках проекту розроблено також спільну програму заходів щодо збереження і охорони природних ресурсів у ряді сільських населених пунктів, придбано експлуатаційну техніку для Виноградівського міжрайонного управління водного господарства, сучасні прилади оснащення лабораторії БУВР Тиси тощо. Здійснено і кілька мікропроектів спільно з місцевими органами самоуправління, зокрема, це – фрагментарна розчистка каналу в Холмовці, локальне укріплення автодороги у Хижі, капітальний ремонт шлюзу-регулятора в Гуді.

Модератором конференції виступив Володимир Чіпак – начальник Басейнового управління водних ресурсів Тиси, а його учасниками були представники з Верхньо-Тисайської дирекції водних справ Угорщини, управління вод Сомеш-Тиса (Румунія), облдержадміністрації, Виноградівської РДА, регіональної молодіжної екологічної організації «Екосфера», обласні депутати та сільські голови із деяких сіл Затисянщини.

Розроблені заходи в проекті «Стале управління природними ресурсами в межиріччі річок Тиса-Тур»в кінцевому рахунку мають поліпшити життя територіальних громад. Виконуватися вони будуть у найближче десятиріччя,- зазначив Володимир Чіпак.

А поки що дев’ять кілометрів дамби на Тисі від Текова до Тисобикені залишаються не реконструйованими, отже, села і далі незахищені від паводків. Канали Батарської системи як були так залишаються замуленими і зарослими чагарниками, воду до них подають хіба на папері. Зате що робити, вже знаємо – писати нові проекти і сподіватися на європейські гроші.

Читайте на ГК:Реконструкція у Виноградові триває: запрацював музичний фонтан (ФОТО)
Читайте на ГК:“Вбіг схвильований чоловік зі словами…”: що трапилося на Виноградівщині після півночі? (ФОТО)
Читайте на ГК:Сучасне мистецтво процвітає: у Виноградові відкрили першу персональну вставку юної художниці (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська