1. Новини Закарпаття
  2. >

Через хаотичну забудову території під загрозою Лужанське мінеральне родовище

06.10.2015 21:46 Суспільство

Родовища вуглекислотних гідрокарбонатно-натрієвих вод типу Боржомі на Закарпатті зосереджені здебільшого в Свалявському районі.

Родовища вуглекислотних гідрокарбонатно-натрієвих вод типу Боржомі на Закарпатті зосереджені здебільшого в Свалявському районі.

Найбільш важливі серед них — Полянське, Новополянське, Голубинське (Лужанське), Свалявське та Плосківське родовища. Вони використовуються бальнеологічними санаторіями та цехами по розливу мінеральних вод, пише novzak.uz.ua.

Якщо в основному формування мінеральних вод проходить на значній глибині, через що техногенний вплив на них не так відчутний, то Голубинське (Лужанське) родовище найбільш вразливе до забруднення і потребує охорони.

Згідно розроблених меж відводу Голубинського (Лужанського) родовища передбачено територію загальною площею 11,7 га. Однак рішенням Солочинської сільської ради для цього виділили всього 0,16 га. Тим самим під загрозою опинилося саме існування родовища.

"Хаотична забудова території родовища вже призвела до порушень динаміки підземних вод родовища і, як наслідок, до зменшення їх запасів та погіршення якісних характеристик. Адже ведення домашнього господарства на території та відсутність каналізації може призвести до біологічного забруднення мінеральних вод. А це – реальна небезпека для здоров’я людей, які вживають воду Голубинського родовища”, - зауважував свого часу начальник управління організації державного нагляду за охороною надр, геолого-маркшейдерськими роботами та переробкою корисних копалин Держпромгірнагляду Микола Капланець.

За словами науковців мінералізація тут проходить у режимі реального часу шляхом природного змішування у тріщинних колекторах вод високої мінералізації та інфільтраційних прісних вод, які надходять із поверхні.

"Високомінералізовані води поступають у водну систему з великих глибин, з вапнякового фундаменту Карпат, де формують свій содовий склад та насичуються вуглекислотою. Ця природна суміш має обмежений ресурс. Бо ресурс прісної води суттєво більший, він залежить тільки від фільтраційної здатності тонкого (10—12 м) шару захисних суглиників, який перекриває родовище з поверхні. При порушенні умов фільтрації порушиться, отож, і співвідношення мінеральної та прісної складової. А це може статись, коли руйнується шар суглинків. Тоді поверхневі води поступають у продуктивний горизонт у більшому об’ємі, а мінеральна вода розпріснюється та перестає відповідати стандарту. Крім того, при руйнації захисного поверхневого шару вода не проходить природної очистки, в тому числі й від можливого бактеріального забруднення", - пише Тиберій БАУМАН, голова обласного Товариства охорони природи.

Крім того Бауман зазначає, що природа може дати нам надто суворий урок бережливого ставлення до неї, коли буде вже пізно. І тоді «нові успішні українці», яким чиновники посприяли у зведенні багатоповерхових палаців там, де цього не варто було робити, та жителі село Солочин лише згадуватимуть, яким благом була для них мінеральна вода. 

Читайте на ГК:Непоправна втрата сколихнула всіх закарпатців: клята війна забрала життя ще одного Героя (ФОТО)
Читайте на ГК:Бомбосховище на Закарпатті за 14 мільйонів: де розташовано масштабну споруду в області і хто будує?
Читайте на ГК:Уже цими вихідними: невже Захід України перетвориться на дюни?

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська