1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Піст – не самоціль: правила посту від настоятеля Хустського храму

06.03.2015 16:41 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Отець Тарас Ловска розповів про те, як греко-католицька Церква східного обряду вчить дотримуватись посту.

Отець Тарас Ловска розповів про те, як греко-католицька Церква східного обряду вчить дотримуватись посту.

Кожна людина по-своєму розуміє піст та його вимоги і кладе перед собою певну мету, заради якої його дотримується. Дуже часто, особливо серед старших людей, беруть гору традиції за діда-прадіда, які відрізняються від директив, що дає Церква. Тому спеціально для «Голосу Карпат» настоятель Хустського храму св. Первомученика і архідиякона Стефана та цілителя безсребреника Пантелеймона отець Тарас Ловска, посилаючись на Святе Письмо, пояснив основні моменти періоду Великого посту.

- Піст, особливо Великодній, грає дуже важливу роль у житті кожної людини. Його історія базується на Святому Письмі, на переданні святих отців та постановах Вселенських соборів. Зокрема, Другий Ватиканський собор дає нам директиви, настанови, хто, коли, як і для чого повинен постити. Але треба знати, що піст не є самоціллю. Це той інструмент, який допомагає нам цієї цілі досягти.

Для вірників греко-католицької Церкви східного обряду є певні положення щодо цього.

Так є певна категорія людей, які від посту звільняються або мають певні так звані полегшення. Це діти до 7 років, старші люди від 60 років, хворі, вагітні жінки, матері, які годують дитину, люди, які працюють на важких роботах, де потрібна певна енергія, яка виробляється від повнокалорійної їжі, студенти, подорожуючі тощо.

Але це не означає, що їм постити заборонено, каже отець Тарас. Церква не може заборонити чи наказувати. Вона просто дає директиви, базуючись на Св. Письмі. Зокрема про те, як треба дотримуватись посту, йдеться у Євангелії у суботу перед сиропусною неділею і у неділю сиропусну (Єв. від Матея, 6 глава).

Щодо днів тижня, коли треба постити, священик каже:

- Східна Церква дає правила, що піст зобов’язує від понеділка по п’ятницю. Понеділок, середа і п’ятниця – більше, вівторок і четвер – менше. Субота і неділя – дні, коли можна їсти молочні та м’ясні страви. Перший і останній тиждень Великого посту піст строгий, а також Великодня п’ятниця. Строгий піст передбачає вживання їжі один раз протягом дня. Знову ж таки наголошую, що це не стосується відповідної категорії людей.

Роз’яснює ієрей і про піст перед Святим Причастям:

- Піст є обов’язковим перед причастям. Є різні думки, різні традиції, коли і як цього посту дотримуватися. Дехто постить за 2-3 дні до сповіді і причастя. Це похвально. Але для нашої Церкви Другий Ватиканський собор постановив, що постити обов’язково за годину до прийняття причастя. Церква йде на певні корективи, поправки, щоб люди частіше причащалися. Бо сам Ісус Христос на Тайній вечері закликає: «Це робіть на Мій спомин».

Піст є тим стержнем, який допомагає людині відродитися, навернутися, перезарядитися і повернути на праву путь Господню, каже священик.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська