1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Виноградівський садочок «Берізка» визнали одним з кращих в Україні / ВІДЕО

19.12.2014 16:36 0 Суспільство Ексклюзив

Виноградівський ДНЗ №1 («Берізка») за результатами участі у 5-й Міжнародній виставці сучасних освітніх закладів нагородили Дипломом за досягнення в інноваційній модернізації національної освіти.

Окрім того садок включили до Довідника кращих освітніх закладів України. Про це «Голосу Карпат» розповіла завідувач Віта Токач.

Зараз у садочку діти готуються до новорічно-різдвяних свят. За словами завідувача, всі групи практично заповнені. Хоча можна кількох добрати у старші групи, а ось меншеньких тут дуже багато. Працює тут 60 чоловік. У січні 2012 року, коли садок відкрився, було шість груп, а потім їх кількість поступово збільшувалася. Діти майже всі з Виноградова, але є із сіл. У Дротинцях, наприклад, садочок не працює, тоді, при можливості, їх приймають сюди.

− Позаминулого року ми відкрили ще дві додаткові групи у старому медичному корпусі. На даний час працює 10 груп загального розвитку. Плата у нас, як у всіх звичайних садочках. Умови тут дуже хороші, може працювати басейн. Наш садочок, як і всі, фінансується органами місцевого самоврядування, та при необхідності нам допомагають батьки. Але наразі нам не треба ні вікна міняти, ні коврики. Все у нас гарне, охайне, − зазначила Віта Токач.

Минуло майже три роки з часу, коли дитячий будинок «Берізка» у Виноградові був ліквідований, а на його базі зробили садок. Взагалі тема ліквідації цього будинку інтернатного типу набула тоді широкого розголосу у нашому районі і поза його межами. Багато говорилося і про те, що робиться це для передачі будівлі у приватні руки.

 

Начальник управління освіти Виноградівської РДА Василь Белень розповідає, що коли почалася реорганізація інтернату під дошкільний навчальний заклад, взагалі стояло питання про подальше його існування. Крім цього, це була політика області − укрупнення таких закладів.

− І я думаю, правильно, що зараз ця будівля використовується для дітей. Це не пропало, не продано, не поміняно і не пішло в приватні руки. А там організований нормальний дошкільний навчальний заклад. І місто Виноградів від цього тільки виграло, − говорить він. − Можливо цей заклад і далі існував би, але я не знаю як так сталося, що там було багато безстатусних дітей і це перевіряла КРУ. Втім це питання я не можу коментувати, бо я достеменно не знаю подробиць.

 

Зокрема в управлінні кажуть, що відкриття садку «Берізка» зменшило черговість у влаштуванні дітей по місту. Зараз садок відвідує 235 дітей.

На наш інформаційний запит Департамент освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської ОДА дав відповідь, куди перейшли діти з цього будинку. Загалом у будинку виховувалося 66 дітей.

Дві дитини були усиновлені, ще двоє – влаштовані у прийомну сім'ю, стосовно трьох дітей оформлено опіку, двох влаштовали у дитячий будинок сімейного типу, а 14 – згідно рішень судових інстанцій повернуто у сім'ї. Інших перевели до інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

17 – продовжили навчання у Перечинській загальноосвітній школі-інтернаті І – ІІ ступенів Закарпатської обласної ради, 26 – було переведено до Чинадіївського дошкільного навчального закладу (дитячого будинку) інтернатного типу Закарпатської обласної ради.

Власне те, що у дитячому будинку «Берізка» перебувало досить мало дітей, а працівників було майже вдвічі більше – 110, і вплинуло на його закриття. Крім того, на його утримання з обласного бюджету витрачалася значна сума щороку. Для прикладу, за останні роки роботи − з 2009 по 2011-й, будинок фінансувався у розмірі близько 6-8 млн. грн., це із розрахунком на проведення капітальних ремонтів та реконструкцій.

Загалом в Україні зараз постало серйозне питання щодо інтернатів радянського зразка. Призначений Уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба вважає за необхідне виділяти більше грошей не на фінансування "зжилих себе" інтернатів, а переорієнтувати бюджетну підтримку на профілактику сирітства, повідомляє Дзеркало тижня.

"Ми заощаджуємо не на тому. Вважаю, що цей перекіс потрібно докорінно змінити, переорієнтувавши бюджетні кошти на профілактику сирітства на відкриття в школах класів з інклюзивною освітою, а не підтримувати вкрай дорогу інтернатну систему радянського зразка, "ворующую" дітей з сім'ї", - зазначив дитячий омбудсмен.