1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

"Ми прекрасно знали що відбувається" - Клімкін

23.09.2018 23:08 Влада

Угорська політика щодо України здійснюється за двома основними напрямками: політика паспортів і програма економічної підтримки.

Угорська політика щодо України здійснюється за двома основними напрямками: політика паспортів і програма економічної підтримки.

У місті Берегове на Закарпатті в угорському консульстві під шампанське та гімн Угорщини роздавали паспорти цієї держави громадянам України із проханням - не розказувати про це нашій владі.

Як повідомляється у сюжеті ТСН.Тиждень, текст клятви громадяни України повторюють тричі угорською мовою на тлі угорського прапора.

"Присягаю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищатиму і служитиму Угорщині. Хай допоможе мені Бог", - ідеться у клятві.

Після гімну майбутні власники угорських паспортів отримують інструкції від угорських дипломатів: "Приховуйте від державних структур України факт отримання угорського громадянства".

Це відео, яке записали невідомі прихованою камерою, буквально спровокувало новий, потужний виток скандалу в уже до краю  натягнутих україно-угорських стосунках.

Відео викликало різку заяву українського МЗС. Що так буде угорці явно розуміли, інакше б не просили тримати присягу в таємниці. Павло Клімкін заявив, що Україна висилає угорського консула із Закарпаття.

"Ми прекрасно знали, що це відбувається. Попереджували наших угорських колег, але це вже доказ. На цей доказ мовчати не можна. Потрібно реагувати. І цей консул поїде туди до Будапешту чи до іншого угорського міста. Але він насправді вінтик в усій дипломатичній конструкції", - заявив глава МЗС України.

На Закарпатті в угорськомовних селах фактично опиняєшся в іноземному мовному анклаві. Якщо старше покоління хоч якось розуміло українську мову, то діти її просто не знали. Ухвалений новий мовний закон був покликаний на збільшення української мови у школах. Із 5 класу школярі в місцях компактного проживання нацменшин мають перейти на часткове навчання українською. Так, це відчутно змінює використання мов нацменшин, але збільшує шанси для випускників потрапити в український виш, працювати на держслужбі і взагалі адаптуватися поза межами угорськомовного анклаву.

Але Угорщина вкрай негативно відреагувала на закон і прямо оголосила про блокування євроатлантичної інтеграції України. Жодні консультації глав МЗС ні до чого поки не привели, а тепер відео з консульства в Берегові ще більше підлило оливи у вогонь. Висилку консула глава МЗС Угорщини Петер Сійярто назвав недружнім кроком.

"Такий крок поставить відносини між двома країнами в інший вимір і не залишиться без відповіді... Угорщина постійно стежить за розвитком подій, і можливо, що в майбутньому також можуть знадобитися подальші заходи щодо уповільнення євроінтеграції України", - заявив глава МЗС Угорщини.

Він додав, що подвійне громадянство - це звичайна практика в ЄС. 

Проте він забув повідомити, що в Україні воно заборонене. Взагалі політика офіційного Будапешта щодо України здійснюється за двома основними напрямками: політика паспортів і програма економічної підтримки етнічних угорців за рахунок бюджету Угорщини.

За офіційними даними близько 100 тисяч жителів Закарпаття вже мають угорські паспорти і ще 124 тисячі стоять в черзі. І це серйозний виклик для нашої держави. Варто зазначити, що ніяких сепаратистських настроїв на Закарпатті немає, але в місцях компактного проживання угорськомовного населення висять прапори Угорщини на держустановах, усюди угорськомовні школи та дитсадки. Тут немає України за духом.

"Вони перебували поза увагою офіційного Києва. Це не тільки питання мови. Це питання економічного-соціального забезпечення. Це бідні райони, які розраховували виключно на власні сили і на допомогу метрополії, тобто, на допомогу Будапешта", - вважає журналіст Дмитро Тужанський.

Не виключено, що така миролюбива на словах мовна та культурна експансія Угорщини призвела до рішення Міністерства оборони передислокувати на Закарпаття батальйон гірсько-штурмової бригади і розвернути там військову інфраструктуру.

Угорці розкритикували цей намір. І вже наступний крок взагалі важко назвати дружнім - Будапешт без погодження з Україною створив посаду уповноваженого міністра, відповідального за розвиток Закарпатської області. В Україні назвали це прямим втручанням.

"Насправді для нас є тільки дві опції. Одна опція - це справжня співпраця. Інша - шлях внікуди. Я знаю, що ми маємо робити, вибір за нашими угорськими колегами. Одне - ми будемо ппровродити дуже послідовно. Там буде щороку більше України. Саме там", - зазначив Павло Клімкін.

Та заради правди треба сказати нинішня влада Угорщини не робить нічого такого в Україні, чого не робить на інших угорськомовних закордонних територіях у Словаччині, Румунії, Сербії чи Хорватії. Цього місяця уряд Віктора Орбана повідомив про виданий мільйонний паспорт закордонному угорцю. Так чи інакше офіційний Будапешт зіпсував стосунки не тільки з офіційним Києвом, а й з ЄС, де готуються запровадити санкції проти Угорщини у зв’язку з тривалим порушенням правил та цінностей Євросоюзу. 

Проте прем'єр-міністр Угорщини не дуже засмутився і вже цього тижня полетів на зустріч з Володимимром Путіним. Лідер угорців з одного з найпалкіших критиків російського диктатора перетворився ледь не в найкращого друга. Фінансові вливання Кремля в Угорщину, дешевий газ - явно нагадує купівлю впливу Росії через Угорщину на ЄС та Україну. За подібну політику і близькість до Путіна американський сенатор Джон Маккейн назвав Орбана "неофашистським диктатором". 

Нагадаємо, що видача паспортів Угорщини українцям стала причиною нового скандалу між країнами.

Читайте на ГК:Тисячі людей вийшли на вулиці і вимагають відставку Орбана: в Угорщині розпочалися масові протести (ФОТО)
Читайте на ГК:Потужне природне явище накрило Західних сусідів: у мережі діляться цікавими відеозаписами (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Екстремальне видовище перетворилося на місиво: в Угорщині сталася масштабна трагедія (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська