1. Новини Закарпаття
  2. >

Чому затримали Єфремова і чи був він сепаратистом, - дослідження ЗМІ

31.07.2016 12:09 Влада

Журналісти розбиралися в підгрунті і перспективах нового загострення справи екс-губернатора Луганської області.

Журналісти розбиралися в підгрунті і перспективах нового загострення справи екс-губернатора Луганської області.

Вчора, як уже повідомляв ГК, правоохоронці затримали колишнього голову фракції Партії регіонів Олександра Єфремова.

Його підозрюють в посяганні на територіальну цілісність України, про що написав у своєму Facebook Юрій Луценко генпрокурор, повідомило видання Страна.ua.

"Затримання відбулося в" Борисполі "Єфремов мав при собі квиток до Відня Він збирався відправитися туди сьогодні вранці Наскільки нам відомо саме там проживає ЙОГО СИН ...", - зазначила прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган.

"Екс-лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов підозрюється в сприянні створенню та діяльності терористичної організації" ЛНР. "Тиждень тому ми отримали прямі свідчення в причетності громадянина Єфремова до організації." "Підставою для затримання стала інформація про можливе втечу Єфремова." - Заявив Юрій Луценко, додавши, що інкримінована стаття не передбачає іншого запобіжного заходу крім як взяття під варту (тобто, під заставу вийти вже не вийде).

А екс-регіонал Володимир Ландик, який має намір виступити свідком у справі Єфремова, розповів, що "в'язниця стане для нього найбезпечнішим місцем".

"Єфремов зазіхнув на територіальну цілісність України своїми руками, разом зі своїми поплічниками. Першопрохідники, росіяни, ті, що здійснювали захоплення 3 і 9 березня будівлі Луганської ОДА, Приїхали після його команди. Ними керував голова обласної ради Голенко. Він оплачував їхні автобуси, вони ... слідували з Красна Талівка і з Крейдяного. Йдеться про 100-150 людей. Їх же знову привезли на захоплення СБУ. Він причетний до всього цього ", - зазначив політик.

Скільки справ, не знає сам Єфремов

Олександр Єфремов деяким чином вже "ветеран" кримінальних справ. В тому сенсі, що екс-лідер фракції Партії Регіонів і екс-губернатор Луганської області знаходиться під слідством другий рік.

Ще в липні 2014 року генеральна прокуратура звинувачувала його в тому, що будучи депутатом він тиснув на співробітників ДП ​​"Луганськвугілля", змушуючи їх закупити обладнання у двох фірм, що належали його синові і дружині. І таким чином, "нагрів" державу на більш ніж 100 тисяч гривень.

У лютому 2015 року Єфремова затримали і пред'явили звинувачення за двома статтями - зловживання службовим становищем при обтяжуючих обставинах і службове підроблення. Вже на наступний день Печерський суд заарештував політика на два місяці, але на наступний день випустив під заставу в 3,6 мільйона гривень.

На цьому пригоди екс-регіонала не закінчилися. Лише через пару днів йому пред'явили нові звинувачення - цього разу Єфремова запідозрили у фінансуванні тероризму.

25 лютого Печерський суд накинув йому ще 60 тисяч гривень застави, і обмежив пересування: забрали внутрішній і закордонний паспорт. І наділи електронний браслет, з яким він проходив 9 місяців.

У свій час ГПУ намагалася інкримінувати Єфремову заклики до розпалювання міжнаціональної ворожнечі і повалення чинного конституційного ладу. Однак експертиза показала, що нічого, що можна було б трактувати як заклик до держперевороту під час мітингів політик не говорив і справа прокуратура наприкінці березня закрила.

Інша справа (про "Луганськвугілля" - зловживання владою - ч.3 ст.364 КК) також експертами сприймалося як безперспективна.

"Хочу розповісти секрет, що в другій справі Олександру Єфремову інкримінується склад, який був декриміналізований парламентом після революції, в травні 2014 року Законом України +1261 -. VII декриміналізувати - це скасований, - писав тоді відомий юрист Андрій Портнов. - Тобто коли людина є , а статті немає і залучити по ній не можна Правда робив це парламент абсолютно по іншому випадку, але тепер прийнятий закон -. один для всіх це означає, що суд не має жодної юридичної можливості винести Олександру Єфремову обвинувальний вирок.

Скільки сьогодні справ відкрито проти Олександра Єфремова, - він уже й сам збився з рахунку.

"Я не знаю, скільки справ проти мене розслідується. Але, принаймні, я бував на допитах по шести справах на сьогоднішній день. З них, наскільки мене поінформували, одна справа закрита, і друга справа теж закрито нібито. Одне було з приводу моїх виступів, одне - з приводу фінансування (тероризму - Авт.), абсолютно абсурдна річ, немає жодного факту, нічого ", - говорив не так давно екс-губернатор.

До останнього часу навколо Єфремова спостерігалося певне затишшя. І тут раптом нове загострення. Чому?

Ворог Ландика

Назвати такий поворот несподіванкою, ніяк не можна. Ще 2 червня в ГПУ по Доброї волі ПРИЙШОВ-регіонал екс Володимир Ландик, і ДАВ Показання проти Єфремова.

Що саме він розповів, - не є таємницею. Останнім часом Володимир Ландик (той самий, син якого в липні 2011 року побив в нічному клубі модель Марію Коршнову) часто розповідає журналістам про те, що сепаратистський рух в Луганську фінансував Єфремов.

Після всіх одкровень Ландика, арешт Єфремова був очікуваним. Зрештою упустити такий привід продемонструвати "боротьбу з представниками режиму Януковича" - це не в правилах Юрія Віталійовича Луценка.

Втім, до слів Ландіка про Олега Єфремова варто ставитися обережно, так як вони давні вороги.

"У 2011 році, коли син Ландіка побив в нічному клубі дівчину, саме Олександр Єфремов" розкручував "цю історію І коли Ландик прийшов до нього з проханням не чіпати сина, - Єфремов відповів:". Ні, на його прикладі ми покажемо, як ми боротимемося з мажорами ", - розповідає політолог кістка Бондаренко.

Чи був Єфремов сепаратистом?

Як розповів нам один з впливових луганських бізнесменів, який до цих пір живе в Луганську і спостерігав як розгорталися події з весни 2014 року, причетність Єфремова до сепаратистського руху далеко не очевидна.

"Всіма процесами по сепаратистському руху з самого початку управляли безпосередньо з Москви і місцева еліта на чолі з Єфремовим була скоріше статистами процесу, а не його учасниками, - говорить бізнесмен. -. Так, в русі брали участь деякі люди близькі до Єфремова Наприклад, той же Болотов (перший керівник "ЛНР" - прим.ред.) Але після того як Болотов взяв в руки зброю -. Єфремов втратив над ним будь-який контроль у Болотова з'явилися нові керівники - .. в Москві, і про Олега Єфремова він тут же забув Більш того , від Болотова багато людей Єфремова постраждали Так, Єфремов намагався вести гру, що називається "на мізері" - .. не маючи вплив на сепаратистів він намагався шантажувати ними Київ, щоб отримати повноваження для розрулювання ситуація в Луганській області тобто отримати той самий "особливий статус ", який зараз обіцяно Донбасу Мінській угоді. але в Києві його не почули. зараз Єфремов ніякого впливу на процеси в" ЛНР "не має. Деякі близькі до нього в минулому люди прилаштувалися при новій владі, але вони підкоряються вже не Єфремову, а керівництву "ЛНР" і кураторам з Москви. Хіба що нормально працює молочне підприємство його сина "Станиця", але це вже були якісь індивідуальні домовленості з місцевим керівництвом, мабуть ".

Вважає, що вину Єфремова буде довести дуже складно і Кость Бондаренко.

"Як мінімум для доказу його провини необхідно буде отримати свідчення сепаратистів, провести слідчі дії в Луганську, що неможливо А будувати звинувачення на одних лише показаннях Ландика -. Це смішно Всі знають, що Ландик -. Це особистий ворог Єфремова і може вигадати будь-які звинувачення проти . нього з почуття помсти А якщо процес буде висмоктаним з пальця, то опозиція обов'язково цим скористається, щоб влаштувати гучний процес у Європейському суді ", - вважає Бондаренко.

Дійсно, Опозиційний блок уже зробив заяву, розцінивши затримання Єфремова як спробу влади влаштувати піар-процес і відволікти увагу людей від поточних проблем. "Нинішня влада, а не Олександр Єфремов і опозиція винні в тому, що де-факто втрачена частина української території, а Україна стрімко втрачає суверенітет і авторитет в світі Позиція, висловлювана Олександром Єфремовим навесні 2014 року. - Зокрема, про необхідність переговорів і прямого діалогу з сепаратистами щоб уникнути кровопролиття в Донбасі - пізніше знайшла свою підтримку і лягла в основу Мінських домовленостей (визнаних - по крайней мере, на словах - і українським керівництвом). Але замість того, щоб прислухатися до пропозицій опозиції, влада здійснила спробу військового вирішення ситуації в Донбасі, наслідок чого вся країна відчуває до сих ", - йдеться в заяві ПРО.

Питання піару і ймовірність угоди

Втім, не виключено, що справа Єфремова все-таки буде форсовано. Принаймні на даний момент у влади в активі немає жодного гучного арешту високопоставленого представника режиму Януковича. І Єфремов з його вже збудованим в ЗМІ іміджем "пособника сепаратистів" і малим впливом в нинішніх політичних розкладів, - цілком підходящий об'єкт, який можна пред'явити виборцям Порошенко і іншим прихильникам Майдану.

Те, що багато хто чекає показової розправи, - очевидно. Так, під постом Луценко про затримання Єфремова за 5 годин на вихідний день зібралося майже 6 тисяч лайків. Передплатники міністра активно обговорюють затримання.

Втім, інші активісти та волонтери бачать в затриманні Єфремова виключно піар.

"Арешт Єфремова - це публічне жертвопринесення корупційної системи, в спробі запобігти неминучий прихід осені, - пише в своєму Facebook відомий волонтер Юрій Касьянов. - Як ящірка, рятуючись втечею, відкидає хвіст, так і система викидає нікому не потрібного, ні на що не впливає , давно вийшов в тираж літнього, хворого Єфремова. По якому, звичайно ж, шибениця плаче ".

Тим часом, сам Юрій Луценко заявив про своє бажання домогтися того, щоб Єфремов пішов на угоду зі слідством.

"Я поставлю завдання слідству, після ймовірного арешту Єфремова, запропонувати йому угоду, - сказав генпрокурор. - Це не дозволить йому піти від відповідальності, я в цьому глибоко переконаний, але якщо громадянин Єфремов дасть показання про відомі йому плани керівництва Росії на самому початку розв'язання проти України агресії, про тих, хто перший завозив російських бойовиків на територію Луганська для захоплення приміщення СБУ, а потім обласної адміністрації, про те, хто фінансував все це ... Думаю, що слідство врахує його свідчення. Якщо він думає про майбутнє своєї країни , думаю, йому слід піти на таку угоду ".

Якщо Єфремов дасть такі "свідчення" (незалежно від ступеня їх правдивості), це може стати сильним козирем для українського керівництво в міжнародному тиску на Росію.

Правда, поки нічого не говорить про те, що екс-губернатор Луганської області готовий йти на угоду. Уже після пропозиції Луценко з'явилася заява адвоката Єфремова, який дав зрозуміти, що його підзахисний свою вину визнавати не має наміру.

"Мій клієнт не причетний до жодного з тих слів і дій, які сьогодні озвучила прокуратура і ЗМІ. Все грунтується на нічим не підтверджених словах людини (ймовірно мається на увазі Ландик -. Прим.ред)., Який давно має особисті мотиви, інтерес і умисел завдати шкоди моєму підзахисному, - заявив адвокат Єфремова Олександр Мельник, додавши, що захист вимагає дати можливість публічно в присутності ЗМІ допитати автора "цієї фальсифікації", а також відкритого судового процесу та публічної демонстрації громадськості всіх доказів.

Читайте на ГК:Стане спекотніше: якою буде температура  в Україні 7 квітня
Читайте на ГК:Гороскоп на 7 квітня для всіх знаків Зодіаку: кому потрібно тримати себе в руках
Читайте на ГК:В Україні знову може подорожчати електроенергія, — Галущенко
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська