1. Новини Закарпаття
  2. >

Очільник Закарпатської ОДА про міську владу: якщо не можеш керувати містом, то треба йти

26.08.2015 13:25 Влада

Голова Закарпатської області розповів про кадрові призначення, розслідування подій у Мукачевому та про те, скільки коштує голос на виборах.

Голова Закарпатської області розповів про кадрові призначення, розслідування подій у Мукачевому та про те, скільки коштує голос на виборах.

Нещодавно Геннадія Москаля було призначено головою Закарпатської обласної державної адміністрації.

Його перевили у Закарпаття із Луганської області, де він очолював місцеву військово-цивільну адміністрацію. Призначення відбулося на фоні скандальних подій у Мукачевому. Хтось вважає їх спланованою провокацією із метою позбавити Україну останніх шансів отримати безвізовий режим із країнами ЄС. Окремі ж експерти пов’язують ці події із перерозподілом політичного впливу та контрабандних потоків на Закарпатті.

У інтерв’ю кореспонденту УНН голова Закарпатської ОДА Г.Москаль розповів про ті кадрові рішення, які йому довелося приймати у складний для області період, про перші успіхи у роботі ТСК Верховної Ради щодо подій у Мукачевому, а також поділився враженнями від свого другого призначення на посаду.

Ви вдруге головуєте на Закарпатті. Минуло 12 років. Щось змінилося?

"Як на мене, то нічого. Тобто ніяких змін на краще не відбулося: ні у політичному, ні в економічному, ні в інвестиційному планах. Яскравий показник – це кількість робочих місць. Із 240 тис кількість робочих місць зменшилася до 170 тис. Взагалі перше губернаторство проходило у набагато гірших умовах. Тоді мали місце колосальні паводки із руйнівними наслідками. Але ми їх подолали. Я, як по червоній доріжці прийшов, так нею й пішов."

Ваші посади досить часто змінювалися. Як ви до цього адаптовуєтеся?

"Це моє п’ятнадцяте призначення за час роботи. Я стільки разів падав і піднімався… Якщо мене щось не влаштовує, або я не влаштовую, то не буду чекати наказу, ходити, збирати підписи, а наберуся мужності й сам напишу заяву про звільнення. Як державний службовець І рангу, я можу бути призначений чи звільнений тільки з моєї письмової згоди.

На сьогодні в Україні немає іншого посадовця, який би чотири рази обіймав посаду голови ОДА і чотири рази був заступником міністра внутрішніх справ. Тому вважаю, що я цілком підготовлений до будь-яких призначень."

Чи хтось заявляє відкрито про опозицію до нового губернатора?

"У кожного політика мають бути опоненти, обов’язково має бути політична конкуренція. Якщо у політика немає опонентів, то він може собі дозволяти зайвого, те, що забороняє закон. Наприклад, я зможу запізнюватися, або взагалі не ходити на роботу…"

Чим були викликані кадрові зміни у керівництві Закарпатської ОДА та районів області?

"Хибною є думка, що кадрові зміни на Закарпатті мають політичний підтекст. Так, призначення нових голів районних державних адміністрацій були обумовлені тим, що до цього ті посадові особи були тільки тимчасово виконуючими обов’язки, їх не було призначено Указом Президента України. Їхні функції обмежувалися виключно повноваженнями підписувати фінансові документи, щоб громадяни у районах отримували заробітну плату. Така ж ситуація була і з заступниками голови ОДА. У попереднього губернатора їх просто не було. Призначення на посаду нових зааступників, керівника апарату – це необхідність, адже функції та повноваження у цих посадових осіб є, а їх самих по факту немає. Раніше єдиним легітимним посадовцем в адміністрації був лише губернатор Василь Губаль."

Чи призначені голови РДА є новими для регіонів? Який кадровий потенціал у області?

"На жаль у випадку із Закарпатською областю, образно кажучи, айсберг перевернувся і надбудова взяла гору над базисом, тобто політика - над економікою. Закарпатська область посідає перше місце в Україні за кількістю зареєстрованих партій, громадських організацій, релігійних спільнот. І ця кількість перевищує число фермерів, приватних підприємців, державних підприємств. Тут чомусь на першому місці партійна приналежність, тобто мета - бути частиною якогось політичного проекту. Спочатку всі були в СДПУ(о), потім у Партії регіонів, зараз повняться ряди Єдиного Центру… Але ці всі ідеології дуже далекі від Закарпаття. У них немає нічого спільного. Єдине пояснення – притягує людей не ідеологія, а гроші.

Все українське суспільство чомусь охопила манія партійного будівництва. А збільшення усіх цих організацій не веде до економічного зростання чи стабільності. У цьому й проблема кадрового потенціалу області у тому числі, збільшуючи свою кількість, партії не мають професіоналів, які б сформували політичну еліту краю."

Щодо теми виборів. Закарпаття завжди дивувало своєю політичною волею. Кожні результати виборів вибивалися із контексту регіону в цілому. Чому так?

"Тому що під час перевиборчої агітації тут не тратяться на агітацію, листівки, білборди… А у п’ятницю «сотники», «десятники»… просто розносять людям гроші. Попередньо ділять село на тих, хто здраво мислить (вчителі, лікарі, інтелігенція) та тих, хто за різних обставин потрапили у скрутну економічну ситуацію. Останніх у день виборів вже зі списком чекають біля виборчої дільниці, щоб обміняти гроші на голос. Тому ми й не маємо дивуватися, чому у нас такі обласна, міські, районні ради. На кожному представленні голови РДА я особисто звертаюся до громади з проханням схаменутися і припинити чинити такий безлад. Завжди оперую цифрами, пропоную людям порахувати, за скільки вони продають свій голос: взяти ті 300 гривень, розділити на 5 років, а потім ту цифру поділити на 365 днів. Навіть калькулятор відмовляється показувати ті мізерні цифри."

Які наслідки мають для Закарпаття події у Мукачевому? Чи співпрацює якось апарат ОДА з ТСК Верховної Ради щодо тих подій?

"Події у Мукачевому не виникли самі по собі, ситуація назрівала давно і вибухнула 11 липня. Як на мене, це ніж у спину Україні на кордоні Європейського Союзу, який нас підтримує у війні з агресором, це ніж у серце Закарпаття.

На сьогодні мукачевські події себе вичерпали. Учасникам інциденту на сьогодні інкриміновано підозри по 19 статтях КК України. Є інформація, що їх переховують на Сході. Отже, відповідно до вітчизняного законодавства, доки їх не знайдуть, покарання буде призупинено, а потім поновлено. Робота ж ТСК триває занадто довго. Нас не залучають до її діяльності. І висновків або ж якихось результатів ми поки також не бачимо. На вимогу столичної прокуратури усі томи справи були передані до Генеральній прокуратурі України. Безумовно ми чекаємо на її остаточні висновки. Наразі слідчі дії місцевими органами не ведуться. Що ж до моєї особистої позиції, то я вважаю, що після оцінки, яку офіційно дав подіям у Мукачевім Президент України, не можуть мати місце різного роду думки та домисли інших посадових осіб.

Для Закарпаття той жахливий інцидент став приводом зміни керівництва правоохоронних органів області. На сьогодні міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим підписано наказ про зміну всіх начальників районних відділків міліції.

Окрім того, стрілянина у Мукачевім тимчасово відштовхнула від краю потенційних інвесторів. Адже конфлікт, що потягнув за собою людські жертви, ніяк не сприяє створенню привабливого інвестиційного клімату регіону. Інвестори питають, чи може таке повторитися, або ж мати продовження. Я відповідаю, що ми зробили все, щоб цього не трапилося."

Для розв’язання мукачевського конфлікту були задіяні додаткові військові підрозділи, які не на жарт налякали місцевих жителів. Що з ними тепер?

"Я клопотав про те, щоб бронетехніка, сили Національної Гвардії України були виведені за межі Закарпаття. На сьогодні маємо блок-пости на чотирьох перевалах на кордонах області. Але їхня мета – це попередження потрапляння контрабандних товарів на територію Закарпаття та боротьба з нею. З іншими справами ми пораємося власними силами, а саме силами правоохоронних органів. Спільно ми маємо покращені показники: стали менше уганяти авто, зменшилася кількість побутових крадіжок тощо."

На сьогодні вас на вулицях міста Ужгород бачать частіше, ніж міського голову. Які відносини у вас із міською владою?

"Мене бентежить, що місто таке засмічене. Перше, що ми зробили тут біля ОДА, то це прибрали територію. Особисто рвав бур’ян тут, на площі. У жахливому стані знаходиться річка… Таке враження, що у місті немає двірників. Щопонеділка доводиться робити мерові зауваження. Як на мене, якщо не можеш керувати містом, то треба йти. Навіщо йти два рази у мери, якщо обіцянки, дані людям, абсолютно не виконуються?

Але як можна двічі обирати і помилятися. Це взаємна відповідальність. Дивуюся, чому очільники інших міст – Мукачева, Хуста… – можуть тримати міста у порядку, а Ужгородська міська рада - ні. Доцільною була радянська практика призначення мерів з числа керівників найбільших підприємств або будівельних трестів. Зараз же знову призначають партії, у яких є лише лідер, бренд, але немає людей."

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська