1. Головна
  2. >
  3. Влада

Тільки один закарпатський нардеп проголосував за право громадян переслідувати корупціонерів

235
Влада Закарпаття

22 травня Верховна Рада прийняла Закон щодо посилення ролі громадянського суспільства в боротьбі з корупційними злочинами.

Тільки один закарпатський нардеп проголосував за право громадян переслідувати корупціонерів

За прийняття цього Закону проголосував тільки один Закарпатський нардеп - Валерій Лунченко. Відповідним Законом у Кримінальний процесуальний кодекс вводиться поняття "громадський обвинувач" у сфері службових злочинів з ознаками корупційних діянь.Змінами до чинного законодавства громадському обвинувачу надано право використовувати технічні засоби для отримання інформації.

Як роз’яснив для ГК юрист Андрій Соскіда відтепер громадським обвинувачем може бути будь-яка фізична або юридична особа, яка безпосередньо є потерпілим від кримінального злочину або якій стало відомо про вчинення стосовно інших осіб кримінального правопорушення, щодо якого допускається кримінальне провадження у формі громадського звинувачення, і яка подала слідчому, прокурору заяву / повідомлення про вчинення відповідного кримінального правопорушення, і заяву про проведення кримінального провадження у формі громадського звинувачення.Також, громадським обвинувачем може виступати громадське об'єднання.

"Слід акцентувати увагу на тому, що серед службових злочинів з ознаками корупційних діянь щодо яких може бути здійснено кримінальне провадження у формі громадського обвинувачення, закон називає злочини, передбачені статтею 368 КК (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), а також статтею 370 (провокація підкупу)", - зауважив Андрій Соскіда.

Разом з тим, участь громадського обвинувача в кримінальному провадженні (слідство, суд) може бути в статусі свідка, потерпілого чи його представника, іншого учасника, що не позбавляє його процесуального статусу громадського обвинувача.

"Тобто, слідчий – є слідчий, прокурор – є прокурор, суддя – є суд. А громадському обвинувачу відкривається трохи більше статусу, але менше функцій", - зазначає юрист.

Крім того, громадський обвинувач має право користуватися технічними засобами для фіксування злочинів, не забороненими Законом, та інші дії у відповідності до КПК України.

"Маю зазначити, що громадський обвинувач може стати помічником слідчого і прокурора у виявленні і фіксації «підручними» засобами (телефон, фотоапарат, відеокамера, тощо, тобто тими, що громадянин може придбати в магазині) відповідного злочину для ініціювання щодо нього кримінального провадження", - говорить. юрист.

При цьому, Закон також декриміналізує ст.359 КК в частині незаконного придбання та збуту спеціальних технічних засобів отримання інформації, і натомість пом’якшує відповідальність за незаконне придбання таких засобів шляхом встановлення адміністративної відповідальності.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber