1. Новини Закарпаття
  2. >

Новий Трудовий кодекс: привіт інвесторам чи назад у кріпосне право?

20.01.2015 10:16 Влада Ексклюзив Голос Карпат

Незабаром українці почнуть працювати за новим Трудовим кодексом (ТК). Він повинен замінити чинний ще з радянських часів Кодекс законів про працю (КзпП).

Незабаром українці почнуть працювати за новим Трудовим кодексом (ТК). Він повинен замінити чинний ще з радянських часів Кодекс законів про працю (КзпП).

На думку багатьох експертів, деякими положеннями ТК порушує Конституцію та права громадян. Які саме нововведення стали підставою для подібного твердження? Голосу Карпат роз’яснили спеціалісти однієї із юридичних агенцій Ужгорода.

Щонайперше, у проекті ТКУ чітко закріплюється та розвивається концепція – відокремити працівника від колективного захисту та громадського контролю трудових відносин. А саме: укладається особистий договір «роботодавець – робітник», з усуненням профспілок від контролю за встановленням і дотриманням умов праці. На думку експертів, таке положення захищає інтереси роботодавців і спрямоване проти профспілок, оскільки саме роботодавці зацікавлені у відсутності профспілки на підприємстві, бо у такому разі вони зможуть самостійно приймати будь-які рішення щодо трудових відносин. До речі, згідно з новим законодавством, за роботу без укладення трудового договору передбачено штраф у розмірі З7 тисяч гривень.

Серед нововведень є положення, яке експерти порівняли мало не з кріпосним правом. Так, роботодавець може без згоди працівника віддати його в компанію до іншого роботодавця. Відмова працівника буде розцінена як звільнення. Також роботодавець може збільшити робочий день працівника, отримує право збирати будь-яку інформацію на співробітника, при цьому не вказано, з якою метою чи як вона буде використовуватись.

Що ж до роботодавців, то і для них є ціла низка нововведень. До прикладу, вперше детально прописана заборона на дискримінацію працівників за будь-якою ознакою – віковою, соціальною, расовою, сексуальною, а також у зв'язку зі станом здоров'я, якщо це не заважає роботі (наприклад, людина хвора на СНІД). Також чітко прописана відповідальність за спроби флірту і словесне або фізичне приниження людини (наприклад, жінку з метою образи назвали повією, або чоловіка – геєм). Ображений може поскаржитися на це в суд.

Проти нових редакцій Трудового кодексу неодноразово виступала Конфедерація профспілок. У 2012 році організація направила скаргу до будапештського офісу Міжнародної організації праці України, а також до центрального офісу Міжнародної організації праці та до Міжнародної конфедерації профспілок зі штаб-квартирою в Брюсселі. Профспілки обурились зниженням рівня захисту найманих працівників.

Не згідний з такою категоричністю Міністр соціальної політики Павло Розенко. За словами чиновника, він хоче відкрити ринок праці України для іноземних інвесторів, однак зберегти при цьому права працівників.

«Зобов’язання ухвалити Трудовий кодекс є в Коаліційній угоді та Програмі діяльності Уряду. Тому ми маємо підтримку. Є всі можливості для швидкого руху у цьому напрямку. І цю можливість треба не згаяти», - зазначив у ході профільної наради Міністр соціальної політики Павло Розенко. - Ми повинні не допустити звуження і порушення соціальних прав працівників. Міністерство соціальної політики готове конструктивно працювати задля прийняття європейського Трудового кодексу».

Нагадаємо, що кінцевий варіант нового Трудового кодексу України планується підготувати до лютого. Про це Павло Розенко розповів у ефірі Громадського ТБ.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська