1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Мукачівська бібліотека відзначила 90-річчя

27.11.2019 10:01 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Мукачівська міська центральна бібліотека ім.О.Духновича відзначила своє 90-річчя.

Мукачівська міська центральна бібліотека ім.О.Духновича відзначила своє 90-річчя.

Це один з найстаріших подібних закладів в області (тільки в Ужгороді міську бібліотеку засновано ще 1902 р.). Витоки бібліотечної справи у Мукачеві дуже давні. Мукачівський монастир ще у середні віки мав свою велику бібліотеку, в якій зберігалася, зокрема, одна з найдавніших книжок краю – Королевське Євангеліє 1401 р. Пізніше А.Бачинський створив бібліотеку Мукачівської єпархії, яку втім через десятиліття-друге перенесено до Ужгорода. Проте першу публічну бібліотеку у Мукачеві створено 1929 р. 

Законодавство новоствореної Чехословаччини ще 1919 р. передбачило, щоб наступного року  у більших містах рівня Мукачева відкрилися міські бібліотеки. Проте реально її було створено аж 1929 р. створено бібліотечну раду, яка вивчила контингент потенційних читачів, їхній попит на літературу, акумулювала необхідні кошти. До ради входили директор учительської семінарії Хром’як,  директор єврейського кредитного товариства І.Дейч, директор лікарської каси робітників Є.Кроо, редактор газети А.Вохзарі. Напрацьовані радою “Правила користування бібліотекою” схвалено урядовим розпорядженням №51360/ІІІ від 6 вересня 1929 р. 

26 листопада 1929 р. бібліотека відкрилася за нинішньою адресою – вул.. О.Духновича, 1. Вона мала чотири відділи – руський, чеський, угорський і єврейський. За перший рік до неї записалося 327 читачів. В архіві бібліотеки збереглися звіти закладу за 1932 і 1936 роки.  Бібліотека отримувала 90 назв газет і журналів. 

1946 р. нова влада з цензурних міркувань вилучила практично половину книжкового фонду. На щастя, в інвентарних книгах бібліотеки зберігся бодай опис тих книжок. Першим директором за радянської доби був Михайло Бендас, далі посаду обіймали переважно приїжджі.  1958 р. створено профспілку, що діє понині. 

1967 р. постало питання про розширення бібліотеки і реконструкцію її будинку. На період будівельних робіт книжкові фонди було перенесено на зберігання до сусіднього суворовського училища (нині військовий ліцей-інтернат ім. Героїв Красного поля). 1975 р. відкрито оновлене триповерхове приміщення, облицьоване білим мармуром. На першому поверсі діяла дитяча книгозбірня, на другому – абонемент, на третьому – читальний зал для дорослих. З 1 січня 1977 р. даний заклад став ядром Мукачівської централізованої бібліотечної системи, до якої увійшли усі масові книгозбірні міста. Від 1986 р. центральну бібліотеку очолила Ольга Андріївна Стадник, що перебувала на цій посаді майже тридцять років.  Зараз заклад очолює Мирослава Василівна Хруник. 

До 190-річчя О.Духновича бібліотека ініціювала присвоєння закладу імені видатного будителя, 25 квітня 1993 р. на фасаді відкрито барельєф письменника роботи О.Андалаші, а 29 березня 1994 р. присвоєння імені здійснено урядовою постановою №187. Під час двохсотлітнього ювілею О.Духновича 2003 р. у бібліотеці проведено присвячену йому конференцію,. 26 серпня 2003 р. тут відкрито Інтернет-центр, 2007 р. створено свій сайт. 2009 р. видано друковану історію бібліотеки.

Нині бібліотечні фонди налічують понад 180 тис. документів. У книгозбірні регулярно проводяться літературно-мистецькі вечори, презентації, засідання літературних об’єднань. Тут виступали Ю.Андрухович, М.Кідрук, М.Слабошпицький,  С.Короненко, А.Курков, останній привіз із собою ще цілу бригаду популярних письменників. Неодноразово виступав тут письменник і видавець В.Шовкошитний. Вже три роки на базі бібліотеки проводиться Літературний Сакура-фест, на який збираються автори з цілої України. 

Напередодні ювілею у бібліотеці здійснено черговий ремонт. На ювілейному вечорі книгозбірню привітали міське керівництво, керівники місцевих культурних закладів, директор обласної бібліотеки О.Канюка, керівник обласної профспілки працівників культури Н.Товтин, мукачівські письменники Т.Рибар, М.Шушкевич, Р.Софілканич та ніші.    

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що своє 90-річчя святкуватиме центральна бібліотека імені Духновича у Мукачеві.

Читайте на ГК:Неподалік пішохідного переходу хлопчика збило авто: перші подробиці аварії в Мукачеві (ФОТО)
Читайте на ГК:Непідкупні поліцейські "запакували" жінку-порушницю: відомо що сталося (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпатка зробила “непристойну” пропозицію патрульним: як жінка поплатиться за свою витівку? (ФОТО)