1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Обласний фестиваль “Матіца словенска” відгуляли в Середньому (ФОТО)

23.09.2019 10:34 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

Регіональне свято словацького народного мистецтва вже вп’яте проводять в цьому селищі.

Тут сьогодні проживають понад 6 тисяч мешканців, одна третя з них – словацького походження. До слова, селищний голова Емеріх Тітусович Кріцкий – теж.

В населеному пункті діє паралельно з греко-католицькою і православною римо-католицька церква, де службу проводять і на словацькій мові. Селище успішно предствляє на різних зібраннях зразковий танцювально-пісений колектив “Словенка” місцевої школи мистецтв та й всі інші аматорські ансамблі Середнього обов’язково мають у своїх репертуарах словацькі пісні і танці. Це вони ще раз продемонстрували на У фестивалі “Матіца словенска”.

Свято розпочалось молитвою за Україну у виконанні народного аматорського колективу пісні і танцю “Дружба” Ужгородського районного Будинку культури (художній керівник Олександр Карбованець). Після державних гімнів України та Словаччини, присутніх вітав начальник управління у справах національностей та релігій ОДА Йосип Резеш.

“Тішить око, що на сьогоднішньому святі присутньо так багато молоді,- наголосив посадовець.- Значить буде кому зберігати традиції і звичаї попередників, примножувати їх.”

Тепло вітав учасників дійства Генеральний консул консульства С ловаччини в Ужгороді Мірослав Мойжіта, який прийшов на свято разом зі щойно призначеною його заступницею пані Грегушовою.

“Сьогоднішня сонячна погода теж свідчить про те, що Господь любить словаків,- жартома заначив дипломат.- А як можна не любити цей працьовитий народ, багато представників якого проживають в Середньому.”

Усіляких гараздів бажав учасникам торжества перший почесний консул Словаччини в Ужгороді Іван Шуфрич, батько знаного закарпатського народного депутата Нестора Шуфрича.

До його слів приєднався селищний голова Середнього Емеріх Кріцкий, причому на словацькій мові. Він теж зичив односельцям Божої благодаті, успіхів та міцного здоров’я, злагоди та добробуту. Нещодавно мер підписав угоду про співпрацю та партнерство з одним із районів словацького Кошице. Його голова Даніел Петрик теж приїхав на свято і в урочистій обстановці передав директорові місцевої ЗОШ Андрію Югасу 170 книг на словацькій мові для колективу навчального закладу.

Щиро здоровили господарів та гостей керівники обласного осередку “Матіца словенска” Ян Ешток з Міхаловце та однойменної організації в Україні Йосип Гайніш.

“Хай словацькі пісні й танці веселять ваші серця і принесуть радість та злагоду в кожну родину,- бажав присутнім останній.

До слова, нинішнього року “Матіца словенска” відзначатиме 100-річчя свого існування на Закарпатті, цій знаменній даті буде приурочене святкове зібрання, що відбудеться в Ужгороді у грудні.

Емеріх Кріцкий вручив великій групі активістів осередку за зміцнення українсько-словацьких відносин, збереження культури і звичаїв цього народу Подяки селищної ради. Відзнаки, зокрема, отримали Терезія Вейгеші, Йосип Рігер, Степан Бордаш, Ганна Югас, Томаш Грушовський.

Відтак сценою заволоділи колективи художньої самодіяльності. Милі ведучі студентка Ужгородського коледжу культури та мистецтв Богдана Шеверя і викладач ЗОШ № 4 зі словацькою мовою навчання обласного центру Янко Поханич дотепно і з гумором запрошували на подіум ансамбль пісні і танцю “Дружба”, наймолодших вихованців місцевого ДНЗ з ласкавою назвою “Сонечко”, аматорські колективи “Турянська долина” з Перечинщини та “Ліптаки” з Великоберезнянщини, зразкову “Нашу файту” зі Сторожниці, вокалістів з Ужгородської музичної школи “Перлинка”, інших виконавців. Шалені оплески зірвав Володимир Вербовський з Анталовців, який, супроводжуючи собі на баяні, подарував публіці кілька популярних словацьких пісень. Всі учасники концерту отимали від ОДА та організації “Матіца словенска” в Україні пам’ятні дарунки.

Символічну курагу на зберігання передали селищному голові Емеріху Кріцки.

“Сподіваюсь, що через рік цей символ фестивалю знову вручать Середньому”,- з усмішкою зазначив господар свята.

Як завжди, смачний бограч та печену картоплю приготували гостям працівники селищної ради разом з активістами населеного пункту. А художник з Ужгорода Василь Дячук спільно з колеціонером Станіславом Андрієвським порадували учасників дійства виставкою-аукціоном власних картин. Між іншим, одну з них – пейзаж зимових Карпат, придбав головний редактор одного з регіональних інтернет-видань.

Нагадаємо, річниця Тріанонського договору та амбіції угорського політикуму: чого варто очікувати Україні та Закарпаттю.

Читайте на ГК:Весняне диво на Закарпатті: каштани зацвіли в одному з регіонів області (ФОТО)
Читайте на ГК:В Ужгороді провели екскурсію для поранених військових (ФОТО)
Читайте на ГК:Голови та руки обмотанні залізними канатами: українські археологи виявили шокуючу знахідку (ФОТО)