1. Новини Закарпаття
  2. >

Івана Купала 2019: звичаї та традиції свята (ВІДЕО)

06.07.2019 20:36 Культура

Свято Івана Купала – одне з найбільш видовищних та колоритних свят української культури. Воно оповите міфами та надзвичайними історіями, легендами та чарівними створіннями.

Свято Івана Купала – одне з найбільш видовищних та колоритних свят української культури. Воно оповите міфами та надзвичайними історіями, легендами та чарівними створіннями.

Вважається, що в ніч на Івана Купала просинається вся нечисть та ходить поряд з людьми. Саме тому в ніч проти Івана Купала не можна спати.

У це свято дівчата ворожили на судженого, пари стрибали через багаття і все не тільки заради забави і веселощів, а й щоб залучити достаток і щастя в свій будинок. За старих часів вважалося, що в ніч на Івана Купала духи землі, води і вогню говорять з людьми, а значить, це найкращий час, щоб попросити у древніх могутніх сил допомогу у справах та відкрити своє майбутнє.

Головними традиціями Івана Купала вважаються обмивання водою і очищення вогнем. Для тих, хто хоче омолодити душу і тіло, а також повеселитися від душі, існує безліч різноманітних купальських обрядів. В цей час також прийнято ворожити, а найпопулярніше ворожіння – на вінках.

Коли святкують Івана Купала?

Є дві дати Івана Купала. За старим стилем його святкували (і, до речі, багато хто все ще продовжує святкувати) під час літнього сонцестояння (20-22 червня). Цей період був часом святкування ще у язичників.

З моменту появи в Україні та інших країнах, які святкують Івана Купала, християнства дата змінилася. За новим стилем тепер це ніч з 6 на 7 липня. Таким чином, Івана Купала збігається з одним із найвідоміших православних свят – Різдвом Івана Предтечі.

Імовірно, Івана Купала походить з язичницьких ритуалів очищення, омивання, яке відбувалося в річках і озерах у день літнього сонцестояння.

Звідки взагалі назва Івана Купала?

Варто відразу уточнити: дохристиянська назва свята дотепер невідома. Сама ж назва Іван Купала має народно-християнське походження і є слов'янським варіантом імені Іоанн Хреститель (у перекладі з грецької - занурювач, купатель).

Інші назви: Іванів день, Купала, Колосок, Ярилів день, Кокуй, Іван-травник, Сонцекрес, Купайло, Купалле, Іван Калдунські.

Головні традиції в свято Івана Купала

Замість сну, в передвечір та ніч на Івана Купала варто:

- купатися на сході сонця, але не пізніше, бо є повір'я, що в ніч на Івана Купала купатись не варто: є особлива небезпека, що "водяник" може затягти у воду;

- влаштовувати дівочі гадання на судженого: пускати сплетені власноруч віночки за течією ріки;

- організовувати гуляння біля вогнища: стрибати через нього, або водити хороводи;

- шукати цвіт папороті.

"За віруваннями, той, хто знайде квітку папороті – матиме вічне щастя та надзвичайні сили. А ще та квітка вміє виконувати бажання і не одне, бо квітка – то не золота рибка, то всесильна сутність і тільки в цю чарівну найкоротшу в році ніч вона розквітає,
– наголошує дослідниця українського міфу та його естети Дара Корній."

 

Що не можна робити на Івана Купала?

- Вважається, що в цей час прокидається всяка лісова нечисть, тому в цю ніч не можна спати.

- Жінкам не можна відзначати Івана Купала, не побувавши біля вечірньої ватри – так роблять лише відьми.

- Щоб родина не збідніла, її членам на Івана Купала краще нічого не віддавати, не продавати і не позичати. А якщо людина знайде на дорозі гроші – навіть велику суму – її в жодному разі не можна брати.

- В ніч з 6 на 7 липня від води слід триматися подалі вагітним, дітям і літнім людям. Водяна нечисть може нашкодити слабким організмам цих людей.

Читайте на ГК:Вони всюди, сезонні монстри атакують закарпатців: як не стати жертвою?
Читайте на ГК:На його повернення чекали майже 2 роки: Закарпаття зустріло свого давно полеглого захисника (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Закарпатська поліцейська з позивним "Лисиця" рятує життя побратимів на фронті: сила української жінки (ФОТО, ВІДЕО)

 

 

 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська