1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Історія Іршавщини: в мережі розповіли про життя та діяльність Андрія Дем'яновича

12.06.2018 09:40 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Андрій Дем'янович — довжанський греко-католицький священник — легендарна для Довгого постать, що заслуговує якщо не на пам'ятник, то на меморіальну дошку вже точно.

Андрій Дем'янович — довжанський греко-католицький священник — легендарна для Довгого постать, що заслуговує якщо не на пам'ятник, то на меморіальну дошку вже точно.

Саме завдяки йому село на початку XX століття отримало велику церкву, двоповерхову школу та пам'ятник куруцам.Народився Андрій Дем'янович 1836 року в селі Сачуров (нині Пряшівський край, Словаччина) в родині священника. Його шкільні роки пройшли в Ужгороді та Кошицях, а богослів'я студіював у Відні. У 1859 році взяв за дружину Констанцію Грибовську.У 1860 році був хіротонізований та призначений капеланом в село Довге. Після п'яти років служіння став душпастирем в сусідній Поляні та другим намісником в Довгому. У 1868 році став довжанським парохом.У 1902 році Андрій Дем'янович був прийнятий до угорського дворянства, отримавши родовий герб та титульне прізвище Бронецький (угор. Barankai) — маєток священника знаходився під Бронькою, тому нині це урочище і називається Поповою Гіркою.

У 1903 році в центрі Довгого було встановлено пам'ятник на честь 200-ліття битви куруців. Андрій Дем'янович був ініціатором спорудження пам'ятної мармурової колони з турулом, а також організатором збору коштів.Протягом 1909–1911 років на П'яцу був справжній будівельний бум — одночасно споруджувалась греко-католицька церква (нині православна) та велика школа (нині старий корпус школи). Саме завдяки організаторським здібностям о. Андрія для побудови церкви вдалося отримати ділянку від графа Телекі та зібрати рекордні 120 000 крон. На момент освячення церква була найбільшою кам'яною церквою комітату Марамарош. Ініціатором спорудження школи також був Андрій Дем'янович, який неодноразово звертався до влади з цим питанням.

Довге може завдячувати Андрію Дем'яновичу і добре на той час облаштованим кладовищем. Також за роки його служіння на території села було встановлено 5 кам'яних придорожніх хрестів з кованими огорожами.

Зібрати шалені кошти в Угорському королівстві для розбудови переважно русинського села було вкрай непростою справою. Тут Андрій Дем'янович пішов на хитрість, організувавши справжню промо-кампанію. Практично всі об'єкти винахідливий священник прив'язував до Ференца II Ракоці. Відтак у численних листах до можновладців та оголошеннях у газетах з'явились вирази «кладовище Ракоці», «церква Ракоці» тощо.

Як бачимо, така тактика принесла свої плоди — гра на патріотичних почуттях угорських чиновників та меценатів стала одним з вирішальних факторів в питаннях виділення коштів та прийняття позитивних рішень.В Довгому о. Андрій пожертвував 200 крон для нагородження здібних учнів та фундував першу бібліотеку в селі. Був засновником кредитної каси, поховального товариства та Ружанця.Андрій Дем'янович мав чотирьох дітей.

Один з його синів — Еміл — був відомим угорським політиком та представником русинської інтелігенції, лікарем, займав посаду головного лікаря комітату Марамарош, зробив блискучу кар'єру хірурга в Будапешті, був сімейним лікарем художника Мігая Мункачі, віце-президентом Медичного товариства в Будапешті.

Віктор Симканич, голова села Довге.

Нагадаємо, у Словаччині затримали провідників та 34 в'єтнамців, яких не помітили закарпатські прикордонники.

Читайте на ГК:На Іршавщині спалахнула надвірна споруда: відомі деталі пожежі (ФОТО)
Читайте на ГК:Попався "на гарячому": на Закарпатті поліцейські затримали наркоторговця (ФОТО)
Читайте на ГК:Закарпаттям шириться ще одна болюча звістка: клята війна забрала життя Героя (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська