1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

14 лютого для України та світу: день закоханих, свято виноградарів та день спецвійськ РХБЗ

12.02.2018 09:43 Культура Ексклюзив Голос Карпат

14 лютого виявляється не тільки день закоханих. Відтак, є маса причин для святкувань.

14 лютого виявляється не тільки день закоханих. Відтак, є маса причин для святкувань.

Цей день також значиться умовним днем народження французької мови (842рік), днем IT спеціаліста, у Німеччині відзначають День душевного здоров'я, в Болгарії — Свято виноградарів — Трифон Зарезан, а в Україні  День військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту Збройних сил України (РХБЗ).

Також християни у цей день вшановують пам'ять святого Валентина та святих Кирила і Мефодія. Крім того, на 14 лютого у православних припадають іменини Петрів, Трохимів, Тимофіїв, Семенів, Давидів, Трифонів, Василів, Анастасів, Анастасіїв. А ще в цей день, 2005-го року, заснували популярний відеохостинг You Tube.

Проте, найбільшу популярність в наш час цей день, в розрізі святкувань, завойовує як День святого Валентина — день всіх закоханих.  Слід відзначити, що широкої популярності в Західній Європі це свято набуло після XV століття, а в Україну Валентинів день прийшов наприкінці   XIX  — на початку XX століття.

За легендою, християнський священик Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (III ст. від Р. Х.) й поруч з основним покликанням займався природничими науками та медициною. Він, попри заборону імператора воїнам одружуватись, продовжував таємно вінчати всіх охочих. Його ув'знили, а пізніше імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого.
Але щонайменше троє святих Валентинів були римськими мучениками. Один був священиком і лікарем у Римі, другий — єпископом у Терні (Італія), третій жив у Єгипті приблизно у 100–153 роках. Останній був одним із кандидатів на пост римського єпископа (тобто Папи), у своїх проповідях звеличував цінності шлюбу як втілення християнської любові. Про обставини його смерті і про місце поховання практично нічого невідомо.

Римський Валентин загинув 269 року (часи імператора Клавдія II), тернійський — 197-го. Обидва були поховані на одному цвинтарі (поблизу сучасних воріт Порта дель Пополо у Римі, які тепер часто називають «воротами Святого Валентина»). Останки першого Валентина (римського священика і лікаря) згодом зберігалися в одній із церков Рима. 1836 року Папа Римський Григорій XVI передав останки церкві в Дубліні, де вони зберігаються досі. Останки другого Валентина нині перебувають у базиліці Святого Валентина в Терні — місті, де він колись був пастирем.

Водночас вважається, що День Святого Валентина у християнські часи замінив собою язичницьке свято луперкалій (на честь бога Фавна; за іншою версією, на честь богині шлюбу, сім'ї Юнони), який відзначався щороку 14 лютого. Ця заміна сталася 496 року за розпорядженням Папи Римського Геласія I.

В наш час День святого Валентина особливо поширений серед молоді. Валентинів день набув неабиякого романтичного характеру. Цього дня влаштовують тематичні романтичні вечірки, флешмоби, а закохані дарують один одному подарунки.  Загалом, святкування в Україні не відрізняється від аналогічних у Європі чи Америці. 

В Англії існувало повір'я, за яким перший чоловік, що його зустрічала дівчина 14 лютого, повинен був стати її Валентином — хотілося їй того чи ні. Але дівчата знайшли вихід із ситуації: цього дня вони гуляли з зав'язаними очима.

Італійці у День Святого Валентина вважають своїм обов'язком дарувати коханим солодощі. В Італії цей день так і називають — «солодкий».

Поляки цього дня відвідують Познань. Там, за повір'ям, лежать мощі Святого Валентина, а над головним престолом висить його чудодійна ікона. Поляки вірять, що проща до неї допомагає в любовних справах. До слова, останнім часом поширилася інформація про те, що мощі покровителя закоханих святого Валентина зберігаються в церкві Різдва Пресвятої Богородиці в Самборі на Львівщині (Йдеться про фрагмент черепа та кілька кісточок заковані у скляний гробик, які у саркофазі доправили до Самбора і тут зберігають, але в комуністичні часи ця інформація замовчувалась). Автентичність реліквії нібито підтверджує документ Папи Римського від 1759 року.

Німці вважають Валентина покровителем психічно хворих, прикрашають цього дня всі лікарні червоними стрічками, а в каплицях проводять спеціальне Богослужіння.

В Японії на День св. Валентина жінки і дівчата дарують чоловікам і хлопцям солодощі, переважно приготований власноруч шоколад.

Втім, існує думка, що сучасний День святого Валентина — це потужний маркетинговий хід. Оскільки свято набуло популярності і в Україні, то й традиція дарувати щось в цей день своїм коханим також стала обов'язковою. Зазвичай є безліч варіантів та пропозицій саме для цього свята, вибір яких залежить від бюджету: від банальних сувенірів з серцями та дарункових сертифікатів до романтичної подорожі в будь-яку точку світу. Але не слід забувати, що найголовніша мета цього дня — увага та піклування про свого партнера, а подарунок можна зробити і своїми руками.

Читайте також про пенсію для заробітчан: українцям зробили важливе пояснення.

Читайте на ГК:З води вже витягнули бездиханне тіло: річка забрала життя закарпатця (ФОТО)
Читайте на ГК:Одна з найдовших в Україні: на Закарпатті розквітла алея Сакур (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Туристичний європейський автобус застряг у "аксесуарах" мукачівських вулиць: у соцмережах обговорюють курйозний випадок на Закарпатті (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська