1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Ніч чар: закарпатські традиції андріївських ворожінь

12.12.2017 09:27 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Вечір та ніч напередодні дня Андрія, з 12 на 13 грудня, вважають часом добрим для ворожіння на кохання та шлюб.

Вечір та ніч напередодні дня Андрія, з 12 на 13 грудня, вважають часом добрим для ворожіння на кохання та шлюб.

13 грудня православні християни відзначають свято на честь апостола Андрія Первозванного. Проте, до того, як церква почала відзначати Андрія, наші предки здавна цього дня відзначали своє традиційне свято, пов'язане з дохристиянською обрядовістю і магічними ритуалами, що мали переважно любовно-магічний та аграрно-магічний напрям. Втім, обряди, веселощі та розваги андріївських вечорниць припадали на час посту і, отже, ніякою мірою не відповідали нормам християнської моралі. Втім, спроби духовенства подолати цю народну позацерковну традицію так і не дали бажаних наслідків.

З часом свято все більше втрачало свою магічну функцію і наразі перетворилися на своєрідну забаву і привід, щоб зібратися неодруженій молоді. 

На Закарпатті до магічних ритуалів на Андрія ставились дуже серйозно. У ніч на Андрія гадали на кохання не лише дівчата, але й парубки. В цей день влаштовували вечорниці та традиційні ігри сходу на стародавню «Калиту». Пекли і підвішувалидо стелі коржик. За традицією, хлопці мали підскочити і відкусити шматочок, лише після цього їх допускали до ворожіння. Було й випробування, коли наливали мед на дно миски і клали туди перстень. А парубок мав дістати перстень губами, не вмочивши в мед носа. Вважається, що хлопець, який пройде це випробування, ожениться і буде щасливий у шлюбі.

Існувала у закарпатських селах і традиція, коли на вечорницях замішуючи тісто, в нього заліплювали папірець з іменем, а в цей час бабуся у якої збиралася молодь, уже клала на шпаргет воду, і, коли вона закипала, "метала" (кидала - ред.) це "кісто" (тісто - ред.) з заліпленим папірцем, а дівчата ставали кругом шпаргета та чекали, коли тісто підніметься наверх. Кожна старалася вхопити з гарячої води "кісто", розламувала і читала ім'я. Одній з дівчат діставався папірець без імені, тій дівчиніі обов'язково будуть ворожити на свято Миколая – 19 грудня.

Про характер майбутнього чоловіка дізнавалися так: залишали зерно та пускали до хати вночі курку – якщо вона тихенько починала клювати зерно, то наречений буде спокійної вдачі. Якщо ж птиця бігала, махала крильми – сварливий буде, забіяка.

Звичаї дозволяють ворожити на Андрія і жінкам в шлюбі, але лише на любов свого чоловіка.

Нагадаємо, як повідомляв Голос Карпат раніше, у Мукачівській міській книгозбірні ворожили та кусали Калиту. Також повідомлялося, що триває різдвяний піст: яскраві смаки пісного меню.

Читайте на ГК:У Мукачеві чоловік раптово впав посеред дороги: довелося викликати правоохоронців та медиків
Читайте на ГК:З води вже витягнули бездиханне тіло: річка забрала життя закарпатця (ФОТО)
Читайте на ГК:Одна з найдовших в Україні: на Закарпатті розквітла алея Сакур (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська