1. Новини Закарпаття
  2. >

У Хусті проводитимуть відкриті екскурсії

13.11.2017 20:06 Культура

5 листопада виповнилося п’ять років примітній громадській ініціативі – відкритим (безкоштовним) екскурсіям Ужгородом. Із цієї нагоди їх започаткували й у Хусті, знаменній столиці Карпатської України.

5 листопада виповнилося п’ять років примітній громадській ініціативі – відкритим (безкоштовним) екскурсіям Ужгородом. Із цієї нагоди їх започаткували й у Хусті, знаменній столиці Карпатської України.

Упродовж року відбудеться 12 тематичних подорожей стародавнім містом над Тисою, що увійдуть до книжки, яка побачить світ у «Серії навчальних видань з історичного екскурсознавства Закарпаття». Екскурсії проводитимуть першої неділі щомісяця, - повідомив Медіацентр УжНУ.

Хустські відкриті екскурсії започаткували екс-проректори Ужгородського університету, завідувачі соціогуманітарних кафедр, професори Роман Офіцинський та Федір Шандор у присутності мера Володимира Кащука і секретаря міської ради Володимира Ерфана. Першу екскурсію провів натхненник відзначеної ініціативи Федір Шандор. Її маршрут проліг велелюдною магістраллю – вулицею Карпатської Січі. На відміну від Ужгорода, Хуст за останні роки докорінно змінився – так що його центральна частина стала б окрасою будь-якого міста в розвинутій країні світу.

Провідний екскурсовод краю стисло зупинився на історичних віхах столиці Карпатської України. Заселення місцевості розпочалося 150 тисяч років тому. Як укріплене поселення, Хуст існував у Х столітті. Кам’яний замок будували століття – розпочали 1090-го, закінчили 1191-го. Він функціонував протягом шести віків. У середньовіччі Хуст лежав на сухопутному і водному шляхах, якими возили сіль із копалень Солотвина. Екскурсанти побачили важливі пам’ятки, зокрема костел св. Єлизавети 1380 року, що належить до укріплених типів храмів. Навколо костелу оборонна стіна з двома воротами. До 1523 року костел був католицьким, відтак і донині є протестантським (кальвіністським).

Римо-католицький костел св. Анни зведено у 1799–1802 роках. Тут зберігається сентолтар – святий вівтар – зроблений із золота в Туреччині й символізує тіло Ісуса Христа. До речі, у 1661‒1662 роках Хуст обложили турецькі війська, але не взяли. Ці події висвітлені очевидцем ‒ письменником Евлія Челебі у «Книзі мандрів». Серед новітніх пам’яток міста привертає увагу монумент на честь загиблих у Другій світовій війні, збудований 1971 року за проектом архітектора С. Шолтеса і скульптора Г. Чумакова.

Естафету відкритих екскурсій Хустом Федір Шандор передав місцевому краєзнавцю Сергію Прокопу.

Нагадаємо, «Екскурсії Ужгородом». Світ побачив посібник для гідів і туризмознавців / ВІДЕО.

Читайте на ГК:Закарпатців залишать надовго без електроенергії: в яких районах будуть відключення?
Читайте на ГК:Вони всюди, сезонні монстри атакують закарпатців: як не стати жертвою?
Читайте на ГК:На його повернення чекали майже 2 роки: Закарпаття зустріло свого давно полеглого захисника (ФОТО, ВІДЕО)

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська