1. Новини Закарпаття
  2. >

Преображення Господнє, або Яблучний спас: історія та звичаї

19.08.2017 10:14 Культура

Преображення Господнє відноситься до двунадесятих (до 12 головних) православних свят, найважливішим після Пасхи, пов'язаним з подіями з життя Христа і Пресвятої Діви Марії.

Преображення Господнє відноситься до двунадесятих (до 12 головних) православних свят, найважливішим після Пасхи, пов'язаним з подіями з життя Христа і Пресвятої Діви Марії.

Преображення Господнє (Яблучний Спас) за православним календарем відзначається в суботу.

19 серпня (6 серпня по старому стилю) православна церква відзначає одне з найважливіших християнських свят - Преображення Господнє, повідомило РИА Новости.

Свято встановлене в пам'ять Преображення Ісуса Христа перед учнями на горі Фавор. Про цю подію розповідається в трьох синоптичних Євангеліях - від Матвія, Марка і Луки. Зробивши половину Свого земного служіння, Ісус Христос показав учням славу свого Божества. Незадовго до Своїх хресних страждань, Він узяв трьох учнів: Петра, Якова та Івана, і разом з ними зійшов на гору Фавор помолитися. Поки Спаситель молився, учні заснули. Прокинувшись, вони побачили, що Христос преобразився: лице Його засяяло, як сонце, а одяг став білим, як сніг, і сяючими, як світло. У цей час близько Спасителя з'явилися пророки Мойсей та Ілля і розмовляли з Ним. Серця учнів охопила надзвичайна радість.

Петро не втримав пориву захопленої душі і вигукнув: "Учителю, Учителю, Господи! Як добре нам тут! Якщо хочеш, поставимо тут три намети (куреня): задля Тебе одне Мойсеєві і один Іллі". Коли він це говорив, раптом стало світла хмара, з якого пролунав голос Божий: "Це Син Мій Улюблений, що Його всі Його Я вподобав, Його слухайте". Учні в страху попадали на землю. Але Ісус Христос підійшов до них, доторкнувся до них і сказав: "Встаньте і не бійтеся". Коли вони піднялися, то біля себе нікого вже не побачили, окрім Самого Ісуса Христа. Коли сходили з гори, Христос звелів нікому не розповідати, чому вони були свідками, поки Він не воскресне з мертвих.

Незважаючи на те, що подія Преображення Господнього відбулося за 40 днів до розп'яття Спасителя, православною церквою воно відзначається в серпні, а не в лютому, так як інакше святкування доводилося б на час Великого посту. За встановленою традицією, часовий проміжок в 40 днів відділяє Преображення від свята Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня (14 вересня за старим стилем), коли Церква знову згадує Христові страсті і Його страждання на хресті.

Святкуванням Преображення Господа Церква сповідує поєднання у Христі двох природ - людського і божественного. Священики в цей день одягають білі облачення, які символізують Божественне світло, що йшов від Спасителя на горі Фавор.

В деякій мірі свято Преображення пов'язано і можна порівняти з старозавітним святом Кущів, зокрема, традицією здійснювати в обидва цих торжества освячення плодів.

На Сході до початку серпня достигають злаки і виноград, які християни приносять у храм для благословення в знак подяки Богу за його любов, за дарування щедрого врожаю. Частина врожаю в перші століття християни жертвували в храм для звершення таїнства євхаристії (причастя). Стародавній звичай освячувати плоди сходить до VIII століття.

У східнослов'янської народної традиції Преображення називається другим або Яблучним Спасом, оскільки в цей день освячуються яблука. Спеціально до цього дня яблука везли цілими возами, і кожен більш-менш заможний чоловік вважав своїм обов'язком роздати плоди бідним і хворим. До цього дня не дозволялося їсти яблука і всі городні овочі, крім огірків. Починаючи з цього дня, дозволяється їсти яблука і фрукти, освячення яких проводиться в кінці святкової літургії.

У Православному календарі свято припадає на Успенський піст, але заради свята Преображення Господнього церковний статут послаблює суворість посту і допускає на трапезі рибу.

Нагадаємо, на Перечинщині невідомі зрубали і спалили 8-метровий хрест на горі Полонина Руна.

Читайте на ГК:Волосся стає дибки: вітчим зґвалтував маленьку пасербицю
Читайте на ГК:Гороскоп на 10 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:“Це не займе багато часу”: провидиця розповіла, яка країна допоможе ЗСУ здобути перемогу
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська