1. Головна
  2. >
  3. Культура

На Закарпатті завершились Дні єврейської культури / ФОТО

601
Культура Новини Берегова

Стартували вони 8 червня у Виноградові концертом всесвітньовідомого камерного оркестру Мендельсона, що відбувся в місцевій синагозі.

А завершились колоритною програмою популярної угорської співачки Андреи Малек у супроводі ансамблю “Язрел”, який проходив на центральній площі Берегова. У рамках акції закарпатці мали змогу познайомитись також з талантом “єврейського Паворотті”, головного дяка синагоги Франкела в Будапешті Гергеля Новграді, творчістю письменниці Естер Рубін та її кошерними гастрономічними рецептами, переглянути оскароносний фільм “Син Саула”, поринути у світ неординарної клейзерської музики в інтерпретації одного із відновлювачів цього жанру, колишнього мукачівця Ференца Яворі – лауреата премії Кошута. У неділю прощались із Закарпаттям гурт з румунського Коложвара (Клуж) та Андреа Малек з Будапешта.

Перші виступили в переповненій берегівській синагозі, де у своєрідній манері виконали ряд єврейських мелодій. Полонив присутніх співом та артистичністю член Коложварського угорського національного театру Роберт Вашш Лацков, якому акомпонували брати Андраш і Балінт Сийп (скрипка і синтетизатор). Вокалом підтримувала мила Кріста Ноемі Надь.

“У такому складі ми вперше на Закарпатті,- розповів Голосу Карпат керівник гурту Роберт Вашш Лацков.- Але радо повернемось сюди знову, бо публіка тут просто чудова. До речі, в мене є знайома берегівчанка, котра зараз проживає в Коложварі. Це – знана поетеса Магда Фюзеші, з якою підтримую тісні дружні зв’язки.”

Члени гурту поклали традиційні камінці до гранітної стелли, на якій викарбувані імена євреїв, депортованих у роки Другої світової війни з Берегова і які ніколи більше не повернулись в рідне місто – їх більше 4 тисяч. Численну аудиторію на площі Кошута зібрала Андреа Малек та її ансамбль “Язрел” під керівництвом Андраша Ягера. Саме в його обробці та аранжуванні зі сцени прозвучали популярні угорські пісні відомих композиторів та виконавців Ференца Дем’яна, Клари Катони, Саболча Фийнєша, Реже Шереша, інших.

Правда, виконувались вони у незвичному стилі, в якому переплітались і джаз, і блюз, і басса-нова, й народні мотиви. До багатьох автентичних мелодій Андреа сама написала слова, як і до окремих композицій Андраша Ягера, з котрим співпрацюють більше року. Велика заслуга в організації Днів єврейської культури на Закарпатті брегівської фундації “Шолом”, якою керує знаний меценат Йожеф Вайс. Разом із працівниками угорського консульства в Берегові, які теж активно долучилися до проведення акції, він був присутній на всіх без винятку програмах і пообіцяв влаштовувати подібні незабутні зустрічі і в майбутньому.

Уважно слухав молодших “колег” й піаніст-віртуоз, колишній наш земляк з Мукачева Ференц Яворі, який напередодні полонив закарпатців клейзерською музикою. Після концертів він охоче спілкувався з виконавцями, фотографувався на згадку.

Нагадаємо, у Берегові відбувся літературно-гастрономічний діалог з єврейською письменницею Естер Рубін.

Читайте також: