1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

У Берегові сім’я Пийтера Вереша передала його картини угорському інституту / ФОТО

30.03.2017 10:36 0 Культура Автор: Голос Карпат
 

Загалом родина надала закладу 38 полотен, які будуть демонструватися в одному із залів інституту.

На зберігання. Угоду про це вчора, 29 березня, підписали дружина митця Ірина, донька Агота, ректор вишу Ілдика Орос та молода місткиня, викладач ЗУІ, яка відповідатиме за схоронність наданого скарбу, Агнеш Кулін. Загалом родина надала закладу 38 полотен, які будуть демонструватися в одному із залів інституту.

Про життєвий і творчий шлях малознаного широкому загалу Пийтера Вереша розповів член Угорської академії мистецтв, голова Спілки угорських письменників Закарпаття Ласло Варі Фабіан.

“Юнак з невеличкого села Чома почав проникати в мистецьке середовище Берегова на початку 70-х,- говорив Ласло Варі Фабіан.- Тоді на мистецьких теренах краю вже діяли такі визнані живописці як Анна Горват, Йожеф Гарані, інші корифеї. Тодішня влада з недовірою ставилась до майстрів пензля. Отож молоді талановиті й амбітні художники згуртовувались у власному середовищі.”

Таким чином об’єднались інтереси трьох самобутніх юнаків – Пийтера Вереша, Дєрдя Бенкева та Василя Геля. Вони часто з мольбертами за плечима вирушали за місто, щоб помилуватись чудовими краєвидами, перенести їх відтак на полотна. На офіційній роботі доводилось малювати комерційну рекламу, політичні плакати, різні декорації. І лишень у рідкі вільні хвилини вдавалося відтворювати свій духовний світ, власне бачення навколишнього.

“Батько захоплювався осмисленням угорської національної історії,- ділиться з Голосом Карпат донька митця Агота.- У 1976 році до 300-річчя з дня народження Ференца Ракоці він виготовив серію картин, написаних вугіллям. Пізніше здійснив ілюстрацію тушшю до поеми Яноша Араня “Легенда про чудо-оленя.” Любив малювати вершників на конях.”

Побачили на виставці й роботи, присвячені революції 1848-49 років. Однак коли запропонував свої незвичні доробки на обласну виставку, журі забракувало їх – вони ніяк не вписувались в тодішні усталені рамки соціалістичного реалізму. Залишалось визнання друзів і тісного кола поціновувачів. А ще віддушиною слугувала сім’я – дружина Ірина, донька Агота і син Золтан.

“Картини художника наповнені дивовижною енергією,- каже Голосу Карпат Агнеш Кулін.- Складається враження, що написані вони на одному диханні, барви ніби живі, приваблюють і манять в якийсь інший світ.”

Митець не міг відкрито виступати проти тодішнього комуністичного режиму. Але завуальовано дає нам зрозуміти: цей лад не може існувати вічно, бо приносить зло, насилля, гніт. Ці мотиви можна побачити в картинах “Янголи, які слідкують,” “Невинноубієні немовлята,” “Мисливець” тощо.

“Митець разом з однодумцями прагнув правдиво відтворити навколишній світ,- говорила на відкритті виставки ректор ЗУІ Ілдика Орос.- Але простору їм для цього тодішні чиновники не давали. Лише після падіння диктатури молоді живописці розкріпостились, заснували Товариство угорських художників образотворчого і прикладного мистецтва Закарпаття ім.Імре Рийвиса (Нині ним керує Агнеш Кулін. Прим. авт.). Тут і розкрився справжній талант самобутнього Майстра. Стала можливою його участь в різних творчих пленерах, зокрема за кордоном, звідкіля повертався переповнений досі не відомими враженнями.

Пийтер Вереш одним з перших почав викладати в ЗУІ курс мистецтвознавства, його старання продовжили Дєрдь Бенкев, а сьогодні – Агнеш Кулін.

Учасники дійства переглянули документальний фільм про життєвий і творчий шлях художника, про нього розповіли з екрану його близькі друзі та рідні. До вчорашньої дати прихильники таланту Пийтера Вереша видали мистецький альбом на трьох мовах – українській, угорській та англійській, в якому увіковічнені найбільш яскраві сторінки діяльності берегівчанина.

“Пийтер ніяк не вписувався в суворі шаблони тодішнього режиму,- каже Голосу Карпат колишній Генеральний консул Консульства Угорщини в Берегові, уродженець Ужгородщини Іштван Товт.- Все змінилось після повалення комуністичної влади. Тепло полотен Вереша почало зігрівати яскравіше, а тепер у цьому матимуть змогу переконатися тисячі поціновувачів прекрасного, адже його картини виставлені на загальний огляд в ЗУІ.”

Експозицію оглянули також почесні гості – завідувач відділом Держсекретаріату з питань національної політики Кабінету Міністрів Угорщини Каталін Любка, віце-консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ласло Віда, родина відомого закарпатського поета і мистецтвознавця Андраша Ш.Бенедека, якому вчора, 29 березня, відкрили в ЗУІ меморіальну дошку.

Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Читайте на ГК:“Щоб ми мали можливість жити”: ще один закарпатець відправиться в останню земну путь (ФОТО)
Читайте на ГК:«Kelme Cup in Beregovo»: у Закарпатті проводять традиційний всеукраїнський футбольний турнір
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська