1. Головна
  2. >
  3. Культура

Концертом в Ужгороді завершилось турне по Закарпаттю угорського народного гурту Іштвана Пала “Салонни” / ФОТО

320
Культура Новини Ужгорода

Починаючи з червня, колектив успішно виступив у 10 населених пунктах краю – Ясінях, Рахові, В.Бичкові, Лопухові, Вишкові, Міжгір’ї, Волівці та інших.

Завершилось турне феєричним концертом учора, 8 вересня, в ужгородській філармонії.

Зал колишньої синагоги був переповнений.

“Виступ у святому місці вже сам собою стає благороднішим,”- зазначив батько Іштвана Лайош Пал, в минулому диригент оркестру Київського оперного театру, а нині акардеоніст в колективі сина. До слова, гурт є супроводжуючим Угорського державного народного ансамблю, яким з 2005 року керує “Салонна”. (Таке прізвисько відомий скрипаль отримав за звичку зберігати в футлярі свого інструменту шматок солонини, аби перекусити, коли зголодніє. Ред.).

“Ідея проведення нинішнього турне належить уповноваженому Угорського уряду доктору Іштвану Грежі, який відповідає за взаємозв’язки між нашою країною та Закарпаттям зокрема, як з Україною в цілому,- наголосив на прес-конференції, що відбулась перед концертом, Іштван Пал “Салонна”.- У програму включили угорські, русинські, закарпатські, румунські, словацькі, навіть єврейські та ромські народні мелодії з тим, щоб наочно показати, як в одному регіоні можуть дружно жити, подаючи руку один одному, представники різних національностей та народностей.”

Цю ж тезу підтвердив у виступі перед журналістами доктор Іштван Грежа.

“З допомогою переплітання різних культур хотіли продемонструвати, як ми всі разом можемо дружньо крокувати до спільної Європи,”- акцентував уповноважений.

Таку єдність яскраво відтворили на сцені народні митці: разом з гуртом Іштвана Пала на підмостках філармонії виступили талановите тріо родини Іона Шімона (батько і два його сини. Ред.) з Солотвина та ансамбль музик з Тячева. Тут привертали увагу батько і син, Антон та Василь Гудаки (Навіть прізвище у них підходяще. Ред.).

“Між іншим, Василь – начальник відділу культури Тячівської РДА,- зазначив один з ведучих програми Лайош Пал.- Гадаю, що він один з небагатьох таких посадовців, які ще й майстерно грають на якомусь інструменті (Василь Гудак цимбаліст. До речі, як і його колега з Берегівщини Ласло Галас. Ред.).”

Завершився концерт феєричним спільним виступом трьох колективів, яких довго не відпускали зі сцени вдячні глядачі.

“Давно не бачив подібної хвилюючої і наповненої глибоким змістом програми,- поділився після концерту з Голосом Карпат провідний консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ласло Куті.- Сподіваюсь, що такої ж думки і присутні в залі.”

У планах гурту Іштвана Пала “Салонни” наступного року здійснити подібне турне по той бік Верецького перевалу, а ще подарувати свято народної музики учням загальноосвітніх шкіл краю.

“Уряд Угорщини підтримає і це починання,”- відмітив на прес-конференції Іштван Грежа. – Лайош та Іштван – одні з небагатьох нині діючих митців, котрі свято бережуть і примножують цінності угорської культури. Вони їздять по найвіддаленіших угорських селах і по крупицях збирають вже забуті народні мелодії, відтворюють їх. Свої надбання батько і син охоче передають понад 200 педагогам вашої області в Закарпатському угорському інституті, де теж викладають.”

Нагадаємо, що Лайош та Іштван Пал – уродженці Вишкова, син перші ази гри на скрипці здобував у музичній школі в Пийтерфолві, а відтак “підглядав” навики майстерності у знаного ромського скрипаля Дюли Муржі. Нині Іштван Пал – лауреат однієї з найпрестижніших музичних відзнак Угорщини – премії Ференца Ліста, ряду інших нагород, у тому числі міжнародних. Разом з братом у його колективі виступає вокалісткою сестра Естер, яка віртуозно виконує як угорські, так і русинські та закарпатські пісні.

Читайте також: