1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

"Карбід" Андрія Любки: про контрабанду, Євроінтеграцію та трагедію пересічного патріота

17.09.2015 22:40 Культура Ексклюзив Голос Карпат

Сьогодні закарпатський письменник Андрій Любка презентував свій роман «Карбід» в Ужгородській обласній бібліотеці.  

Сьогодні закарпатський письменник Андрій Любка презентував свій роман «Карбід» в Ужгородській обласній бібліотеці.  

Зал читальні наповнився поціновувачами творчості митця. Присутнім серед гостів був і закарпатський історик та громадський діяч Сергій Федака.

У жвавій та веселій манері автор одразу ж вдався до зачитування уривків з роману аби зацікавити слухачів та доступно пояснити месидж свого творіння.

«Цей роман можна назвати «пограничним», а сюжет адаптувати до будь-якого прикордонного міста. У Виноградові на презентації більшість відвідувачів вирішили, що  прототипом населеного пункту описаного в романі став Виноградів. Проте це не так. Якби я хотів написати про  Виноградів, то не вигадував би інших назв».

Вихід книжки в світ співпав з мукачівськими подіями, що послугувало потужною рекламою. Більшість читачів сприйняли «Карбід» як книжку про контрабанду. І хоча в основі й лежать історії про нелегальний заробіток пов'язаний з кордоном, але книга далеко не лише про це.

«Це не роман про контрабанду, а роман про трагедію ідеаліста, мрії і прагнення якого розбилися об сувору реальність. Я б не убив два роки життя на те, аби писати про контрабанду. Про неї можна написати і колонку в газеті, цього достатньо.»

Поспілкувавшись з аудиторією, Андрій Любка зачитав найбільш пікантні уривки твору, де не обійшлось без гострого слівця. Також автор пояснив яким чином накопичував матеріал для реалістичного зображення героїв. Проте, запевнив, що в основі жодного образу не лежить конкретна особа, скоріше - з кожного потроху.

«Я виріс у Виноградові, більшість моїх сусідів контрабандисти, і отримати інформацію про їх діяльність та всі розроблені схеми не так вже й важко.»

Чому саме «Карбід»?

«Карбід  - це прізвисько головного героя книжки, котрий викладав історію в школі. Діти дали йому таку назву через неконтрольований газообмін, іноді під час навчального процесу. А ще, саме з карбідом, його розщепленням у воді, асоціюється образ головного героя патріота – мрійника, в котрого нічого не вийшло».

Вчора вийшла післямова до книги, в котрій частково викриваються загадки, які автор залишив для читачів. Зокрема, письменник пояснив, що намагався стилізувати твір під вісімнадцяте століття, аби витримати полеміку з класичними творами, зокрема «Кандідою» Вольтера. Останнього, до речі, Любка звинуватив у формуванні несприятливого образу Східної Європи, що, на його думку, й досі має місце. Зокрема, проявляється в небажанні Європи відкривати кордони для українців.

Трагікомедія «Карбід» викликає різні емоції і, в міру інтелектуальних можливостей читача, несе різний посил. Для когось – це книга про контрабанду з гострим сарказмом та реалістичним зображенням  закарпатського колориту. Проте є в романі і глибокий філософський зміст, докопатись до якого можна тільки в процесі читання.

Маріка Бровді для Голосу Карпат

Читайте на ГК:День народження став днем поховання: полеглому Герою із Закарпаття мало б виповнитися 29 років (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Перепалка на Закарпатті: поліцейські затримали підозрюваного у нанесенні тяжких ножових поранень (ФОТО)
Читайте на ГК:Чемпіонат України з футболу: військовий Ужгородського РТЦК та СП зробив символічний удар м’ячем (ФОТО, ВІДЕО)

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська