1. Новини Закарпаття
  2. >

Доки буде кордон - буде контрабанда – Андрій Любка

09.09.2015 16:24 Культура

Контрабандою на Закарпатті займатимуться ще як мінімум 10 років, вважає письменник Андрій Любка.

Контрабандою на Закарпатті займатимуться ще як мінімум 10 років, вважає письменник Андрій Любка.

Його роман «Карбід», який вийшов друком наприкінці серпня й за два дні буде презентований в Україні на поетичному фестивалі в Чернівцях , вже охрестили «Біблією контрабанди». Надто актуально роман сприймається зараз - у світлі недавніх «мукачівських подій», після яких в краї розгорнули масштабну боротьбу з контрабандою,повідомляє Укрінформ.

– Андрію, усі читачі роману насамперед гадають: ідея вашого тексту - це добрий маркетинговий хід чи просто «соупаденіє»?

– Радше друге, бо задумка роману з'явилася два роки тому, дописав я його щойно навесні. Текст мав вийти друком раніше - якраз припадало на середину липня, але ми перенесли з видавцем на кінець серпня. Якби вийшов-таки в липні, отоді би було дійсно «соупаденіє». А так вийшло, що ми трохи навіть спізнилися. Цей роман про кордон - між Західною і Східною Європою. Про кордон реальний і про уявний кордон у свідомості між нами та європейцями. Ми себе бачимо дуже класними, а вони нас - варварами. Назва «Карбід» співзвучна з романом «Кандід» Вольтера. Це символічний текст, де вперше в західній культурі з'являється міф чи стереотип варварства в Східній Європі. Ці стереотипи досі актуальні. Й ми для європейців виглядаємо такими варварами - навіть після Майдану.

– Важко було знайти інформацію від контрабандистів для розвитку сюжету?

 Я розмовляв про це із різними ділками. Тому в романі детально описано дуже багато способів, як можна возити через кордон контрабанду. Нема хіба що про «офіційну» контрабанду, якою займається влада. Я виріс у Виноградові, а в цьому містечку всі займалися тим, що  возили через кордон пальне й сигарети. Це настільки все було натурально. Ніхто ніколи цього не приховував. А потім коли почав активно їздити за кордон, спостерігав, як жіночки в рейсовому автобусі до Словацього міста Міхаловце безсоромно задирають спідниці й обмотують ноги скотчем, чіпляючи таким чином пачки сигарет. А чоловіки в автобусі сидять із прямо витягнутими ногами, бо до ноги у них примотаний презерватив з 5 л контрабандної горілки. Це все весело - але на один абзац. Тому я зустрівся з кількома контрабандистами і просто розпитував їх, яким чином вони працюють. 

– Де на Закарпатті найбільше транскордонних ділків?

– На першому місці Берегівський, потім Великоберезнінський район, третє місце віддав би прикордонню на Тячівщині та Рахівщині.  Перевозять усе, хіба що на Великоберезнянщині спеціалізуються на переводі нелегалів лісами через кордон з Польшею. У цьому бізнесі зайнято половина населення. І якщо на Виноградівщині, наприклад, між контрабандистами існує якась конкуренція, то тут всі в ділі: і влада, й опозиція, й населення.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська