1. Новини Закарпаття
  2. >

НАБУ затримало відомого "короля контрабанди"

18.12.2017 21:53 Кримінал

Хабар на мільйон. Чому заарештували одеського "короля контрабанди" Альперина.

Хабар на мільйон. Чому заарештували одеського

"Ніякого злочину я не скоював. Ніякого хабара НАБУ я не пропонував. Моя принципова позиція була і залишається незмінною - не пропонувати і не платити хабарів нікому, тим більше представникам правоохоронних органів".

Ці слова не настільки відомого широкому загалу, але вельми знаменитого в Одесі бізнесмена Вадима Альперіна стали чи не першими за останні дев'ять років, сказаними ним публічно, повідомила УП.

З огляду на досить насичену інформаційну осінь, повідомлення про його затримання в кінці листопада могло б пройти непоміченим. Якби в справі про спробу дати хабар детективу НАБУ не фігурувало цілком собі примітна сума - 800 тисяч доларів.

Її гривневий еквівалент був встановлений Печерським судом Києва в якості застави. 12 грудня ця чимала сума була сплачена, а Альперін, якого називають "одеським королем контрабанди і податкових ям", вийшов із СІЗО.

Бізнесменові Вадиму Альперіну 45 років. Правоохоронні органи вже неодноразово підозрювали його в ухилянні від сплати податків і митних махінаціях.

Оцінити стан Альперина не береться ніхто, знайти яку-небудь офіційну інформацію про його бізнес-імперії також досить складно. Втім, як і відомості з його офіційної біографії.

Для того, щоб написати матеріал про Альперін, "Українській правді" знадобилося поспілкуватися з десятком одеських підприємців, чиновників і журналістів, а також уважно вивчити дані декількох відкритих реєстрів.

Чим знаменитий Альперін, чому його називають одним з найвідоміших українських контрабандистів, і в чому саме бізнесмена підозрюють правоохоронні органи - з'ясовувала УП.

 
Дитинство і юність Альперіна пройшли в комуналці, а потім - в невеликій квартирі в селищі Котовське на околиці Одеси.

Місцеві бізнесмени, з якими спілкувалася УП, розповідають, що на зорі 90-х стартовий капітал Альперін сколотив на нелегальній торгівлі алкоголем.

На початку нульових він на кілька років виїхав з Одеси, призупинивши свій бізнес, але незабаром повернувся. З його ім'ям часто пов'язували бізнесмена Артура Прузовского, якого також підозрюють в махінаціях на митниці.

Назвати Альперина публічною людиною складно. Він рідко з'являвся на публіці, про нього практично не писали ЗМІ.

Вийти з тіні чоловіка змусив гучний міжнародний скандал з його судном. 25 вересня 2008 року пірати Сомалі захопили "Фаїну", що належала бізнесменові. З україно-російсько-латиським екіпажем судно йшло під прапором Белізу з українського порту Октябрськ в кенійській Момбаси.

На борту перевозили танки, зенітні установки, гранатомети і боєприпаси. Згідно з даними сайту Wikileaks, судно зі зброєю прямувало зовсім не в Кенію, а в Південний Судан. Українські офіційні влади і власник цю інформацію спростовували.

Пірати вимагали викуп 30 мільйонів доларів. Кенія на переговори не йшла, а ось Альперін почав збирати гроші. Він запропонував суму значно нижче - 3,2 мільйона доларів.

Пірати погодилися. "Фаїну" врятували.

УП поспілкувалася з бізнесменами, які були близькі до оточення Альперіна.

Вони розповіли, що після викупу судна збройовий бізнес одесита не пішов. Він став публічним, а значить проводити подібні схеми поставок озброєння стало небезпечно.

Після цього Альперін зосередився на схемах імпорту недорогих китайських товарів.

За інформацією з реєстрів юридичних і фізичних осіб, у Альперина є компанії в сфері нерухомості, страхування, алкогольного бізнесу. Також він займається операціями з цінними паперами та володіє фірмами з транспортного оброблення вантажів.

Деякі компанії записані на його родичку Тетяну Альперіну. Решта фірми - на партнерів по бізнесу і друзів.

Кілька компаній, пов'язаних з Альперіним, зареєстровані в 2016 та 2017 років роках. Велика частина з них спеціалізується на імпорті товарів в Україну. Це такі фірми, як ТОВ "Девопс", ТОВ "Аль Мак", ​​ТОВ "РКС Агросейл і ТОВ" Трейд Лайнс "та інші.

Деякі з них зареєстровані за однією адресою. У більшості випадків - це так звані фірми-одноденки з підставними директорами.

Зв'язок з даними компаніями знаходили поступово. Наприклад, компанія "Девопс" була створена в Одесі в грудні 2016 року. Засновник, одночасно керівник і бухгалтер - житель Вінницької області Артур Майданюк.

Влітку в офісі Альперина в бізнес-центрі "Сонячний" прокуратура проводила обшуки, і серед виявлених печаток українських ТОВ знайшли і печатку фірми "Девопс".

В інших же компаніях, що спеціалізуються на імпорті товарів, засновники - або родичі, або бізнес-партнери Альперина, або офшорні компанії з реєстрацією в Панамі.

В останній рік компанії, афільовані з Альперіним, займалися імпортом взуття і тканин. Оформляли товар виключно на митному посту "Столичний" Київської митниці.

В процесі оформлення представники фірм-одноденок заповнювали декларації, в яких повинні були вказати реальну суму товару. І вказували, але значно занижуючи її.

На митниці декларації фірм відмовлялися прийняти і наполягали на вказівці інший (правдивої) вартості товару.

Фірми ж користувалися статтею 55 Митним кодексом України, згідно з якою протягом 90 днів вони мають право оскаржити митну вартість в суді.

Представники Київської митниці на суди не приїжджали і на засіданнях жодного разу не були присутні. Кожен раз розгляд позовів Альперіна потрапляло в руки одним і тим же суддям. Рішення скасовували, і митниця зобов'язана була не тільки розмитнити товар, а й повернути фінансову гарантію.

За такою схемою фірми діяли протягом двох років. За словами першого заступника глави ДФС Сергія Білана, тільки з однією Київської міської митниці за кілька місяців державний бюджет недоотримав близько 90 мільйонів гривень.

У 2017 році правоохоронні органи почали розслідування відносно Альперина, підозрюючи його в організації "сірих" схем при ввезенні товарів в Україну за заниженими цінами.

У серпні на Київській митниці провела ряд перевірок, в результаті яких було затримано сім контейнерів з тканинами при спробі розмитнити вантаж шляхом підміни кодів і заниження митної вартості.

Належать вони однієї з фірм-імпортерів Альперина.

Після цього співробітники внутрішньої безпеки разом з представниками прокуратури навідалися з обшуком в бізнес-центр "Сонячний" в Одесі, де розташований офіс Альперина.

"Вилучено печатки підприємств нерезидентів, реквізити яких використовувалися для прикриття протиправну діяльність, документи та інші носії інформації", - повідомляли в прес-службі.

Уже в жовтні НАБУ спільно з ГФС заарештувало рахунки фірм-імпортерів на 450 мільйонів гривень.

За версією слідства, щоб розморозити рахунки і припинити розслідування НАБУ, одеський бізнесмен запропонував керівнику головного підрозділу детективів Андрію Калужинською хабар в розмірі 800 тисяч доларів.

Для того, щоб вийти на Калужинською, Альперін познайомився з помічником члена Ради громадського контролю НАБУ від "Автомайдану".

Судячи з апеляції, підготовленої захистом бізнесмена, саме знайомство з помічником на прізвище Шевченко Альперін не заперечую. Тільки ось факт пропозиції хабара не визнає.


Сам бізнесмен в суді був небагатослівний.

"Я не скоював жодного злочину. Повністю згоден із захистом", - сказав Альперін.

УП вдалося поспілкуватися з його адвокатом Віктором Петруненко, який представляв його інтереси в Печерському суді. Він вибачився, що відповісти на всі питання не може - пообіцяв Альперіну.

Але запевнив, що хабарів бізнесмен не давав, у прокурорів немає доказів, і їх звинувачення 20 грудня 2017 року оскаржені в суді.


Євгенія Швіц, для УП.

Читайте на ГК:Ще одна країна заявила про готовність повертати українських чоловіків додому: ухилянтам стає дедалі важче за кордоном
Читайте на ГК:Чому в кожній аптечці має бути препарат від діареї
Читайте на ГК:5 причин замовити піцу в піцерії HellBoy
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська