1. Новини Закарпаття
  2. >

Скандал навколо купюри в 1000 грн: дизайнерів звинуватили у пірацтві

09.07.2019 17:00 Бізнес

Дизайнери Нацбанку використовували піратський шрифт у новій купюрі і порушили авторські права Adobe.

Дизайнери Нацбанку використовували піратський шрифт у новій купюрі і порушили авторські права Adobe.

Дизайнери НБУ використовували піратський шрифт у новій купюрі 1000 гривень. Про це повідомив шрифтовий дизайнер Богдан Гдаль на своїй сторінці у Facebook.

Уважно придивившись до нової банкноти, створеної дизайнерами НБУ з використанням 11 шрифтів, Гдаль і його колеги помітили, що з написом "одна тисяча гривень", зробленим шрифтом Bickham Script, на зворотному боці щось не так.

Відшукавши оригінальний шрифт, яким вона зроблена, вони встановили, що деякі з букв відрізняються від оригінальних. Ця невідповідність найбільше помітна в слові "гривень", особливо ріже дизайнерське око буква "в".

Офіційну кириличну версію шрифт Bickham Script, створений дизайнером Річардом Ліптоном у 1997 році і потім ліцензований компанією Adobe, отримав тільки у 2016 році. І вона відрізняється від тієї, що використовували дизайнери НБУ.

У процесі власного розслідування автори знайшли серію піратських шрифтів Bickham (Script One, Script Two і Script Three), підписаних ім'ям деякої росіянки Олександри Гофман.

Як виявилося, у шрифтових колах вона досить відома як авторка крадених версій шрифтів, які підписувала своїм ім'ям і далі поширювала безкоштовно - без дозволу авторів. Серію краденого Bickham Script вона зробила у 2005 році.

Щоб остаточно все прояснити, Богдан Гдаль написав творцеві шрифту Bickham Script Річарду Ліптону, який перенаправив його до шрифтового дизайнера - Франко Ґрісгамера, який працює в Adobe. Саме Adobe має всі права на цей шрифт. Франко Ґрісгамер підтвердив підозри українських дизайнерів.

"До випуску шрифту Bickham Script Pro 3 у 2016 році не було жодної офіційної кириличної версії шрифту. Однак я якось зустрів піратський зразок у 2012 році на упаковці цукерок у російському супермаркеті в Німеччині. Шкода, що Національний банк України не помітив недоліків шрифту. І це, безумовно, не Bickham Script Pro 3. Так чи інакше, наша ліцензія не дозволяє вносити зміни в шрифт", - написав Ґрісгамер, дизайнер Adobe.

На уточнювальне питання, чи буде компанія Adobe вимагати в Національного банку України купити ліцензію на оригінальний шрифт, чи наполягатиме на відшкодуванні збитків, Франко відповів, що не уповноважений коментувати ситуацію. Він зазначив, що для вирішення проблеми потрібно створити взагалі нові друковані форми банкнот (з ліцензійною версією шрифту. - ред.).

Крім цього, той же шрифт НБУ використовував в оновленій купюрі номіналом 20 гривень. І, схоже, він має бути використаний у всьому номінальному ряді гривні з удосконаленими банкнотами у 20, 100, 500 і 1000 гривень.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні з'явиться банкнота номіналом 1000 гривень.

Читайте на ГК:В Україні змінюються умови військового обліку: який сюрприз чекає на чоловіків
Читайте на ГК:Які категорії отримають бронь і відстрочку від призову за новим законом
Читайте на ГК:Будуть вже з 1 травня: українців попередили про нові зміни
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська